Sposoby, dzięki którym Twoje dziecko polubi mycie zębów

Mycie zębów mlecznych jest niezwykle ważną sprawą. Niestety maluchy nie zawsze lubią tę czynność. Jak zachęcić dziecko do higieny jamy ustnej? Poznajcie moje sposoby!

Dbanie o zęby mleczne jest konieczne. Pisałam już o tym bardzo obszernie np. TU

Jeszcze zanim wyrosną pierwsze ząbki dobrze jest przemywać dziąsła dziecka wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, dzięki czemu maluch od małego będzie powoli przyzwyczajany do ingerencji w jego buzi.

Wraz z wyrośnięciem pierwszego  ząbka, kupujemy pierwszą, dostosowaną do wieku szczoteczkę. Pierwszy ząbek możemy myć dziecku samą wodą, albo użyć pasty, którą ledwie „zabrudzimy” włosie szczoteczki.  Na samym początku przygody z myciem pierwszych zębów, dziecko traktuje to jako swego rodzaju atrakcję i nowe doświadczenie.

Kiedy jednak zębów pojawia się więcej, czynność zaczyna trwać dłużej, a z czasem dziecko zaczyna się w jej trakcie nudzić i zaczyna stawiać opór. W związku z tym trzeba przekazać mu, oczywiście w formie zabawy, że mycie zębów jest czynnością, którą musimy wykonywać. Wymaga to jednak od rodziców pewnej inwencji.

Bądź pomysłowy

Z mojego doświadczenia wynika, że o większości przesądzi Twoja pomysłowość.

  • Jeśli maluch lubi muzykę, śpiewaj mu podczas mycia zębów piosenki, np. znane wszystkim „szczotka, pasta, kubek…”.
  • Możesz również wymyślać przeróżne opowieści i wierszyki o tym co się dzieje w jego buzi i dlaczego musi umyć ząbki. Np: „ o właśnie wyganiam małego robaczka z twojego ząbka i …”
  • Ty sama możesz myć zęby, a dziecko niech Cię w tym czasie naśladuje. To też będzie dla niego dobra zabawa.
  • Jeśli dziecku spodoba się taki pomysł, możesz użyć szczoteczki elektrycznej z dopasowanymi główkami szczoteczek do małej buzi, jednak dobrze jest, że gdy dziecko uczy się mycia zębów szczoteczką manualną.
  • Możesz też włączyć do gry ulubione pluszaki i zabawki malucha oraz  wymyślić zabawę polegającą na myciu ząbków lalkom czy misiom, dzięki czemu dziecko będzie chętniej powtarzało to samo u siebie.
  • Czytanie książeczek o tematyce pierwszych wizyt u dentysty czy zabawa z ciastoliną Play-doh -Dentysta sprawi, że łatwiej będzie dziecku zrozumieć dlaczego dokładne umycie zębów jest takie ważne.
  • Starszych dzieciom od czasu do czasu można podać tabletki wybarwiające płytkę nazębną, w ten sposób łatwiej dziecku będzie przekonać się, że zęby są nie dość dobrze oczyszczone.
  • Pamiętajcie o wizytach kontrolnych u dentysty już od ok 1 rż. – dentysta lub higienistka pokaże Wam i dziecku jak dbać o zęby, co może bardziej je zmotywować do codziennej higieny.

Co zrobić jeśli dziecko protestuje ?

Dzieci są różne- bardziej uległe i takie, które lubią zaznaczać swoją pozycję. Część z nich polubi codzienną czynność jaką jest mycie zębów, niektóre mimo, że nie będzie to ich ulubione zajęcie pozwoli na jej wykonywanie.  Z kolei inne pozostaną uparte i  rodzice często zwracają się z pytaniem co robić, gdy maluch nie chce nawet otworzyć buzi.

Nie ma tutaj złotego środka. Zęby muszą być umyte.  Jeżeli wszystkie pomysły na zachęcenie dziecka zostały wyczerpane pozostaje mycie na siłę :(, choćby szybko i krótko. Ale chyba lepsze to, niż leczenie próchnicy, które w sytuacji trudnego dziecka jest naprawdę kłopotliwe.

Nauka

Bardzo ważne jest również to, że dzieci powinny jak najwcześniej uczyć się samodzielnego mycia zębów. Dlatego zawsze pozwalaj maluchowi samemu szczotkować zęby, a następnie dokładnie po nim popraw. Mniej więcej do 8-10 roku życia, dzieci powinny być kontrolowane przy tej czynności przez rodziców. Kiedy dziecku zaczynają wyrastać zęby stałe, trzeba zacząć uczyć je również nitkowania.

To, czy i kiedy nasze dziecko polubi i przyzwyczai się do mycia zębów, zależy więc tak naprawdę przede wszystkim od nas samych. Dla każdego rodzica powinna być to sprawa priorytetowa. Mając to na uwadze, z pewnością każdy znajdzie na to swój sposób. Powodzenia!

2 comments

    1. Proszę dawać jej szczoteczkę bez pasty, tylko zwilżoną wodą. Proponuję robić tak: córka „myje” zęby szczoteczką z wodą, potem pani nakłada pastę (ma to być lekkie maźnięcie włosków, a pasta z 1000 ppm F, chyba że używacie past bez F, to może być więcej), myje pani ząbki córci, nie musi umieć wypluwać, płucze pani szczotkę i ponownie daje jej do zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *