Jak wyglądają pierwsze wizyty u ortodonty?

Pacjenci często nie wiedzą czego spodziewać się na pierwszej wizycie u ortodonty. Pierwsze spotkanie to przede wszystkim rozmowa między lekarzem, a pacjentem i poznanie jego oczekiwań odnośnie leczenia. Dobrze jest kiedy nawiąże się nić porozumienia, bo to ułatwia dalszą współpracę.

Podczas tej wizyty skrupulatnie zbieram wywiad lekarski i wszystko jest odnotowywane w karcie. Niekiedy pacjenci jeszcze w poczekalni odpowiadają na pytania zawarte w ankiecie, a potem wszystko razem dokładnie omawiamy.

Pacjenci trafiają do mnie z różnych powodów. Dorośli najczęściej po prostu dojrzewają do tego, że chcą mieć proste zęby i ładny uśmiech. W pewnym momencie życia uświadamiają sobie, że są w stanie znieść niewygodę leczenia ortodontycznego, czego efektem będą piękne zęby. Dzieci trafiają do mnie z inicjatywy rodziców, których niepokoi wygląd wyrastających krzywo i nie mieszczących się łuku zębów. Zdarza się również, że dzieci i dorośli pacjenci są kierowani do ortodonty przez lekarza stomatologa, pediatrę lub logopedę.

Na początku wizyty na podstawie rozmowy i wywiadu z pacjentem staram się ustalić, jaka jest przyczyna wady zgryzu, co jest szczególnie istotne u dzieci. Walka z nawykami (ssanie przez dzieci smoczków i palców, nieprawidłowe układanie języka, oddychanie przez usta) może zdziałać wiele dobrego. Często potrzebna jest konsultacja lekarz laryngologa lub/i alergologa, a nawet dietetyka z powodu przewlekłych stanów zapalnych jamy nosowo-gardłowej, alergii i przerostu migdałków. Eliminowanie przetworzonej żywności, słodyczy, redukcji cukru, nabiału i glutenu może przyczynić się do poprawy zdrowia dziecka także z punktu widzenia ortodonty.

Po dokładnym wywiadzie i wypełnieniu karty pacjenta następuje badanie jamy ustnej, zębów, języka okolicznych mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, a także postawy ciała. Większość pacjentów już na pierwszej wizycie decyduje się na pełną diagnostykę, więc wykonujemy wyciski do modeli diagnostycznych, fotografie zgryzu, twarzy, postawy oraz zdjęcia rentgenowskie. Jeżeli jest potrzeba kieruję pacjenta na kolejne, bardziej specjalistyczne zdjęcia np. stawu skroniowo-żuchwowego, tomografię itp.

 

Zebranie całej dokumentacji jest mi potrzebne do ułożenia planu leczenia, który jest indywidualny dla każdego pacjenta. Na zdjęciach rentgenowskich i modelach wykonuję specjalistyczne pomiary, które pomagają mi podjąć decyzję co do przesunięć zębowych, które są konieczne do wyleczenia wady zgryzu.

fot. mamaortodonta.pl

Plan leczenia z kosztorysem jest omawiany z pacjentem na drugiej wizycie. Wtedy dokładnie tłumaczę, jakie efekty jesteśmy w stanie uzyskać. Określam także, jakie ruchy zębów trzeba wykonać i jakie aparaty w tym celu możemy wykorzystać. Pacjent przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia musi być świadomy jak będzie wyglądało jego funkcjonowanie i higiena w trakcie leczenia, jak częste będą wizyty kontrolne i jakie mają one wpływ na efekty oraz czas leczenia, a także jak ważna będzie jego rola i dostosowanie się do wskazań ortodonty.

Trzecia wizyta to już założenie aparatu ortodontycznego i udzielenie wskazówek odnośnie jego użytkowania i higieny. Następne wizyty odbywają się według ustalonego harmonogramu w planie leczenia.

Po zapoznaniu się z powyższymi faktami pozostaje mi zaprosić Was na konsultację 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *