Wymiana zębów mlecznych na stałe

Między 5-6, a 13 rokiem życia dziecka następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. To kilkuletni okres, który budzi wiele niepokoju u rodziców. W literaturze okres pomiędzy  7 a 9 rokiem życia  określa się nawet mianem brzydkiego kaczątka. W buzi dziecka wiele się dzieje, można odnieść wrażenie, że panuje w niej straszny bałagan. Często spotykam się z tym, że rodzice nie wiedzą co w tym czasie jest prawidłowym, fizjologicznym stanem, a co powinno zostać poddane diagnozie i leczeniu.

Wyrzynanie się zębów mlecznych

Około 6 miesiąca życia u niemowlaka zaczynają wyrzynać się zęby mleczne. Natura uporządkowała kolejność ich pojawiania się. Najpierw wychodzą dolne siekacze – jedynki i dwójki (6-9 miesiąc), następnie analogicznie górne siekacze (8-10 miesiąc). Oczywiście nie jest tak, że musi wyrżnąć się jeden cały ząb, aby mógł zacząć wychodzić kolejny. Często wychodzi kilka zębów jednocześnie, ale i tak kolejność z reguły jest ta sama. Następnie w wieku ok. 1,5 roku pojawiają się „czwórki”, czyli pierwsze zęby trzonowe, co dla wielu rodziców jest zaskakujące, gdyż niektórzy spodziewają się „trójek”, które wyrzynają się dopiero, jako kolejne zęby mleczne, między 16 a 20 miesiącem życia. Nie jest więc tak, że zęby pojawiają się w łuku po kolei. Na końcu między 20 a 30 miesiącem życia pojawiają się „piątki”. Dziecko w wieku ok. 2,5 – 3 lat powinno mieć już pełne uzębienie mleczne.

Diagram z kolejnością wyrzynania się zębów.
Diagram z kolejnością wyrzynania się zębów mlecznych.

Zęby mleczne charakteryzują się tym, że łuki zębowe mają kształt półkola. Jest ich mniej niż w uzębieniu stałym, bo w sumie 20 (w każdym łuku 4 siekacze, 2 kły i 4 trzonowce). Zęby górne powinny pokrywać/nachodzić na zęby dolne w około 1/3 – 1/2 ich wysokości. To bardzo ważna cecha, gdyż odwrotne zachodzenie będzie oznaczało rozwój poważnej wady, jaką jest zgryz krzyżowy. Pomiędzy zębami mlecznymi siecznymi występują szpary, które są prawidłowe. Dzięki nim łuki zębowe szczęki i żuchwy przygotowane są do pomieszczenia zębów stałych, które są zdecydowanie większe od mleczaków. Ponadto linia za zębami mlecznymi trzonowymi jest liną prostą, a płaszczyzna zgryzu płaska. Anatomia zębów mlecznych sprawia, że są one delikatniejsze, w związku z czym bardziej podatne na próchnicę.

Przygotowanie do wypadania zębów mlecznych

Zanim u dziecka rozpocznie się proces wymiany zębów mlecznych na stałe, w kolejnych 3 latach, do 6 roku życia, korony zębów mlecznych ulegają starciu, bruzdy w zębach spłycają się, a między zębami siecznymi i kłami powstają jeszcze większe szpary. Ok. 5-6 roku życia te przerwy powinny być naprawdę duże, obrazowo ujmując mniej więcej na szerokość brzegu monety. Jest to prawidłowy objaw oznaczający, że zgryz rozwija się właściwie i przygotowanie do kolejnego etapu, gdy zaczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe.

W tym czasie następuje również resorpcja korzeni zębów mlecznych, która prowadzi do całkowitych ich zaników. Jest to proces fizjologiczny, w wyniku którego zęby mleczne zaczynają wypadać. Jako pierwsze, między 4 a 5 rokiem życia zaczynają zanikać korzenie mlecznych siekaczy dolnych, a następnie górnych. W dalszej kolejności, miedzy 6 a 7 rokiem życia zaczyna się resorpcja kłów i pierwszych zębów trzonowych, czyli „czwórek”, a w 8-9 roku życia zaczynają zanikać korzenie mlecznych „piątek”.

Jak już wielokrotnie podkreślałam, bardzo ważnym elementem prawidłowego rozwoju jamy ustnej dziecka jest zachowanie uzębienia mlecznego, aż do czasu jego fizjologicznej wymiany na uzębienie stałe. Istnieje więc konieczność leczenia stomatologicznego tych zębów, w przypadku pojawienia się próchnicy, tak aby uniknąć ich ekstrakcji. Bardzo ważną kwestią jest to, że w kwalifikacji małego pacjenta do leczenia kanałowego należy zwrócić uwagę na stopień resorpcji korzenia. Stomatolog musi ocenić, czy tego typu leczenie może się odbyć, czy też nie, gdyż korzeń jest już w dużym zaniku. Niezbędna jest wtedy diagnostyka rentgenowska. Leczenie zębów mlecznych między 4 a 9 rokiem życia dziecka, bywa więc utrudnione i może mieć różne rokowania. Postępowanie wymaga dokładniej diagnostyki i oceny lekarza.

Wymiana zębów mlecznych na stałe

W wieku 6-7 lat zaczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. W tym czasie, jako pierwsze wyrzynają się stałe „szóstki”, za mlecznymi piątkami. Nadal zdarza się, że spotykam się ze sporym zaskoczeniem ze strony rodziców, którzy nie są świadomi, że są to pierwsze zęby stałe.

Bardzo ważna jest odpowiadania dbałość o ich higienę. „Szóstki” stoją daleko w łuku, buzia dziecka w tym wieku jest nadal bardzo mała, jest więc do nich utrudniony dostęp. Dodatkowo taki świeży ząb ma charakterystyczne ostre guzki, głębokie bruzdy, trudniej jest go doczyścić. Jest podatny na próchnicę, tym bardziej jeśli dziecko ma ubytki zębów mlecznych. Po pojawieniu się stałych „szóstek” bardzo istotna jest więc zdrowa, zbilansowana dieta i rygorystyczna higiena jamy ustnej. Opiekun powinien osobiście do 7-8 roku życia dziecka dokładnie szczotkować jego zęby, a zwłaszcza zwrócić szczególną uwagę na nowo wyrżnięte zęby stałe, jednocześnie ucząc je przeprowadzania tych zabiegów samodzielnie w miarę nabywania przez dziecko umiejętności manualnych. W późniejszych latach rodzice powinni zawsze poprawiać po dziecku oczyszczanie zębów, zwłaszcza trzonowych, pomagać mu i kontrolować jakość higieny jamy ustnej nawet do 10 roku życia.

Poza tym trzeba wiedzieć, że zęby stałe rozwijają się około 10 lat od chwili formowania się zawiązków zęba do całkowitego jego uformowania się. Np. zawiązki zębów trzonowych pojawiają się w okresie okołoporodowym, ale dopiero w wieku 10 lat dziecko ma całkowicie uformowaną „szóstkę” wraz z korzeniem. Ta informacja jest bardzo istotna z punku widzenia leczenia zębów. Jeśli dziecko w wieku 7-8 lat ma próchnicę „szóstki” i dojdzie do zapalenia miazgi (a w takim młody zębie próchnica bardzo szybko się rozwija) oraz jeżeli zajdzie potrzeba leczenia kanałowego jest ono bardziej skomplikowane i jego rokowanie jest niepewne. Wymaga ono procedury leczenia zębów niedojrzałych. Również z tego względu należy przykładać tak dużą staranność do profilaktyki próchnicy pierwszych zębów stałych.

Kontynuując temat procesu wymiany zębów mlecznych na stałe, w tym samym czasie co stałe „szóstki” zaczynają wypadać na dole mleczne siekacze i wyrzynają się stałe „jedynki”. Następnie w wieku 7-8 lat pojawiają się dolne „dwójki”, wypadają górne, mleczne „jedynki” i wyrzynają się stałe. Siekacze wrzynają się mniej więcej symetrycznie czasowo. Jeżeli więc pojawiła się jedna górna „jedynka”, a druga w perspektywie kolejnych 3 miesięcy nie zaczęła się wyrzynać, to znaczy, że prawdopodobnie doszło do jakiegoś zaburzenia. Być może jest zbyt duże stłoczenie i nie ma miejsca na wyrżnięcie się zęba, albo zaistniała inna przeszkoda. Taki stan wymaga diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

W dalszej kolejności, między 9 a 11 rokiem życia pojawiają się „trójki” dolne i „czwórki” górne, a następnie między 9 a 12 rokiem życia „czwórki” dolne i „trójki” górne. Następnie między 10 a 13 rokiem życia wszystkie stałe „piątki”, a na końcu między 11 a 13 rokiem życia „siódemki”.

Diagram z kolejnością wyrzynania się zębów stałych.

Okres w uzębieniu mieszanym tj. pomiędzy 7 a 11 rokiem życia to czas, kiedy bardzo często mamy do czynienia z diastemą fizjologiczną, czyli przerwą między górnymi przyśrodkowymi siekaczami stałymi („jedynkami”). Jeśli szerokość szpary między jedynkami nie przekracza 2 mm nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Zamyka się ona samoistnie po wyrżnięciu się stałych kłów i jest wręcz pożądana, ponieważ „trzyma” dla nich właśnie miejsce. Natomiast jeśli przerwa między jedynkami przekracza 2 mm, a dodatkowo wędzidełko wargi górnej jest grube i jego włókna sięgają pomiędzy zęby, należy poddać to ocenie lekarzowi dentyście. Może to być diastema prawdziwa, której powstanie może być związane z przerostem wędzidełka wargi górnej. Warto przyjrzeć się również historii rodzinnej. Jeśli mama lub tata mają diastemę, to bardzo prawdopodobne, że występująca u dziecka przerwa między „jedynkami” jest diastemą prawdziwą. W takiej sytuacji zasadne może okazać się leczenie ortodontyczne polegające na zsunięciu zębów oraz zabieg wycięcia włókien wędzidełka, które przeprowadza się po zakończeniu wymiany zębów mlecznych na stałe. Alternatywną metodą usunięcia diastemy jest odbudowa „jedynek” kompozytem. Wybór sposobu leczenia zależny jest od różnych czynników i następuje po konsultacji z lekarzem. Należy podkreślić, że diastema nie jest wadą zgryzu, a defektem estetycznym, dlatego jej leczenie nie jest konieczne.

Rodziców niepokoi również wielkość pierwszych zębów stałych. Wydają się bardzo duże, wręcz karykaturalne, tym bardziej kiedy stoją obok drobnych zębów mlecznych. Tymczasem pamiętajmy, że w wieku 7 lat buzia dziecka jest jeszcze bardzo mała, a stałe „jedynki” muszą pasować do twarzy dorosłego człowieka. Taka dysharmonia jest więc normalna. Gdy dziecko urośnie, wymieni wszystkie zęby mleczne na stałe, dysproporcja się unormuje i uzębienie będzie wyglądało dobrze.

 

Okres wymiany zębów mlecznych na stałe jest bardzo burzliwy. Najwięcej zaczyna się dziać między 7-8 rokiem życia. Pamiętajmy, że jest to bardzo dobry moment, aby odbyć wizytę kontrolną u ortodonty, który oceni czy proces ten przebiega właściwie i czy zgryz dziecka rozwija się prawidłowo. W razie występowania nieprawidłowości jest to jeszcze odpowiedni czas na interwencję i nakierowanie rozwoju zgryzu na prawidłowe tory.

84 comments

 1. U moich rocznych bliźniaków ząbki, które im urosły są jakby przeźroczyste pozbawione szkliwa. Czy jest się czym martwić? Może być to spowodowane brakiem witamin, minerałów?

  1. Moja córka właśnie skończyła 8 lat, wypadły jej dolne jedynki, dolna dwójka i górna jedynka. Wciąż jednak nie ma szóstek. Czy mam się czym martwić?

  2. Jeśli nie ma faktycznie jeszcze górnych szóstek trzeba skontrolować u dentysty i być może wykonać rtg.

 2. Moja 9 letnia córeczka posiada już stałe zęby na dole: jedynki, dwójki, trójki, czworki, piatki. Na górze natomiast ma stale: jedynki, dwójki, lewa czwórkę i lewa piątkę. Z lewej strony trójka się kiwa i boli przy jedzeniu (na zdjęciu rtg prawidłowo wykształcony ząb stały, wysoko wyrosniety). Czwórka i piątka z lewej strony wyrosły ponad pół roku temu lecz po stronie prawej nadal są mleczaki (na zdjęciu rtg prawidłowo rozwinięte zęby stałe). Stomatolog odmawia usunięcia zarówno górnej lewej trójki jak też i pozostałych mleczakow twierdząc, że 9 lat to za wcześnie na zęby stałe (mimo, że córka z lewej strony ma już duże żeby stałe 4 i 5). Czy to prawidłowe postępowanie? Czy rzeczywiście należy zostawić te asymetryczne zęby mleczne? Rtg sprzed 2 lat wskazywał taki sam rozwój zalazkow zębów stałych po obu stronach. Odnoszę wrażenie, że lekarka rozpatruje wszystko książkowo i nie dopuszcza sytuacji w której u 9 – latki następuje tak szybki wzrost zębów stałych. Czy to normalne?

  1. Trudno powiedzieć z opisu sytuacji, ale rzeczywiście zęby powinny wyrastać mniej więcej symetrycznie po obu stronach. Proszę skonsultować z innym lekarzem.

 3. Dzień dobry,
  chciałam zapytać co się dzieje w sytuacji, gdy wychodząca pierwsza stała 4 górna pcha się na ząb sąsiedni, czyli na 3, która ma jeszcze kilka lat przecież i ta 3 zaczyna się ruszać i rotować.

  Dentysta zamiast mi powiedzieć czy tego zęba rwać czy nie, odsyła mnie do ortodonty. A terminy mam z kosmosu. Tymczasem dziecko cierpi, bo ta ruszająca się 3 boli przy jedzeniu, więc młode rzuciło jedzenie kilka dni temu.

  A ja dalej nie wiem czy wyrwać tę 3, czy zostawić.
  Nie wiem też co dalej, jeśli zostawię, bo do ortodonty pójdę dopiero w X. 🙁

  A syn nie jest cierpliwy, a do tego reaguje za bardzo, z racji Aspergera, więc mam dramat od 3 dni, że hej.

 4. Witam mam pytanie. Mianowicie dziecko znajomej stracilo zeby mleczne 1ki , 2ki 3ki gorne w wyniku pruchnicy . Dzis dziewczynka ma 8lat i nie wyrosly jej zeby stale. Jest pod kontrola ortodoty wizyte ma listpad – prawdopodobnie będą nacinac dziaslo, czy ząbki jej wyjdą nie będzie z tego jakiś większych problemów ? Zaczyna się rok szkolny dziewczynka wstydzi się braku uzębienia

 5. Dzień dobry, mój 8-letni syn miał chirurgicznie usuwane mleczne i nadliczbowe zawiązki jedynek górnych. Niestety minęło pół roku i nadal nie widać zębów stałych. Czy jest szansa, że jeszcze wyjdą samoistnie? Wiem, że będzie miał wykonywane zdjęcie rtg. Jak często można wykonywać zdjęcia ?

  1. Nie ma określonego limitu zdjęć rtg, są one wykonywane według wskazać i zlecenia lekarza po uwzględnieniu potrzeby klinicznej i kierując się zasadą ochrony radiologicznej pacjenta. Nie wiem czy zęby wyjdą samoistnie. Najlepiej skontrolować radiologicznie czy zmienia się ich ułożenie.

 6. Dzień dobry, syn ma 7 lat, miał ubytki w czwórkach, ale jakiś czas po leczeniu zęby po prostu zaczęły się kruszyć. Obecnie ma dwie dolne jedynki stałem dwie mleczne dolne dwójki wypadły. Rusza się górna piątka. zdjęcie pokazało, że w zębie tym korzenie właściwie już zanikły. Nie ma żadnych problemów z dziąsłem. Wygląda to na naturalny proces. Natomiast obok widoczny jest zawiązek czwórki (w miejscu tej utraconej kilka miesięcy temu, który lada moment się przebije). Za kilka dni jesteśmy umówieni do ortodonty. Niepokoi mnie bardzo tak wczesny moment wypadania czwórek i piątki.

 7. Dzień dobry, mój syn mając 5 lat ma stale jedynki na dole i od ok miesiąca rusza mu się jedna 1 u góry, w miedzyczasie wyszły mu szóstki na dole i od wczoraj syn uskaraza się, że boli to przy jedzeniu na dole, wygląda jakby tam pojawiły się już 7! Czy to możliwe? W styczniu syn skończy 6 lat

  1. Mogę dopytać czy mleczne ząbki też u Pani syna wyszły wczesnie?

  2. Czy mogę zapytać czy mleczne ząbki też u Pani syna tak szybko wyszły? Moge zapytac kiedy sie pojawily stale dolne jedynki? Moj syn aktualnie 5 lat 2 m-ce, pierwsze mleczaki w wieku 4 m-cy, kolejne tez szybko.

 8. Dzień dobry. Chciałam zapytać po jakim czasie powinny zacząć sie pojawiac stale górne jedynki od czasu wypadnięcia mlecznych. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 9. Dzień dobry piszę z zapytaniem u dziecka 7 lat po wykonaniu zdjecia pantograficznego nie widac aby wytworzyły się zalążki zębów stałych ( zęby stałe to tylko 1 górne i 6 góra i dół). Czy teraz mamy czekać aż wypadną mleczaki i zrobić protezę A później implanty czy są jakieś nadzieję że jeszcze coś się może zmienić?

  1. Aż trudno mi uwierzyć, że nie ma żadnego zawiązka zęba stałego. Nigdy nie spotkałam się z takim przypadkiem. Najlepiej udać się do Zakładu stomatologii dziecięcej lub ortodoncji uniwersytetu medycznego najbliższego miejscu zamieszkania.

 10. Witam, mój synek ma 2 lata i 9 miesięcy. Ostatnio przy przeglądzie mu buzi zauważyłam ze ma on na górze aż 11 zębów mlecznych, niedowierzałam i liczyłam kilka razy. Na dole ma prawidłowe 10 zębów. Czy to jest możliwe??

  1. W jednym łuku powinno być 10 zębów mlecznych. Najlepiej iść na kontrolę do dentysty.

 11. U mojej córki (5.5 lat)druga jedynka dolna wybila sie z tylu mleczaka, byla przechylona i przekrecona. Po usunieciu mleczaka zaczela wchodzic powoli w miejsce usunietego mleczaka i dorownywac do pierwszej stalej jedynki dolnej (chociaz jeszcze nie do konca)
  Dentysta jednak zauwazyl ze sie lekko rusza. Pytal czy nie bylo jakiegos uderzenia (nic takiego nie zarejestrowalam). Zrobil przeswietlenie. Pokazalo cos w rodzaju nieuksztaltowanego jeszcze korzenia( tj rozlany obraz korzenia). Kazal uwazac i nie jesc twardych pokarmow. Czy takie cos jest normalne , czy jednak cos bylo nie tak, czy moga byc tego jakies negatywne konsekwencje?
  I drugie pytanie. Czy nalezy usuwac mleczaki jak najszybciej, gdy sie tylko troche zaczna ruszac, czy czekac az zaczna sie mocno ruszac?

  1. Mleczaki z reguły wypadają same. Usuwa się je jeśli pojawia się stały następca a mleczny nie wypada i blokuje miejsce na ząb stały.
   Jeśli stały ząb się rusza to niepokojące, proszę kontrolować u dentysty.

 12. U mojego dziecka (5,5-letniego) zaczyna wychodzic 6, i przy okazji zauważyliśmy, że nie wyszła mu wcale jedna dolna 4. Czy to normalne/groźne?

  1. Musiałabym zbadać dziecko i ewentualnie wykonać pantomogram, żeby ocenić czy jest problem czy nie.

 13. Witam. Mój dwuletni synek wybił sobie zęba – górna mleczna jedynka. Trafił na oddział szczękowy gdzie próbowano zęba prostowac, niestety nie udało się i trzeba było usunąć ząb. Jak dalej w takim przypadku postępować? Do jakiego specjalisty dalej się udać? Chirurg? Ortodonta?

 14. Dzień dobry, czy wypadanie zębów przed 5 rokiem życia jest prawidłowe? Syn za miesiąc będzie pięciolatkiem, a rusza mu się dolny siekacz. Pozdrawiam!

  1. Tak, jest to prawidłowe, po prostu wcześniej niż rówieśnicy traci zęby mleczne.

 15. Witam. Moja córka ma prawie 8 lat i nie ma jeszcze szóstek górnych a już rusza się jej jedynka górna lewa. Czy taka kolejność jest prawidłowa?

  1. W tym wieku powinna już mieć szóstki. Musiałabym zbadać dziecko, żeby coś więcej powiedzieć.

 16. Witam, córka w wieku 4,5 roku miała już stałe dolne jedynki. Obecnie ma 5 lat i 3 miesiące i ma wszystkie 6-tki, dwie stałe jedynki, jedną stałą dwójkę która wyszła do połowy a dzisiaj wypadła jej kolejna mleczna dwójka. Niepokoi mnie to bo mam wrażenie że te stałe zęby ze względu małą szczękę są bardzo ściśnięte i nie mają miejsca. Poza tym u góry nadal ma mleczaki a niby powinny wypadać symetrycznie. Czy podlega to już kontroli u ortodonty?? Dentystka uważa po prostu że córka ma wcześnie zęby i tyle.

  1. U mojej 5,5 letniej córki wyszły już 2 dolne 6tki, ale mleczaki jeszcze się nawet nie ruszają. Między górnymi zębami obserwuję szpary, natomiast dolne ząbki są bardzo blisko siebie. Czy tak może być, czy lepiej skontrolować sytuację u stomatologa?

  2. Może tak być. Wątpliwości najlepiej zawsze rozwiać po badaniu u stomatologa.

  3. CZy moge zapytac czy u Pani córki mleczne ząbki równiez tak szybko wyszły? U syna aktulanie 5 lat 2 m-ce , pierwsze mleczaki w wieku 4 m-cy kolejne tez szybko.

 17. Witam serdecznie. Córka ma 11 lat, „wymienia” właśnie ostatniego ząbka- górna 3. Mleczny ząb wyleciał w okolicach czerwca, do tej pory urosła mała cześć tego stałego zęba, czy to możliwe aby tak długo się wyrzynał? Pozdrawiam

  1. Trzeba ocenić przy badaniu czy na ten ząb jest miejsce, czy może cos blokuje wyrzynanie.

 18. Dzień dobry. Mam pytanie mojej 6,5 letniej córce nie wychodzą żadne stałe zęby. Nie widać ani 6 ani 1 nie pdobóją nawet się ruszać. Czy to normalne czy mamy się tym martwić?

  1. Wyrzynanie jest sprawa indywidualną jeśli chodzi o czas. Spokojnie czekać.

 19. Witam.
  U mojego 6,5 letniego synka wychodzi na dole stała szóstka. Było wszystko w porządku ale dziś zauważyłam tak jakby narośl brzydką, podeszłą krwią na tym właśnie wychodzącym ząbku . A Raczej na dziąśle. Synek mówi że nic go nie boli. Czy mam się martwić. Co to może być? To jest w miejscu gdzie jeden róg zęba się przebija przez dziąsło.

  1. To najprawdopodobniej krwiaczek dziąsła przy wyrzynaniu, obserwować.

 20. Witam. Właśnie wróciłam od dentysty. Po zdjęciu córka ma zalazki 7ek u góry na do w ogóle brak zalążków zębów 7. Czy to jest prawidłowe?

  1. Może raczej chodzi o 8 mki? Braki zawiązków się zdarzają wcale nie rzadko.

 21. Witam, syn skończył 6 lat i jeszcze nie wypadł mu żaden mleczak ( pierwszy wyszedł my dopiero ok 11 miesiąca) czy jest czym się martwić?

  1. Nie ma się czym martwić, po prostu zęby mu się wyrzynają trochę później. Mojemu synowi pierwszy mleczak wypadł gdy miał prawie 7 lat.

 22. Witam. Czy szóstka u 5 latka jest normalna? Pierwsze zęby zaczęły mu wychodzić gdy miał 4 miesiące. Miesiąc temu skończył 5 lat,a dziś zauważyłam wychodzącą szóstkę. Ząbki zdrowe.

 23. Córka ma 7lat i 4 miesiące . Górna mleczna jedynka wypadła już z ponad 6 miesięcy temu. Druga jedynka trzyma się mocno- rusza się tylko leciutko. Dodam że nie pojawiła się jeszcze jedynka stała. Martwi mnie to że tyle czasu upłynęło od wypadnięcia jedynki i nie wyrosł jeszcze stały ząbek. No i co robić z tą drugą niewypadnietą jedynką? Iść do dentysty by ją jak najszybciej wyrwał? Bo ząbek rusza się bardzo słabo .

  1. Trzeba skontrolować u dentysty, zrobić rtg, ząb już powinien się wyrzynać.

 24. Dzień dobry. Moj 10,5-letni Syn ma bardzo zdrowe zęby, ale…póki co wymianie uległy tylko “jedynki” i “dwójki”. Ortodonta po zbadaniu Go i obejrzeniu zdjecia panoramicznego stwierdzil, ze stale “czworki” pchaja sie do wyjscia a mleczne w ogole nie zamierzaja ustapic im miejsca. Lekarz sugeruje “dać im jeszcze czas do kwietnia” i dokonac ekstrakcji wszystkich czterech. Co Pani o tym sadzi? A gdzie “trójki” w tym wszystkim? Nie powinna być zachowana jakas kolejność? Jestem pelna watpliwości… pozdrawiam!

  1. Należy być pod kontrolą ortodonty. Czy wskazane jest usuwanie czwórek mlecznych – nie wiem bez zbadania pacjenta. Trójki wyrzynaja się po czwórkach.

 25. Witam,
  Mojej córeczce zaczęły wyrastać stałe jedynki na górze, ale nie wychodzą z dziury po mlecznym ząbku tak jak dolne tylko wyżej. Zastanawiam się czy to jest normalne i z ktorego moejsca powinny wychodzic. Na Ostatniej wizycie u Dentysty Pani nic nie mówiła że rośnie za wysoko ząbek.

 26. Witam. U syna lat 7 i 7 miesięcy rusza się górna czwórka po prawej stronie. Ze stałych zębów ma wszystkie szóstki, dolne jedynki i dwójki. Pozostałe są mleczne. Górne jedynki nie ruszają się. Czy pójść z synem na konsultację do ortodonty?Nie chcę wyjść na histeryczkę, bo stomatolog mówi, że na wszystko przyjdzie czas i że teraz nie ma reguły które zęby wypadają najpierw.

  1. Swoje wątpliwości zawsze najlepiej rozwiać na wizycie u lekarza. 7 lat to doskonały czas na wizytę kontrolną u ortodonty.

 27. U córki pierwszy stały ząb zaczął wychodzić dopiero teraz, w lipcu konczy 8lat. Dopiero zaczęły ruszać się jedynki mleczaki (wszystkie zdrowe) i z tyłu jedynki dolnej wychodzi stały. Do tego wyszła jej jedna górna szóstka.
  (Absurdem jest to, ze Państwo refunduje lakowanie stałych zębów do 8 roku życia.)
  Czy to jest powód do niepokoju, że tak późno zaczynają ruszać się mleczaki?

 28. Witam, córka kończy 12 lat we wrześniu 2020r. Stałe zęby ma na dole i górze – jedynki, dwójki, czwórki. Trójki są tylko na dole a na górze mleczne trójki wypadły ok dwa lata temu i nie wychodzą tu trójki stałe. Wizualnie jest jakby mało miejsca na te górne trójki. Aktualnie nie można się umówić do ortodonty z powody Covid-19 i mam pytanie – czy mamy jeszcze czekać aż te trójki się pokażą ? Czy jest się czym martwić ?
  Pozdrawiam, Asia

 29. Witam Pania
  Przeczytalam Wpis I sie troche uspokoilam co do pewnych wzgledow. Zwlaszcza do tego ze myje /poprawiam dzieciom szczotkowanie wieczorne.
  3 5 7 lat.
  U najstarszej corki 7lat
  Wypadlo 8mlecznych wszystkie 1nki I 2jki
  Wyrosly juz ladnie dwie dolne jedynki krzywo rosly a braku miejsca teraz sie wyprostowaly. Natomiast rosnie dwojka jedna w polowie juz wybita lecz bardzo pod ukosem – to się wyprostuje jak 3jka jej ustapi prawda?
  Mam pytanie również do jedynek górnych właśnie wczoraj się pokazała pierwsza ogromna ! Faktycznie jak pani pisała! Martwi mnie też koronka na zębach dolne jedynki i górna mają fale – czy to się zgryzie? Wyrówna? Martwi mnie to troszkę. Dodam ze moje 2jki byly koronkami w dziecinstwie i musialam je wypelniac (ok 20roku zycia) Dziękuję bardzo za odp.

 30. Moja 6-letnia córka ma 2 zęby stałe, a dokładniej 2 dolne jedynki. Martwi mnie fakt, ze jedna jedynka wyrosła prawidłowo, tj. w równej linii, a druga jedynka najprawdopodniej nie mając miejsca przy niej wyrosła tuż za nią, zamiast obok niej. Ortodonta powiedział, ze jeszcze za wcześnie, żeby coś stwierdzić, ale córka zaczęła wysuwać dolne szczękę i zaczęła seplenić. Co mam zrobić?

  1. Nie jest za wcześnie na leczenie, jeśli zęby się nie mieszczą to należy rozpocząć leczenie

 31. Dzień dobry Mam pytanie 5 miesięcy temu wypadły córce 2 górne jedynki i póki co nie widać jeszcze stałych Czy to jest za długo czas? Dziąsła są nabrzmiale Ale nie widać jeszcze zębów na zewnatrz

 32. Witam, mojemu 5-latkowi mocno rusza się górna jedynka (mechanicznie uszkodzona rok temu). Czy jeśli wypadnie trzeba udać się do dentysty/ortodonty? I ile mniej więcej trzeba czekać na ząb stały w tym miejscu? Dziękuję

 33. Witam
  Mojej córce (7 lat) rośnie dolna jedynka tylko ze krzywo tak jakby na ukos. I tu moje pytanie czy wróci do prawidłowej postaci czy jednak czek nas aparat.
  Pozdrawiam

 34. Witam. Synek obecnie ma 6 lat. W wieku 5 lat wypadły mu dolne jedynki zaraz potem dolna dwójka. Na ich miejscu wyrosły żeby stale. Podobnie stało się z jedynkami na gorze. Z dwójkami jest jednak problem. Mleczne wypadły a stałych nie widać. Synek ma duża przerwę między górnymi jedynkami. Trochę się martwię bo wcześniej gdy tracił ząb mleczny to wychodził mu stały. W przypadku górnych dwójek tak się nie dzieje a minęło już pare miesięcy.

  1. Należy udać się na kontrolę do ortodonty i być może skontrolować na rtg.

 35. Witam córka 6,5 roku. Wypadly jedynki na dole i wyrosly stałe duże troszkę zachodzące na siebie. U góry brak jedynek i jednej dwójki. Wyrosła duża jedyna. Między jedynka a mleczakiem klem bardzo mało miejsca. Czy powinnyśmy udać się już do ortodonty? Nasz stomatolog twierdzi że będzie potrzebny aparat. Pozdrawiam

  1. Najprawdopodobniej potrzebny jest aparat do rozbudowy łuków zębowych.

 36. Dzień dobry,
  chciałabym zapytać, mój syn 7,5 roku, stracił mleczaki około 1-2 lat temu a stałych nie widać.
  Mama pytanie, jak długo może potrwać czekanie na te zęby, bo zaczynam się martwić, na zdjęciu usg je widać, tylko że są „wysoko”

  1. Stałe zęby już powinny się wyrzynać, potrzeba lepszej diagnostyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *