Jak szybko i bezinwazyjnie poprawić estetykę zębów

Wielu dorosłych pacjentów zgłasza się do gabinetu stomatologicznego i ortodontycznego nie tylko w celu poprawy stanu zębów i wyleczenia wady zgryzu z powodów zdrowotnych, ale bardzo często chcą po prostu uzyskać ładniejszy, bardziej estetyczny uśmiech. Oczywiście proces poprawy wyglądu zębów może być różny i jest zależny od ich stanu wyjściowego oraz od oczekiwań pacjenta. Ale jeśli chcemy bardzo szybko odświeżyć wygląd uzębienia i nie jest ono objęte próchnicą, czasami wystarczą nawet proste zabiegi stomatologiczne. Z mojego wpisu i filmu kliniki Triclinium, w której przyjmuję swoich pacjentów, dowiecie się, jakie metody wchodzą w skład takiej terapii.

Piękne zęby są ozdobą uśmiechu i całej twarzy. Oczywiście muszą być przede wszystkim zdrowe. Ale jeśli pacjent nie jest zadowolony z ich estetyki i nie chce czekać wielu miesięcy na efekty, to nawet proste zabiegi stomatologiczne mogą w znaczący sposób poprawić ich wygląd. Nie zastąpią one leczenia ortodontycznego czy protetycznego, ale na pewno odświeżą wygląd zębów w sposób szybki i małoinwazyjny, co wielu osobom bardzo odpowiada i wystarcza, jako pierwszy krok na drodze do pięknego uzębienia. Niewątpliwie jednym z elementów, który zdecydowanie polepsza wygląd uśmiechu jest jednolita, jasna barwa zębów. Można ją uzyskać już w kilka dni.

Profesjonalna higienizacja

Pierwszym zabiegiem, który należy wykonać, jeśli chcemy mieć zęby o jaśniejszej, gładszej strukturze jest ich profesjonalna higienizacja. Nawet najdokładniejsze, codzienne domowe oczyszczanie zębów nie jest w stanie uchronić nas przed odkładaniem się zmineralizowanej płytki nazębnej. Ta twardniejąca warstwa zamienia się w kamień nazębny, niemożliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki i powodujący stany zapalne dziąseł i powstawanie próchnicy. Poza tym znacznie obniża estetykę uśmiechu. Może przybierać on różne odcienie, ale zazwyczaj jest ciemniejszy od koloru zębów, a przez to widoczny.

Profesjonalna higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym wykonywana jest przez higienistkę i składa się z trzech etapów:

  • skalingu – czyli usunięcia najgrubszej warstwy kamienia, który zazwyczaj znajduje się przy linii dziąseł i w przestrzeniach między zębowych. Skaling wykonywany jest przy pomocy ultradźwięków, które powodują pękanie kamienia nazębnego. Zabieg jest bezbolesny, a pacjent po prostu czuje drgania;
  • piaskowania – jest to usunięcie osadu z całej powierzchni zębów, wykonywane za pomocą specjalnej piaskarki, która wraz z wodą pod ciśnieniem wyrzuca dwuwęglan sodu, przez co dokładnie usuwa delikatniejszy;
  • polerowania – czyli tzw. polishingu. Wykonywany jest on specjalną pastą, szczoteczkami oraz gumkami po to, aby zęby uzyskały odpowiednią gładkość i aby zapobiec szybszemu osadzaniu się na nich osadu oraz kamienia.

Wykonie zabiegów higienizacyjnych powinno być poprzedzone specjalistyczną diagnozą i w razie potrzeby dokładnym poinstruowaniem pacjenta jak sam powinien dbać o zęby, żeby efekty higienizacji były jak najdłuższe i w przyszłości kamienia powstawało jak najmniej. W zależności od tego, jakie rodzaje osadu znajdują się zębach pacjenta, w trakcie zabiegu odpowiednio łączone są skaling i piaskowanie.

Wybielanie zębów

Następnie możemy zdecydować się na wybielanie zębów. Jeśli zęby są zdrowe i oczyszczone z osadu, można je wykonać w gabinecie stomatologicznym metodą laserową. Za jej pomocą jesteśmy w stanie uzyskać kolor jaśniejszy nawet o kilka odcieni. Barwa jest bardzo naturalna, a zęby pozostają lśniące.

Zabieg laserowego wybielania zębów zawsze poprzedza dokładne zbadanie stanu zębów i dziąseł pacjenta wraz z oceną obecnego koloru i stopnia przebarwień. Metoda polega na aktywacji specjalnego preparatu wybielającego światłem lasera diodowego. Lekarz w pierwszym etapie oczyszcza zęby szczoteczką, a następnie zabezpiecza szyjki zębów oraz dziąsła specjalną żywicą, aby ochronić je przed działaniem preparatu, który mógłby doprowadzić do nadmiernej wrażliwości szyjek oraz pieczenia dziąseł. Następnie nakłada na powierzchnię zębów preparat i przez kilka minut aktywuje go światłem lasera, po czym pozostawia preparat na kolejnych kilkanaście minut. W następnym kroku preparat jest usuwany z powierzchni zębów i nałożony ponownie w celu aktywacji. Taka procedura, w zależności od przebiegu procesu wybielania i oczekiwanego efektu może powtórzyć się jeszcze dwukrotnie. Cały zabieg trwa około godziny.

 

Proponowane zabiegi stomatologiczne poprawy estetyki zębów są zupełnie bezinwazyjne. Nie wymagają od pacjenta wiele, natomiast mogą znacząco poprawić wygląd jego uśmiechu. Nawet stłoczone zęby, wyglądają po nich lepiej. Pacjenci, którzy mają większe oczekiwania, potrzebują wyleczenia wady zgryzu, mają braki zębowe lub przebarwienia trudne do zniwelowania wymagają innej, bardziej skomplikowanej, a co za tym idzie dłuższej terapii.

2 comments

  1. Czy takie laserowe wybielanie można robić na zębach z nadwrażliwymi szyjkami, czy ono nie niszczy (nie narusza) szkliwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *