Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci, z nastawieniem na całościowy ich rozwój

W ubiegłym tygodniu odbyłam kolejny, dwudniowy kurs w klinice dr. Dominika Piskorskiego w Zakopanem. Celem szkolenia było wniknięcie w zasady wczesnego leczenia dzieci, nastawionego na prawidłowy rozwój nie tylko ich zgryzu, ale także całej twarzy oraz innych aspektów zdrowotnych ich organizmu. Nowoczesne, holistyczne podejście do ortodoncji pozwala szeroko spojrzeć na zdrowie młodego pacjenta  i ukierunkować go tak, aby wielowymiarowo rozwijał się prawidłowo. Taki cel leczenia przyświeca również mi.

Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci, z nastawieniem na całościowy ich rozwój zakłada ukierunkowanie ich w taki sposób, aby pod wpływem terapii prawidłowo rozwijała się ich:

  • twarz;
  • postawa ciała;
  • drogi oddechowe;
  • łuki zębowe.

W takim ujęciu, uzyskanie prawidłowego zgryzu i prostych zębów nie jest podstawowym celem, ale elementem terapii i można przewrotnie powiedzieć jej „skutkiem ubocznym”. Jest on oczywiście bardzo upragniony przez lekarza i pacjenta, trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu terapia przynosi o wiele więcej korzyści.

Jest to leczenie holistyczne, którego tylko jednym z elementów jest wykorzystanie aparatów ortodontycznych. Mają one na celu głównie poszerzenie łuków zębowych. Za ich pomocą nie wykonamy jednak całej pracy. Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci, nastawione na prawidłowy całościowy ich rozwój wymaga również wykorzystania innych metod terapeutycznych dążących do:

  • wykształcenia prawidłowej pozycji języka;
  • wyćwiczenia prawidłowej postawy ciała;
  • udrożnienia dróg oddechowych i stworzenia właściwego toru oddychania.
Aparat Bioblok do poszerzania łuków zębowych
Aparat Bioblok do poszerzania łuków zębowych

Oznacza to, że warunkiem sukcesu całej terapii jest równoległa praca na kilku płaszczyznach i bardzo dobra współpraca zespołu na linii rodzic, dziecko i lekarz.

My ortodonci, dysponujemy różnymi narzędziami i technikami leczenia, jednak bez dobrego zrozumienia i wysiłku ze strony pacjenta same wizyty terapeutyczne, zalecenia i długie rozmowy motywacyjne niewiele pomogą. To od Was rodziców zależy, czy Wasze dziecko będzie miało zdrowe, szerokie drogi oddechowe, ładną twarz i proste zęby.

2 comments

  1. Witam, jestem mama 9 latka, czy na tym etapie rozwoju dziecka w Pani opinii warto założyć dziecku aparat mający na celu skorygowanie szczęki?? Kilka miesięcy temu byłam z synem u ortodonty który zalecił pajączek ortodontyczny. Czy zaleca Pani takie aparaty swoim pacjentom i w jakim wieku ( na jakiem etapie kształtowania się zębów) warto pomyśleć o aparacie?

    1. Nie wiem co to jest pajączek ortodontyczny, w wieku 9 lat jak najbardziej można zacząć poszerzanie szczęki aparatami ortodontycznymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *