Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Łączna cena leczenia ortodontycznego interesuje wiele osób. Pacjenci przed założeniem aparatu zastanawiają się, czy stać ich na to. W tym wpisie przygotowałam dla Was orientacyjne zestawienie cen zarówno różnych rodzajów aparatów, jak i innych składowych kosztów leczenia.

Niedawno miałam ponowną przyjemność wystąpienia w Dzień Dobry TVN. Podczas programu wyjaśniłam widzom, jakich kosztów leczenia ortodontycznego mogą się spodziewać. Poruszyliśmy też temat innych czynników mogących wpłynąć na cenę całej terapii. Jeśli ominął Was odcinek z moim udziałem, a chcielibyście zdobyć informacje w tym temacie, serdecznie zapraszam do obejrzenia programu online https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/profilaktyka-zdrowia/aparat-ortodontyczny-co-warto-wiedziec-przed-zalozeniem-5540240/ lub lektury tego wpisu.

Jakie rodzaje aparatów się stosuje?

Ortodonci w dzisiejszych czasach mogą zaoferować wiele różnych, skutecznych metod leczenia zgryzu. Istnieją nowoczesne aparaty różniące się od siebie nie tylko właściwościami w działaniu, ale i ceną. Aparaty mogą być stałe, w tym np. najpopularniejsze aparaty cienkołukowe, lub ruchome. Wpływ na koszt tych pierwszych będzie mieć np. materiał ich wykonania (metal, kryształ lub porcelana, a nawet odcienie szampańskiego złota), oraz to czy są ligaturowane – wymagające założenia gumek, czy też bardziej nowoczesne i szybsze w działaniu – samoligaturujące.

Nie można jednak zapominać również o innych rodzajach aparatów, które lekarz również może zalecić do wykorzystania w trakcie terapii. Pozwalają one np. na poszerzenie łuków zębowych. Leczenie nie musi bowiem opierać się wyłącznie na klasycznym aparacie stałym, może być uzupełnione też o dodatkowe działania.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym często wykorzystuje się również aparaty ruchome. Do najpopularniejszych modeli należą płytki Schwarza czy Biobloki.

Decyzja o tym, jaki rodzaj aparatu będzie zastosowany w leczeniu, należy oczywiście w największym stopniu do lekarza. Pacjent może mieć jednak wybór co do jego estetyki. Poza tym ma również możliwość zdecydowania się na aparat stały z gumkami lub samoligaturujący.

aparat samoligaturujący
aparat ligaturowany

Przekrój cen aparatów

Każdy rodzaj aparatu i jego odmiana mają inną cenę.

Dla przykładu za aparaty ruchome dla dzieci takie jak np. aparat Bioblok trzeba zapłacić ok. 1300-1500 zł. na jeden łuk.

Koszt aparatów stałych waha się od 1700 do 4800 złotych za łuk. Jest on zależny od wcześniej wymienianych czynników:

  • cena standardowego metalowego aparatu stałego ligaturowanego, a więc z gumkami to około 1700-2100 zł za jeden łuk;
  • z kolei koszt takiego aparatu w typie estetycznym będzie już wyższy – to mniej więcej 3000 zł za jeden łuk;
  • nowocześniejsze aparaty samoligaturujace, czyli te z klapkami zamiast gumek, są droższe. W przypadku najzwyklejszych modeli wykonywanych z metalu cena wynosi ok. 3200 zł za jeden łuk;
  • natomiast aparat samoligaturujacy estetyczny może kosztować 4500-4800 zł również za jeden łuk.

Dodatkowe koszty leczenie

Ogólna kwota leczenia będzie jednak znacznie przewyższać koszt jednego łuku aparatu. W większość przypadków aparat zakłada się bowiem na oba łuki, cenę trzeba więc pomnożyć razy dwa. Aby leczenie mogło przynieść jakiekolwiek skutki, wymagane jest też stawianie się na regularnych, odpłatnych wizytach kontrolnych. Całe postępowanie trwa najczęściej około 2 lata, a spotkania ze specjalistą powinny odbywać się przynajmniej raz na dwa miesiące. Ich cena waha się od 250 do 400 złotych, zależnie od modelu wykorzystanego aparatu.

Dodatkowe koszty będą dotyczyć też wykonania diagnostyki, a więc zdjęć rentgenowskich, wycisków itp.

Gdy zbliżamy się do końca  leczenia ortodontycznego należy przygotować się na zwiększenie płatności. Koszt ściągnięcia aparatu plasuje się w granicach 350 zł. Po całym postępowaniu zalecane jest również wykonanie dokładnego czyszczenia, piaskowania i skallingu zębów. Cena takiego zabiegu to około 300 zł. Następnie u większości pacjentów zakładany jest aparat retencyjny (cena za oba łuki to ok. 1600 zł) lub drut retencyjny (na dolnych zębach około 400-500 zł).

Ile to wyjdzie w sumie?

Koszty leczenia będą więc znacząco różnić się w zależności od problemu pacjenta. Ich dokładne oszacowanie oczywiście jest możliwe, jednak dopiero po opracowaniu przez ortodontę szczegółowego planu. Dzieje się to już po wykonaniu szczegółowej diagnostyki w postaci modeli, fotografii i zdjęć RTG, ale jeszcze przed założeniem aparatu. To idealny moment na zastanowienie się i ocenę, na jaki rodzaj aparatu chcemy i możemy się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *