Orthokids Therapy Program

Jak wiecie, dzieci zajmują wyjątkowe miejsce wśród moich pacjentów. Bardzo lubię je leczyć, szczególnie dlatego, że efekty przeprowadzanych u nich terapii pojawiają się zwykle bardzo szybko. Aby jednak tak było, potrzebne jest właściwe podejście i działanie. Dlatego z myślą o najmłodszych, u których możemy mieć największy wpływ na rozwój zgryzu i kości twarzoczaszki, wraz z innymi specjalistami, z którymi współpracuję w Triclinium, stworzyłam autorską metodę postępowania Orthokids Therapy Program.

Niejednokrotnie podkreślałam na moim blogu, że w rozwoju prawidłowego zgryzu, kluczowy jest okres dzieciństwa. Jest to czas aktywnego wzrostu, kiedy rosną również kości twarzoczaszki (rozwój twarzy dziecka realizuje się w 99 proc. do 10 roku życia). Z tego względu jest to odpowiedni moment na korygowanie występujących w ich rozwoju nieprawidłowości. Terapia w tym okresie będzie przynosiła najlepsze, najbardziej naturalne i trwałe efekty. Możemy bowiem bardzo płynnie i plastycznie sterować rozwojem szczęki oraz żuchwy malucha, gdy nadal one rosną.

Jeśli pozostawimy kilkulatka z wadą zgryzu bez leczenia ortodontycznego, do czasu pojawienia się wszystkich zębów stałych i zakończenia fazy wzrostu, może ona pogłębić się na tyle, że będzie trudno później osiągnąć dobre efekty leczenia. Mogą one być mniej satysfakcjonujące niż gdyby zareagowano wcześniej.

Dlatego osobiście u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym stosuję najbardziej optymalne leczenie przechwytujące. Polega ono na rozpoznaniu i „przechwyceniu” wady zgryzu w jej początkowej fazie rozwoju i zastosowaniu leczenia, mającego na celu zmianę kierunku wzrostu twarzy, tak aby zahamować rozwijającą się deformację łuków zębowych i buzi dziecka oraz naprowadzić ich rozwój na właściwe tory.

Mój autorski program

W tym celu, z troską o najmłodszych pacjentów, u których możemy mieć największy wpływ na rozwój zgryzu i kości twarzoczaszki oraz osiągać najlepsze efekty terapeutyczne, stworzyłam wraz z innymi specjalistami, z którymi współpracuję w klinice L’experta, autorską metodę postępowania Orthokids Therapy Program.

To wielowymiarowe, interdyscyplinarne działanie składające się nie tylko z leczenia aparatami ortodontycznymi, w celu powrotu zniekształconego zgryzu na właściwe tory rozwoju, ale również co istotne równoległe skoncentrowanie na wyeliminowaniu przyczyn powstającej wady zgryzu.

Tworząc Orthokids Therapy Program starałam się więc uwzględnić eliminację czynników środowiskowych. Są one od nas zależne i istotnie wpływają na rozwój wad zgryzu oraz zniekształceń czaszkowo–twarzowych. To bardzo często główne przyczyny występujących zaburzeń, którym można skutecznie przeciwdziałać.

Co ważne Orthokids Therapy Program był tak układany, aby pomógł nie tylko skorygować wadę zgryzu i rysy twarzy dziecka, ale również istotnie wpływał na poprawę jego ogólnego zdrowia i polepszenie dalszego rozwoju psycho-fizycznego. Oddziałuje on także m. in. na poprawę koncentracji i zdolności uczenia się oraz sterowania emocjami.

Trzeba bowiem wiedzieć, że wady zgryzu są jednym z kilku objawów deformacji czaszkowo-twarzowych, pojawiających podczas nieprawidłowego wzrostu dziecka. Inne objawy dołączające się później to również problemy laryngologiczne (np. przerośnięte migdały podniebienne i gardłowe, krzywa przegroda nosa), bezdech senny, choroby stawu skroniowo żuchwowego, zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa i w dalszych jego częściach. Nasz program usuwając przyczynę nieprawidłowego rozwoju i nakierowując go na właściwe tory, przeciwdziała także tym złym skutkom.

Na czym polega Orthokids Therapy Program?

Orthokids Therapy Program prowadzą w Triclinium specjaliści kilku dziedzin. Pacjent równolegle przechodzi u nich leczenie oraz uczy się i ćwiczy pozytywne, wspierające właściwy rozwój, funkcje i postawy.

Program obejmuje:

  • Leczenie aktywne serią aparatów ortodontycznych, prowadzone przez lekarza ortodontę.
  • Trening prawidłowego oddychania przez nos, prowadzony przez certyfikowanego Instruktora Butejki.
  • Ćwiczenia posturalne GOPex (good oral posture excercises) prowadzone przez logopedę i trenera GOPex.
  • W razie indywidulanych potrzeb, pacjent kierowany jest również do takich specjalistów jak laryngolog, alergolog, fizjoterapeuta, czy logopeda.
  • Każdy rodzic otrzymuje również instruktaż oraz broszurę Orthokids Therapy for You, które są pomocne w kontynuacji indywidualnych ćwiczeń w domu.

Leczenie ortodontyczne ma na celu rozbudowę łuków zębowych i stworzenie miejsca na wszystkie zęby stałe.

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego zawsze poprzedzone jest przeprowadzeniem dokładnej diagnostyki, na podstawie której określany jest plan leczenia. W zależności od przypadku klinicznego wykorzystuję różne aparaty, najczęściej są stosowane aparaty wyjmowane Bioblok.

Z kolei właściwe oddychanie przez nos jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju zgryzu i ogólnego zdrowia. Oddychanie przez usta jest główną przyczyną powstawania wad zgryzu. To przez stale uchyloną buzię i niską pozycję języka, rozwój szczęki, a co za tym idzie również żuchwy, jest nieprawidłowy. Jeśli od najmłodszych lat podczas wzrostu dziecka, jego usta są otwarte, a język znajduje się na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu, jego łuki zębowe staną się węższe niż mogłyby być i nie będą w stanie pomieścić prawidłowo wszystkich zębów stałych, czego rezultatem będą stłoczenia. Twarz w wyniku takiego rozwoju rośnie w kierunku pionowym, jest dłuższa i bardziej pociągła. Przez nieprawidłową postawę jamy ustnej, u dziecka powstanie wada zgryzu. W skrajnych przypadkach, może ona być na tyle nasilona, że pacjent może wymagać operacji ortognatycznej.

Poza tym oddychanie przez usta zamiast przez nos przyczynia się również do rozwoju astmy, nieżytu nosa, chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego, problemów behawioralnych, czy też przerośniętych migdałków.

Wpływ oddychania przez usta na rozwój twarzy
Wpływ oddychania przez usta na rozwój twarzy

Niestety, obecnie bardzo dużo dzieci oddycha nieprawidłowo. Wielu kilkulatków (szacuje się, że jest ich nawet 70-80 proc.) chodzi na co dzień z otwartą buzią i ma niewłaściwy tor oddychania. Dlatego program obejmuje również treningi przeprowadzane przez certyfikowanego instruktora oddychania metodą Butejki.

Poza tym, pamiętajmy, że prawidłowa postawa jamy ustnej jest warunkiem nie tylko rozwoju dobrego zgryzu, ale również ładnych rysów twarzy oraz właściwych funkcji takich jak dobra wymowa i szerokie drogi oddechowe. Język i mięśnie jamy ustnej są naszymi naturalnymi aparatami, wywołującymi siły, które wpływają na układ i wzrost narządu żucia. Jeśli ich pozycja spoczynkowa jest zła, cała reszta też będzie rozwijać się nieprawidłowo. Dlatego należy ją korygować już od najmłodszych lat. Służą temu ćwiczenia GOPex (Good Oral Posture exercises) opracowane przez dr. Simona Wonga i dr Sandrę Khan.

W ramach Orthokids Therapy Program holistycznie spoglądamy na rozwój zgryzu, dlatego nie mogło u nas zabraknąć osoby pomagającej naszym pacjentom również w tym zakresie. Logopeda, prowadzi w naszej klinice treningi uczące naszych Pacjentów prawidłowej postawy mięśni jamy ustnej.

Pozycja spoczynkowa języka
Pozycja spoczynkowa języka

Chciałbym podkreślić, że w całym procesie terapeutycznym rodzice odgrywają również bardzo dużą rolę. To oni przebywając z maluchem, powinni dbać i pilnować, aby regularnie, czyli codziennie i właściwie wykonywał zalecenia specjalistów. Tylko wtedy terapia będzie naprawdę skuteczna.

 

Wszystkie te działania pozwalają skorygować nieprawidłowości oraz wykształcić i utrwalić prawidłowe postawy i czynności, które wpływają na dalszy właściwy rozwój zgryzu oraz rysów twarzy, a także poprawiają ogólny dobrostan dziecka. Mój Orthokids Therapy Program wychodzi poza ramy standardowego leczenia ortodontycznego, patrzy szerzej nie tylko na wady zgryzu, ale również na to z czym one się łączą i jak wpływają na cały organizm pacjenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *