Jak myć zęby?

Teoretycznie każdy to wie, prawda? A tymczasem, czy zastanawialiście się kiedyś podczas mycia zębów, czy robicie to prawidłowo?

W pierwszej kolejności chciałabym skupić na odpowiedniej technice mycia zębów i języka. To jednak nie wszystko, o czym trzeba wiedzieć w temacie higieny jamy ustnej. Dlatego w dalszej kolejności wspomnę jeszcze w paru zdaniach o tym,  jakich dodatkowych akcesoriów używać, a także jak właściwie wybrać dla siebie „tę jedyną” szczoteczkę do zębów i jak o nią dbać!

 

Tajniki mycia zębów

Przede wszystkim pamiętajcie, że prawidłowe szczotkowanie powinno odbywać się według schematu, w którym żadna powierzchnia nie będzie pomijana. Np. zaczynamy od prawej góry, kończymy na lewym dole i nie zapominamy o powierzchniach od strony języka! Na koniec szorujemy powierzchnie żujące.

Zalecaną metodą mycia zębów jest technika obrotowo-wymiatająca polegająca na tym, że szczoteczkę ustawia się pod kątem ok. 45 stopni w okolicy szyjek zębowych. Włoski szczoteczki powinny być skierowane do powierzchni zębów. Następnie wykonujemy ruchy wymiatające w kierunku powierzchni żujących, jednocześnie robiąc ruch poprzecznie wibrujący. Każda szczoteczka obejmuje swoją powierzchnią średnio dwa zęby, ruch w każdym odcinku powinien  być wykonywany trzykrotnie. Następnie przesuwamy szczoteczkę na kolejne zęby. Choć cały ten proces może brzmieć trochę skomplikowanie, to zapewniam Was, że wcale tak nie jest!

Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie (po śniadaniu i po ostatnim posiłku) przez co najmniej 2 minuty – ale o tym chyba nie muszę przypominać? 😉

Przed szczotkowaniem powinniśmy oczyścić powierzchnie styczne zębów poprzez nitkowanie. Jeśli wolicie, możecie to robić po szczotkowaniu, choć ja preferuję ten pierwszy schemat. Czyszczenie powierzchni międzyzębowych odbywa się w taki sposób, aby za każdym razem nitka była odrobinę przesuwana w palcach tak, aby każda przestrzeń była czyszczona suchym i czystym kawałkiem nici.

Czyszczenie wspomnianych powierzchni oraz całego uzębienia można wspomóc również irygatorem (urządzenie służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem), którego używanie z całego serca polecam. Ja nie wyobrażam sobie życia bez niego. Pamiętajmy jednak, ze irygator nie zastąpi nam nici, która w sposób mechaniczny usuwa płytkę nazębną.

Nie zapominajmy również o czyszczeniu powierzchni grzbietowej języka, ponieważ gromadzi się tam nalot zawierający sporo  bakterii. Służą do tego skrobaczki lub szczoteczki, które na części grzbietowej mają specjalną gumową, lekko chropowatą powierzchnię. Z jej pomocą możemy bez przeszkód oczyszczać  powierzchnię języka.

 

Odpowiedni wybór szczoteczki

Pierwsza rzecz, na jaką powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze szczoteczki, to wybór twardości włosia. Powinno być ono… po prostu jak najlepiej indywidualnie dopasowane. Jeśli zdaniem dentysty Wasze zęby są w dobrym stanie, a przy dotychczasowo używanej szczoteczce z włosiem „medium” nie krwawiły Wam dziąsła, znaczy to po prostu, że Wasz wybór był prawidłowy i powinniście przy nim pozostać. Jeśli natomiast macie problemy z chorobą dziąseł i przyzębia (m.in. dziąsła krwawią przy myciu) to znak, że niezbędna jest konsultacja ze stomatologiem, który najpewniej zaleci Wam zmianę włosia na „soft”.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości nie wahajcie się pytać swojego dentysty o wybór akcesoriów do higieny jamy ustnej. Oprócz szczoteczek i nici dentystycznych mamy do wyboru różnych rozmiarów szczoteczki międzyzębowe. Wspomagają one czyszczenie szerokich przestrzeni międzyzębowych, tzw. czarnych trójkątów na styku zębów,  okolic stałych uzupełnień czyli koron i mostów oraz służą do czyszczenia powierzchni pomiędzy elementami aparatów ortodontycznych. Oprócz zwykłej nici dentystycznej w aptece można dostać też nić Super floss, która ma jeden koniec sztywny i jej kawałek ma bardziej gąbczastą budowę dla lepszego oczyszczania. Sztywny koniec pozwala łatwo wsunąć nić w przestrzeń, którą chcemy oczyścić – mam tu na myśli okolice stałych uzupełnień protetycznych jak np. korony czy mosty. Nić wprowadzamy pod przęsło mostu (czyli pod sztuczny ząb) i również czyścimy tę okolicę.  Nić Super floss ułatwia też manewrowanie nitką u osób noszących stały aparat ortodontyczny i retainery (druciki łączące zęby). O higienie podczas noszenia aparatu pisałam więcej tutaj.

 

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Wybór należy do Was! Jeśli stosujecie odpowiednią technikę mycia zębów szczoteczką manualną zęby będą dokładnie umyte. Jednakże szczoteczka elektryczna znacznie ułatwia ten proces poprzez wykonywanie ruchów obrotowych i wibrujących. Nam pozostaje „jedynie” trzymanie i przesuwanie jej przy powierzchniach zębów. Dodatkową zaletą takiej szczoteczki jest to, ze ma ona niewielką główkę co pozwala łatwiej jej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc jak np. ostatnie zęby w łuku. Czas mycia powinien być taki sam jak przy myciu zwykłą szczotką czyli min. 2 minuty.

 

Jak dbać o szczoteczkę?

Przede wszystkim pamiętajcie o tym, że przed pierwszym użyciem każda szczoteczka powinna zostać dokładnie zdezynfekowana. Najprościej zrobić to, po prostu oblewając ją wrzątkiem, o czym większość z nas wie. Co ważne, czynność tę należy powtarzać ok. 2 razy w tygodniu (a o tym już niestety zazwyczaj nie pamiętamy).

Po każdym użyciu należy ją dokładnie wypłukać. Nieco mniej oczywiste może być jednak to, że płukać należy ją również przed samym użyciem. Dlaczego? W ten sposób przygotowujemy włosie do pracy, odświeżamy je, sprawiając, że będzie dzięki temu bardziej miękkie i delikatne.

Szczoteczkę należy przechowywać na sucho, w pozycji pionowej, główką do góry. Nie powinna się stykać ze szczoteczkami innych domowników, najlepiej więc przechowywać jest każdą z nich w osobnym kubku. Co ważne, nie powinniśmy zamykać jej w szczelnym opakowaniu. Pamiętajmy również o tym, aby wymieniać ją co 2-3 miesiące, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasza szczotka rzeczywiście nadal odpowiednio spełnia swoją rolę.

 

Reasumując, jak powinny wyglądać kolejne etapy codziennej higieny jamy ustnej?

 1. Czyścimy nicią przestrzenie międzyzębowe.
 2. Jeśli masz aparat ortodontyczny lub szerokie przestrzenie między zębami użyj szczoteczek międzyzębowych i nici Super floss.
 3. Jeśli masz stałe uzupełnienia typu most użyj nici dentystycznej Super floss, aby wyczyścić przestrzeń pod przęsłem mostu (czyli pod sztucznym zębem).
 4. Zwilżamy włosie szczoteczki.
 5. Nakładamy pastę wielkości ziarna fasoli.
 6. Rozprowadzamy pastę na wszystkich dostępnych powierzchniach zębów.
 7. Myjemy według określonego schematu (np. zaczynamy od prawej góry, kończymy na lewym dole i nie zapominamy o powierzchniach od strony języka! Na koniec szorujemy powierzchnie żujące.
 8. Kontrolujemy nacisk szczoteczki na zęby, powinien on raczej być wywierany siłą mięśni policzków, niż nacisku dłoni.
 9. Płuczemy szczoteczkę  i odstawiamy ją  główką do góry do wysuszenia, szczoteczki międzyzębowe płuczemy i odkładamy do wysuszenia.
 10. Myjemy język.
 11. Opcjonalnie możemy użyć irygatora i płynu do płukania jamy ustnej (najlepiej bez alkoholu).

Nie wahajcie się pytać w komentarzach, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości i coś jest dla was niejasne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *