Kiedy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty?

Wielu rodziców małych dzieci zastanawia się, kiedy zabrać swoją pociechę pierwszy raz do stomatologa. Dbanie o zęby mleczne jest konieczne, dlatego dzieci podobnie jak dorośli powinny odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty. Podczas pierwszych wizyt dziecko oswaja się z gabinetem i lekarzem, a dla rodziców jest to czas do rozmowy ze specjalistą, który powinien poinstruować ich na temat diety i higieny pierwszych ząbków oraz rozwiać wszelkie wątpliwości z nimi związane.

Pierwsza wizyta adaptacyjna u stomatologa powinna odbyć się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Niektórych może zdziwić tak wczesny okres, przecież dziecku wtedy zaczynają wyrzynać się dopiero pierwsze ząbki. Jednak jak już niejednokrotnie pisałam, właściwe dbanie o zdrowie zębów mlecznych i unikanie ich przedwczesnej utraty jest niezbędne i kluczowe również dla zdrowia zębów stałych oraz prawidłowego rozwoju zgryzu. O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać od jego narodzin, zęby myć pastą i szczoteczką już od pierwszego ząbka oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne od momentu wyrzynania się pierwszych mleczaków.

Zalety wczesnych, pierwszych wizyt kontrolnych u dentysty

Wczesne wizyty kontrolne u dentysty są bardzo ważne. Lekarz powinien na nich sprawdzić, czy rozwój uzębienia mlecznego u dziecka przebiega właściwie, ocenić stan szkliwa, a przede wszystkim rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące kolejności wyrzynania zębów, profilaktyki próchnicy i wad zgryzu, diety oraz higieny. Taka wizyta ma głównie na celu rozmowę rodzica z dentystą. W internecie można trafić na wiele sprzecznych informacji, z których ciężko jest wybrać te najbardziej rzetelne. To jest moment na to, aby uzyskać fachową wiedzę od specjalisty.

Badanie dziecka na pierwszej wizycie, choć krótkie jest bardzo ważne, ponieważ stomatolog jest w stanie wychwycić początki próchnicy na bardzo wczesnym etapie, kiedy rodzic sam może jeszcze nie zauważać, że z ząbkami malucha dzieje się coś złego. Pamiętajmy, że już u niemowląt może pojawić się tzw. próchnica butelkowa, która ma duży związek ze sposobem karmienia dziecka. Jeśli na przykład maluch zasypia z butelką w buzi lub wybudza się w nocy i pije modyfikowane mleko albo co gorsze słodkie herbatki,  to takie zachowania mogą prowadzić do gwałtownego rozwoju próchnicy. W takim wypadku konieczne jest jak najszybsze leczenie ząbków objętych próchnicą.

Regularne wizyty kontrolne od wczesnego dzieciństwa u dentysty mają jeszcze inne bardzo ważne funkcje – adaptacyjną i wychowawczą. W ten sposób nie tylko dbamy o zdrowie zębów i jamy ustnej dziecka, ale również przyzwyczajamy je do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Uczy się więc ono, że tak jak powinniśmy wykonywać regularne badania okresowe, tak samo profilaktycznie powinniśmy kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa. Najgorsza sytuacja, jaka może się zdarzyć to pierwsza wizyta malucha u dentysty z powodu bólu zęba. Nietrudno sobie wyobrazić, jaką traumę może przeżyć dziecko, u którego lekarz będzie musiał leczyć lub co gorsza usuwać bolący ząb. Bardzo ważna jest również postawa opiekunów, którzy nawet jeśli mają własne negatywne doświadczenia i złe skojarzenia ze stomatologiem, nie powinni zrażać i straszyć nim dzieci. Nie powinny one nigdy usłyszeć pytań o to, czy boją się wizyty lub czy w jej trakcie ich coś bolało. Takie zwroty niepotrzebnie wzbudzają w dzieciach lęk i niepokój.

Jak przebiega pierwsza wizyta małego dziecka u dentysty?

Ocena stanu zdrowia jamy ustnej u takiego malucha trwa zaledwie chwilę. Dziecko może siedzieć na kolanach u rodzica. Lekarz zagląda do jego jamy ustnej, ogląda ząbki, dziąsła, sprawdza wędzidełka wargowe i  podjęzykowe.

Pierwsza wizyta w 90 proc. powinna być przede wszystkim poświęcona na rozmowę. Nie bójcie się więc w jej trakcie zadawać pytań dentyście. Warto również przyjść z drugą osobą, która zaopiekuje się dzieckiem tak, aby móc swobodnie porozmawiać z lekarzem i zapytać o wszystko, co budzi Wasze wątpliwości.

Stomatolog podczas pierwszej wizyty powinien poinstruować opiekunów jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, jakiej szczoteczki i pasty używać (dla wielu rodziców zaskakujące jest to, że stosujemy je już od pierwszego ząbka.) Lekarz powinien również rozwiać wątpliwości opiekunów w kwestii stosowania past z fluorem. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby pasta dla dzieci między 6. a 36. miesiącem życia zawierała 1000 ppm fluoru i powinna być ona stosowana w śladowej ilości. W trakcie pierwszej wizyty dentysta powinien więc pokazać rodzicowi, jaką dokładnie ilość pasty nakładamy.

Rozmowa powinna obejmować również temat diety dziecka. Stomatolog powinien wyjaśnić, co powinno ono jeść, i jakich produktów unikać, aby zęby malucha były zdrowe, a zgryz prawidłowo się rozwijał. W profilaktyce próchnicy wiele bowiem zależy od odpowiedniego żywienia. Bardzo ważne jest to zwłaszcza u małych dzieci, u których dopiero pojawiają się pierwsze bardzo delikatne zęby mleczne. Kiedy zaczynamy rozszerzać niemowlakowi dietę, zupełnie niepotrzebne są mu słodkie soki czy herbatki, zwłaszcza podawane nocą. W wieku przedszkolnym, gdy dziecko już dobrze gryzie, bardzo dobre w ramach przekąski są twarde owoce i warzywa, które nie tylko są zdrowe, ale również wspomagają mechaniczne oczyszczanie zębów i wpływają na prawidłowy rozwój szczęk. Ograniczajmy za to węglowodany proste, czyli słodycze, białe pieczywo, soki oraz wszelkiego typu ciągnące i oblepiające zęby produkty, które zalegają na nich bardzo długo.

Mama może również porozmawiać z dentystą o wpływie długiego karmienia piersią na zdrowie zębów jej dziecka. Cześć stomatologów jest przeciwnych nocnemu karmieniu piersią po ukończeniu 1 r.ż. przez dziecko. Ja jednak uważam, że do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Jeśli maluch ma zdrowe zęby i ryzyko wystąpienia próchnicy oceniane jest, jako bardzo niskie moim zdaniem nie ma powodu do odstawiania dziecka od nocnego karmienia piersią pod warunkiem, że równocześnie dbamy o dobrą, zdrową dietę i perfekcyjną higienę jamy ustnej.

Rozmowa na temat diety powinna obejmować również temat nauki gryzienia i prawidłowego połykania. Lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty powinien omówić z rodzicem, jeśli zachodzi taka potrzeba kwestię nawyków dziecka, a więc używania smoczka, czy też ssania palca. Te tematy są bardzo ważne z punku widzenia profilaktyki wad zgryzu i nauki prawidłowej wymowy.

Jak widać zagadnień i wątpliwości może być całkiem sporo i o tym wszystkim powinniśmy mieć możliwość porozmawiać z dentystą.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?

Na pierwszej wizycie dentysta powinien wyznaczyć termin kolejnej wizyty kontrolnej, która zwykle odbywają  się co 3-6 miesięcy.

Jakiego dentystę wybrać?

Do pierwszej wizyty u dentysty warto się dobrze przygotować. Przed wszystkim znaleźć lekarza , który zajmuje się leczeniem dzieci, albowiem nie wszyscy dentyści mają do tego predyspozycje i niektórzy po prostu nie chcą przyjmować dzieci.

Nie jest to łatwe i wiem od czytelniczek, że natrafiają na przeszkodę w postaci niechęci przyjmowania malutkich dzieci. Nie pozostaje nic innego jak pytać i szukać.

3 comments

  1. U nas od stycznia trwa meczarnia i nadal zero zębów… ostatnio to już masakra, córka całą noc się wierci, jęczy i popłakuje przez sen. Podajemy czasem Ibuprom i pomaga tylko na tyle żeby zasnela. Dziąsła jak balony, córka dosłownie chwyta za nie i szarpie krzycząc… nie da się koło niej spać, chodzimy jak zombie. Ma 9.5miesiaca. Zastanawiam się czy po prostu cierpliwie czekać czy może udać się z nią do stomatologa:( to że wychodzą późno nie martwi mnie. Jedynie poziom jej cierpienia i to, że ma bardzo nasilone objawy, a ząbkowanie rozciągnięte w czasie.

    1. Proszę udać się do pediatry, żeby wykluczyć inne przyczyny bólu u dziecka. Może to ucho, brzuszek, gardło?
      Jeśli wszystko jest w porządku trzeba to przetrwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *