Terapia oddechowa Butejki

Czy wiecie, że prawidłowe oddychanie jest niezwykle ważne dla naszego zgryzu i ogólnego zdrowia? To czynność, którą wykonujemy automatycznie, a może przebiegać w niewłaściwy sposób. Aby ją skorygować, najlepiej przejść terapię oddechową Butejki pod okiem certyfikowanego instruktora. Oto jak ona wygląda.

Z punktu widzenia ortodonty nieprawidłowe oddychanie przez usta jest główną przyczyną powstawania wad zgryzu. To przez stale uchyloną buzię i w konsekwencji takiej postawy niską pozycję języka, rozwój szczęki, a co za tym idzie również żuchwy, jest nieprawidłowy. Jeśli od najmłodszych lat podczas wzrostu dziecka, jego usta są otwarte, a język znajduje się na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu, jego łuki zębowe staną się węższe niż mogłyby być i nie będą w stanie pomieścić prawidłowo wszystkich zębów stałych, czego rezultatem będą stłoczenia.

Twarz w wyniku takiego rozwoju rośnie nieprawidłowo w kierunku pionowym, jest dłuższa i bardziej pociągła. Przez nieprawidłową postawę jamy ustnej u dziecka powstanie wada zgryzu. W skrajnych przypadkach, może ona być na tyle nasilona, że pacjent może wymagać operacji ortognatycznej.

Ale to nie jedyne konsekwencje niewłaściwego oddychania. Nieprawidłowa technika i hiperwentylacja ma kolosalny wpływ również na inne obszary zdrowotne naszego organizmu w tym na rozwój astmy, przerost migdałków, wystąpienie nieżytu nosa, chrapanie i obturacyjny bezdech senny oraz problemy behawioralne.

Na szczęście można nad tym zapanować, a rozwiązaniem są treningi prawidłowego oddychania. Opracował je prof. Konstantyn Pawłowicz Butejko, po tym jak rozpoznał i opisał jednostkę chorobową, którą nazwał chorobą głębokiego oddychania. Dowiódł, że główną przyczyną wielu schorzeń jest właśnie nieprawidłowe, nadmierne oddychanie (hiperwentylacja). Zaobserwował, że zwiększenie objętości oddechowej zmniejsza zawartość dwutlenku węgla w płucach, a przez to maleje przepustowość tlenu z krwi do tkanek. To wpływa bezpośrednio na stan układu krwionośnego i neurologicznego człowieka, przyczyniając się do wielu chorób. Profesor następnie odpracował metodę, która pozwala uczyć ludzi jak prawidłowo oddychać, a więc jedynie przez nos, z wykorzystaniem przepony, nigdy przez usta, regularnie, niesłyszalnie, bez wzdychania.

Od tamtej pory metoda zwiększa swoją popularność i jest coraz powszechniej stosowana na całym świecie. Treningi oddechowe Butejki przeprowadzają certyfikowani instruktorzy, którzy muszą ukończyć specjalny kurs. W mojej klinice Triclinium od niedawna takim specjalistą jest nasza higienistka i asystentka stomatologiczna – Monika Nowakowska.

Trening poprzedzony jest wykonaniem diagnozy sposobu oddychania pacjenta. W tym celu terapeuta dokonuje jego obserwacji, sprawdza drożność nosa, a także przeprowadza wnikliwy wywiad i prosi o wypełnianie ankiety, która pozwala zobiektywizować przyczyny nieprawidłowego oddychania.

Treningi obejmują 1-godzinne, cotygodniowe spotkania z instruktorem, podczas których pacjent uczy się i ćwiczy jak oddychać przez nos z zamkniętymi ustami w stanie spoczynku, następnie jak oddychać oddzielnie na zmianę tylko przez jedną z dziurek w nosie, a także stopniowo wprowadza wykonywanie wysiłku fizycznego jedynie przy prawidłowym oddechu przez nos.

Podczas treningów sprawdzana jest również pauza kontrolna, która jest testem oddechowym dostarczającym informacji na temat postępów w pracy z oddechem. Jest to test, w którym mierzony jest czas, w którym pacjent może swobodnie wstrzymać oddech.

Cotygodniowe treningi stopniowo wprowadzają kolejne ćwiczenia i zwiększają częstotliwość i czas ich wykonywania

Oprócz nich równie ważne jest samodzielne, regularne powtarzanie ćwiczeń, dlatego rodzice dzieci będących pod kontrolą naszego trenera jak i dorośli pacjenci dostają szczegółowy instruktaż, jak ćwiczyć w domu.

Bardzo często leczenie ortodontyczne powinno być uzupełniane właśnie takim treningiem. W ten sposób wspólnie, holistycznie dbamy o pacjentów. Treningi zalecamy zarówno dzieciom w okresie rozwoju, po to, aby wychwycić u nich nieprawidłowe funkcje, skorygować je i przez to wpłynąć na prawidłowy rozwój zgryzu, a także wpłynąć na ich lepszą koncentrację i odporność, ale również dorosłym pacjentom, którzy mają problemy ze snem, koncentracją, czy chronicznym zmęczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *