Prawdziwy przypadek - co zrobić, kiedy brakuje miejsca na stały ząb?, fot. mamaortodonta.pl

Prawdziwy przypadek – co zrobić, kiedy brakuje miejsca na stały ząb?

Dziś chciałabym opisać Wam przypadek jednego z moich pacjentów. 11-letni chłopiec trafił do mnie, ponieważ jego rodzice wraz z dentystą zauważyli, że po lewej stronie jego szczęki brakowało miejsca na prawidłowe wyrżnięcie się kła. Na szczęście pojawił się u mnie w najbardziej odpowiednim momencie!

Jak widać na załączonych zdjęciach, u pacjenta było zdecydowanie za mało miejsca na lewą górną trójkę. Dodatkowo występowały stłoczenia zębów na górze i na dole oraz występował tyłozgryz. Gdyby nie zastosowano żadnego leczenia ,najprawdopodobniej trójka wyrżnęłaby się przedsionkowo, a wada zgryzu utrwaliłaby się.

Odpowiedni moment

Chłopiec zgłosił się do mnie w okresie późnego uzębienia mieszanego. Ten etap jest najbardziej korzystny z punktu widzenia leczenia ortodontycznego, ponieważ stwarza naturalne możliwości na odtworzenie miejsca potrzebnego do prawidłowego ustawienia zębów. Wystarczy tylko nimi odpowiednio pokierować. Pacjent w tym wieku najczęściej ma jeszcze mleczne piątki, które są większe (mają ok. 10 mm), niż stałe (ok. 8 mm), co daje lekarzowi przestrzeń na rozładowanie stłoczeń. Kolejną korzyścią płynącą z tego etapu jest to, że młody człowiek właśnie wtedy zaczyna intensywnie rosnąć, rozbudowują się więc w naturalny sposób i dopasowują do siebie jego szczęka i żuchwa. Taki zgryz jest więc dla ortodonty niezwykle plastyczny i podatny na leczenie.

Odpowiednia technika

Rzeczywiście, w przypadku tego chłopca leczenie dość szybko zaczęło przynosić bardzo zadowalające efekty. Chłopiec był leczony techniką CAD (Coordinated Arch Development, jest to Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych). Technika ta pozwala rozwiązać większość problemów ortodontycznych dając piękny stabilny uśmiech i zdrowe przyzębie bez usuwania zębów.

Technika ta została opracowana i udoskonalona przez dr. Raphaela L. Greenfielda , D.Ds, M.Sc.D. z USA . Poznawałam ją na wielu wykładach dr. Greenfielda oraz licznych kursach świetnego ortodonty dr. Dominika Piskorskiego z Zakopanego. Metoda ta w skrócie polega na tym, że w pierwszym etapie leczenia następuje rozbudowa łuków zębowych za pomocą odpowiednich aparatów, a następnie zakładany jest aparat stały (zamki i druty) i następuje faza niwelizacji czyli poziomowania i prostowania zębów.

U mojego pacjenta zastosowałam:

 • na górze dystalizator Greenfielda (GMD– Greenfield molar dystalizator);
 • na dole aparat Lib Bumper poziomu 2, który miał na celu rozbudowę dolnego łuku i rozładowanie stłoczeń.
Leczenie pacjenta metodą CAD - aparat GMD i LipBumper
Leczenie metodą CAD – aparat GMD i Lip Bumper
Leczenie pacjenta metodą CAD - aparat GMD i Lip Bumper
Leczenie metodą CAD – aparat GMD i Lip Bumper
Aparat GMD, fot. mamaortodonta
Aparat GMD, fot. mamaortodonta
Aparat Lip Bumper, fot. mamaortodonta
Aparat Lip Bumper, fot. mamaortodonta

Obecnie zbliżamy się do końca leczenia , kieł został poprawnie wprowadzony do łuku i pacjent nie ma już stłoczeń i tyłozgryzu.

Odtworzenie miejsca na kieł, fot. mamaortodonta
Odtworzenie miejsca na kieł, fot. mamaortodonta
Odtworzenie miejsca na kieł, fot. mamaortodonta
Odtworzenie miejsca na kieł, fot. mamaortodonta

Na zakończenie chcę napisać kilka słów podsumowania. U dzieci nawet spore wady zgryzu daje się w miarę szybko i prosto wyleczyć, ale pod kilkoma warunkami. Potrzebne jest mądre dobranie metody, zdecydowane działanie oraz wdrożenie leczenia w odpowiednim wieku, nie za wcześnie, ale też nie za późno. Tak działa ortodoncja „smart”.

30 comments

 1. Cudowna strona. Porady w sam raz dla mnie i mojej córki, która ma bardzo duże problemy z zębami. Trafiliśmy do świetnej pani doktor, która również będzie nas leczyć i aparatem Grennfilda i Lip bumper. Nie będziemy rwać zdrowych zębów, tak jak większość standardowych ortodontów zaleca.

  1. Czy zna ktoś dobrego ortodontę z Krakowa, który stosuję technikę CAD?

  2. W Krakowie nie znam, ale w Zakopanem tę technikę stosuje dr Piskorski.

 2. Witam mam podobny problem. Mam 21 lat jestem kobieta i moja górna trójka to ząb mleczny. Zrobiłam rtg ząb stały jest ale rośnie poziomo. Mój ząb mleczny jest czarny i bardzo boli. Ile kosztuje leczenie i jak dlugo? Dodam ze to dość poważny problem bo spowodowało to u mnie poważny kompleks. Prosze o rade.

  1. Niestety bez zbadania Pani nie jestem w stanie powiedzieć, jaki byłby plan leczenia i koszt.

 3. Witam, mam taki sam problem u córki, wiek 11 lat. Brakuje miejsca dla 5 na dole, ponieważ 6 i 7 znacznie się przesunęły do przodu, właściwie są na styk z wyrzynajaca się 4. Lekarz zalecił nam usunięcie 6, bo rzekomo 5 jest pod nią. Sytuacja jak dla mnie wydaje się beznadziejna, czy są metody na poradzenie sobie z tym? Czy usunięcie zęba jest nieuniknione?

  1. Niestety bez zbadania córki nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast zrobiłabym wszystko, aby uniknąć ekstrakcji szóstki. Są metody na dystalizację dolnego trzonowca.

 4. Witam, jestem mamą 8 letniej dziewczynki po raz pierwszy do ortodonty trafiłysmy tylko dzięki mojemu uporowi gdy córka miała 5 lat z wadą zgryzu krzyżową dolna szczeka nachodzi na górną. Podobnie jak u chłopca w opisanym przez Panią przypadku. Niestety 3 lata zajęło nam otrzymanie aparatu ruchomego, który przez ponad pół roku z wadą nie zrobił nic niestety. Dostalismy tylko zlecenie na usuniecie wszystkich trojek mlecznych (oczywiście tego nie zrobilam) dzis sama jedna trojka wypadla. Jestem zrozpaczona widokiem szczęki córki bo naprawdę nie wygląda dobrze. Dziś byłam na konsultacji u innego ortodonty, który zalecil leczenie metodą Clear Aligner, tu też mam wątpliwości, ponieważ czytam ze ząbki powinny być juz stałe. Nie wiem co mam robić, chętnie bym się u Pani z córką zjawiła tylko niestety mieszkamy w Poznaniu.

  1. Nie widzę córki, nie badałam jej ani nie diagnozowałam, ale z tego co Pani pisze córka ma niedorozwój szczęki, skoro dolna zachodzi na górną. W takich przypadkach powinien być stosowany aparat do rozbudowy szczęki (hyrax, bioblock) z maską twarzową. 8 lat to ostatni dzwonek na takie leczenie, żeby przyniosło poprawę w wyglądzie twarzy. Zaznaczam jednak, że do ostatecznego planu leczenia musiałabym zbadać dziecko, bez tego nie da się diagnozować przez internet.

 5. Witam mam problem z mleczną dwójka u mojego syna. Jedynka stała zaczęła wychodzić miesiąc temu i korzeń mleczka usunięty został przez dentyste. Dziś zauważyłam że coś dziwnego dzieje się z dwójką. Wygląda to jakby ta jedynka wypychala dwójkę z dziąsła. Nie mam pojęcia co z tym zrobić?? Proszę o pomoc.!! Na maila mogę przesłać zdjęcie bo tu nie mogę go wstawić.

  1. Niestety, żeby odpowiedzieć na to pytanie, musiałabym zbadać dziecko.

  1. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiem, co oznacza blisko siebie. Zęby prawidłowo stoją blisko siebie-jeden obok drugiego. Jeśli na prawidłowe ustawienie brakuje miejsca zazwyczaj są one zrotowane, stoją krzywo.

  1. Jeśli ząb mleczny nie wypadł, a stały wyrzyna się to mleczaka trzeba usunąć.

 6. Witam! Na zdjęciu rtg mojego 11 letniego syna widać, że dolna stała 5 rośnie poziomo – wprost leży. Czy taka wada jest do wyprowadzenia? Czy można jakoś uratować ten ząb? Ząb mleczny jeszcze jest. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 7. Dzien dobry, mojej 6.5letniej corce wyrasta stala jedynka, ale jest taka duza, ze przeslania tez mleczna dwojke – ze zdjecia wyszlo podobno, ze zeby sa niesamowicie stloczone. Maz poszedl z corka do dentysty (kilka razy), nic mi nie mowil a teraz dowiaduje sie, ze za kilka dni zakladaja jej aparat Quad Helix. Czy takim malym dzieciom standardowo zaklada sie tego rodzaju aparaty, czy powinnam jeszcze szybko poszukac opinii innego ortodonty? Z dokumentacji widze, ze potem chce jej tez zalozyc aparat staly, ale u szesciolatki to chyba jednak za wczesnie? Nie wiem czy ufac temu ortodoncie i robic co kaze, mieszkamy za granica i znalazlam po prostu na google gabinet najblizej domu, bez zadnego polecenia!

 8. Corka ma 1/5 roku i teraz wychodza jej gorne trojki ale na dole nie ma miejsca na jedna trojke. Czy jest sie czym martwic?

 9. Moja córka ma nieco opóźniony wiek kostny i zęby też „wymieniają się” wolniej niż wynikałoby z wieku metrykalnego. Ma aktualnie 9 lat 4 miesiące – stałe szóstki i jedynki. Część dwójek stałych i reszta mleczaki. Wąskie szczęki, duże stłoczenia. Doktor ortodonta zaproponowała przed zrobieniem wycisków na aparat wyjmowany (dól i góra), usunięcie mlecznych trójek, aby zrobić miejsce dla stałych dwójek (te które wyszły – dolne stoją w poprzek i za jedynkami), górne wychodzą nieprawidłowo, a dla jednej w ogóle nie ma miejsca (przestrzeń między stałą jedynką i mleczną trójką to 1 mm). Czy jest to sensowny plan leczenia na początek? Mamy przyjść na zrobienie wycisków miesiąc po usunięciu mlecznych trójek, w tym czasie wg słów Ortodontki dwójki już trochę mogą zacząć się ustawiać we właściwym miejscu i dlatego dopiero wtedy zrobimy wyciski. Druga opcja, mniej skuteczna wg Ortodontki, to najpierw wyciski, noszenie aparatu – rozciągnięcie łuków i dopiero decyzja o usunięciu mlecznych trójek. Co Pani sądzi?

  1. Nie usuwam mlecznych zębów, żeby zrobić miejsce dla stałych, rozbudowuję łuki aparatem ortodontycznym Bioblok.

 10. moje dziecko ma przodozgryz – dolna szczeka wychodzi przed górna ( wada genetyczna) syn ma 10 lat i jeszcze mleczne trójki. Ortodonta zalecił aparat stały – przedtem nosił 3 lata trainer na noc. Czy można zakładać stały aparat jeżeli jeszcze zeby będa wypadać ??

 11. witam co robić u 12sto latki na zdjęciu widać że żeby 7demki są ale nie mogą wyjść bo idą w kierunku 6stek pod kątem jak się leczy taka wadę

 12. Moja 12 letnia córka ma problem z brakiem miejsca na żeby stałe i blokujące je mleczaki. Jej dentysta już od miesiąca czeka na odpowiedz ortodonty a ja mam wrażenie ze nie mamy na co czekać. Dentysta powiedział ze raczej musimy usunąć stały ząb ( chodzi o 5) . Jak mogę pomoc córce czy jest szansa na uratowanie zęba?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *