Jak wygląda leczenie zębów u osób noszących aparat ortodontyczny?

Pacjenci często pytają mnie, czy można leczyć zęby nosząc aparat ortodontyczny. Odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście można. Chciałabym jednak podkreślić, że mimo takiej możliwości, zawsze przed założeniem aparatu ortodontycznego, zęby muszą być w bardzo dobrym stanie. Oznacza to, że wszelkie zabiegi i leczenie stomatologiczne, takie jak leczenie zębów czy usunięcie kamienia nazębnego i osadu powinny być wykonane i zakończone przed założeniem aparatu. Pozwala to ograniczyć do minimum potrzebę leczenia zębów w trakcie jego noszenia. Ale oczywiście są wyjątki, kiedy mimo wszystko leczenie stomatologiczne jest konieczne.

Kiedy może zajść potrzeba wyleczenia zęba podczas leczenia ortodontycznego?

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego higiena jamy ustnej jest dużo bardziej utrudniona. Zamki są przyklejone do zębów i trzeba włożyć dużo więcej wysiłku, aby doczyścić miejsca wokół nich oraz przestrzenie międzyzębowe. O tym jak dbać o higienę jamy ustnej, kiedy nosisz aparat ortodontyczny pisałam tutaj. U pacjentów ortodontycznych istnieje więc większe ryzyko powstania próchnicy. Trzeba o tym pamiętać i dlatego przed założeniem aparatu stan zdrowia zębów pacjenta powinien być nienaganny. Mimo to, może zdarzyć się wyjątkowa sytuacja, że ząb wymaga leczenia lub odbudowy. Wtedy bez przeszkód taki ząb można wyleczyć u stomatologa.

Poza tym zdarza się też, że w trakcie noszenia aparatu odkrywane zostają, niezauważone wcześniej, bardzo małe ubytki na powierzchniach stycznych wcześniej stłoczonych lub obróconych zębów. Poprzez działania ortodontyczne poszerza się łuk zębowy i mogą powstawać szpary między zębami lub ząb może się odkręcić do tego stopnia, że dochodzi do zmiany jego położenia. Dzięki takim ruchom może się okazać, że wcześniej niezdiagnozowany, niewielki ubytek staje się widoczny.

Zdarzają się też sytuacje, że jeszcze w trakcie noszenia aparatu, zachodzi potrzeba estetycznej odbudowy zębów lub poszerzenia z powodu ich nieproporcjonalnej wielkości.

Jak w praktyce wygląda leczenie zębów w aparacie?

Jeżeli okazuje się, że zęby wymagają leczenia stomatologicznego w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego, pacjent nie powinien mieć większych obaw, ponieważ cały proces jest bardzo prosty. Zazwyczaj po prostu odkleja się jeden zamek z zęba wymagającego leczenia na czas wizyty u stomatologa, czasami wystarcza też tylko odpięcie od zamków łuku w aparacie ortodontycznym, gdy sam zamek nie jest przeszkodą do wykonania zabiegu dla dentysty.

Jedynym problemem może być tylko logistyczne rozwiązanie kto ten ząb wyleczy. Najczęściej dzieje się tak, że jeżeli w klinice pracuje zarówno ortodonta jak i stomatolog, to najpierw ten pierwszy odkleja zamek, a zaraz potem pacjent idzie wyleczyć ubytek do drugiego specjalisty i wraca z wyleczonym zębem do swojego ortodonty. Czasami pacjent musi udać się w inne miejsce w celu wyleczenia ubytku. Wówczas musi zaaranżować wizyty tak , aby najpierw zdjąć łuk i odkleić zamek, a następnie po wyleczeniu zęba niezwłocznie wrócić do swojego ortodonty. Brak jednego z zamków w aparacie przez 1-2 dni nie będzie rzutował negatywnie na przebieg całego leczenia.

Usuwanie zębów w aparacie

Kolejne pytanie, jakie może się nasunąć to, czy można usuwać zęby podczas leczenia ortodontycznego. Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Wystarczy wyjąć łuk z aparatu, aby zrobić dostęp do zęba, który ma być usuwany.

Jak postąpić z ósemkami?

Panuje takie przekonanie, że ostatnie zęby w łuku, czyli ósemki powinno się usunąć przed rozpoczęciem leczenia aparatem ortodontycznym. Tymczasem nie jest żadnym błędem założenie najpierw aparatu, a dopiero potem usuwanie ósemek i większość chirurgów nie ma z tym problemu. Usuwanie ósemek w trakcie leczenia ortodontycznego, może być bardzo korzystne w przypadku zaplanowanego ruchu dotylnego zębów np. w technice CAD.

Dystalizacja wówczas będzie łatwiejsza i bardziej efektywna, gdyż kość po ekstrakcji zęba mądrości jest jeszcze w trakcie gojenia.

4 comments

  1. Witam.
    Jestem w trakcie noszenia aparatu ortodentycznego na górze pod stala kontrolą ortodonty oraz stomatologa. Dziś w trakcie jedzenia posilku ukruszyla mu się dwojka. Kto ponosi za to odpowiedzialność?
    Dodam, że zęby byly leczone na bieżąco w przypadku zauważenia jakiegokolwiek ubytku.

    1. Bycie pod opieka ortodonty czy stomatologa nie chroni przez ukruszeniem zęba, także nie ma tu niczyjej odpowiedzialności.

  2. Witam, córka miała założony aparat ortodontyczny, wcześniej spiłowywanych część stycznych zębów. Dzisiaj po roku czasu zostałam poinformowana, że dziecko ma do leczenia naście zębów – popsute głównie na stycznych. Zaznaczam, że dziecko dba wyjątkowo o zęby, ma 18 lat, kilka razy zęby myje w ciągu dnia, nitkuje (po każdym posiłku). Jestem zdziwiona, że przez tyle wizyt nie było żadnej informacji o tym, że coś się dzieje, a dziś Pani dr powiedziała, że to raczej nie przez aparat ale przez …nie mycie zębów. Do tej pory córka miała ledwo dwie plomby, reszta zębów zdrowa, co mogło spowodować taki nagły skok próchnicy? Zęby trzeba poleczyć – nie ma wątpliwości, ale co dalej? Stoję przed dylematem czy kontynuować leczenie z ryzykiem, że popsują się kolejne zęby, czy zdjąć aparat i na tym zakończyć przygodę z ortodontą. A może warto skonsultować z innym gabinetem, lub kontynuować w innym gabinecie, jeśli powstał jakiś błąd w sztuce…? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź, pozdrawiam

  3. Dzień dobry,
    czy przed założeniem aparatu konieczna jest odbudowa zębów z powodu ich „patologicznego starcia”? Rozumiem względy estetyczne, ale czy to jest niezbędny zabieg?
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *