Zgryz otwarty od ssania smoczka?

To pytanie spędza sen z powiek niejednym rodzicom! Kiedy dziecko przychodzi na świat stajemy przed dylematem, dawać smoczek czy nie? Dentyści i ortodonci ostrzegają przed nieprawidłowościami w zgryzie i koniecznością noszenia aparatu w późniejszym wieku. Ale… czy smoczek naprawdę może wyrządzić krzywdę naszemu dziecku?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego JAK używamy smoczka!

Wiele niemowląt ma bardzo silny odruch ssania i potrzebują tej czynności do samouspokojenia się i regulacji bodźców. Smoczek pomaga maluchowi w wyciszeniu się przed zaśnięciem, a rodzicom podczas stresujących sytuacji – nagłego głodu na spacerze, dyskomfortu podczas ubierania dzidziusia zimą przed wyjściem z domu, czy podczas wizyt u lekarza.

W drugim półroczu życia dziecka odruch ssania zaczyna słabnąć i to jest dobry moment na stopniowe zmniejszanie używania smoczka. Używajmy go w naprawdę newralgicznych momentach, a po zaśnięciu wyciągajmy dziecku z buzi. W okolicach 1 rż dobrze jest pozbyć się smoczka na zawsze. Wówczas możecie być pewni, że nie wyrządzi on krzywdę w zgryzie u dziecka.

Po więcej informacji na ten temat zapraszam Was do artykułu na blogu https://mamaortodonta.pl/smoczek-okiem-ortodonty oraz do obejrzenia mojego wystąpienia w PNŚ, gdzie razem z neurologopedą opowiadałyśmy o smoczkowych dylematach – https://pytanienasniadanie.tvp.pl/57303268/szokujace-zdjecie-zgryzu-zmienionego-przez-smoczek

Na koniec jeszcze kilka zdań dla dodania otuchy. Nawet jeśli dziecko długo ssało smoczek i widać już zmiany w zgryzie, nic straconego. Odstawienie smoczka i kontrola u ortodonty, a w poważnych przypadkach wdrożenie leczenia na odpowiednim etapie, pomoże naprowadzić rozwój zgryzu na właściwe tory. U malutkich dzieci często po odstawieniu smoczka dochodzi do samokorekty zgryzu. Pamiętajcie tylko o łagodnym podejściu i wybraniu optymalnego czasu na odstawienie smoczka. Pomocna może być nagroda, przytulanka i dużo uwagi, a czasem nawet pomoc psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *