Leczenie ortodontyczne podczas ciąży

Przyszła mama z aparatem na zębach? Tak, jest to możliwe, natomiast są pewne ograniczenia, o których pacjentki w ciąży muszą wiedzieć.

W moim gabinecie najczęściej zdarzają się 3 sytuacje, z którymi się stykam:

 • pacjentka jest w ciąży i przychodzi z chęcią rozpoczęcia leczenia ortodontycznego,
 • pacjentka już nosi aparat i zachodzi w ciążę,
 • pacjentka przeszła cały proces diagnostyczny czyli zdjęcia rtg, wyciski, fotografie i na wizycie omawiającej plan leczenia właśnie dowiaduje się, że jest we wczesnej ciąży.

I co dalej?

W przypadku pierwszej sytuacji zdecydowanie odradzam rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Z prostego powodu – trzeba wykonać dwa zdjęcia rentgenowskie (a czasem także poszerzyć diagnostykę o inne zdjęcia rtg). Chęć założenia aparatu ortodontycznego nie jest sytuacją nagłą, kiedy prześwietlenie jest niezbędne, więc najlepiej, by przyszła mama poczekała do urodzenia dziecka.

Druga sytuacja to taka, kiedy pacjentka jest akurat w trakcie leczenia ortodontycznego i zachodzi w ciążę. Generalnie nie ma wskazań, żeby to leczenie musiała przerwać. Dalej spokojnie możemy kontynuować, pamiętając o tym, żeby dbać o perfekcyjną higienę jamy ustnej (tak jak każdy nosząc aparat) i mieć na uwadze to, że u niektórych kobiet w ciąży z powodu zmian hormonalnych może dochodzić do stanów zapalnych, obrzęków lub krwawienia dziąseł.

Kobieta w ciąży musi być tego świadoma  i tym bardziej zwracać uwagę na dokładną higienę jamy ustnej oraz jej pilnować. Dieta jest istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka i zdrowie mamy, a w przypadku noszenia aparatu trzeba również pamiętać o niepodjadaniu słodkich i niezdrowych przekąsek.

Na wizycie kontrolnej przyszła mama nie może zapomnieć o poinformowaniu lekarza prowadzącego leczenie o swoim stanie, tak aby dostosował on je i wykluczył z niego na czas ciąży kontrolne zdjęcia rtg, które są  wykonywane w trakcie noszenia aparatu.

Natomiast trzeci rodzaj sytuacji, która mi się niedawno zdarzyła, to przypadek, gdy pacjentka miała wykonaną całą diagnostykę na pierwszej wizycie, a na kolejnej, na której omawiałyśmy plan leczenia mogła się pochwalić, że najprawdopodobniej spodziewa się dziecka. W tej sytuacji ortodonta razem z pacjentką powinien rozważyć indywidualnie, czy rozpocząć leczenie, czy nie.

Rozpoczynając leczenie w bardzo wczesnej ciąży, gdy jeszcze nie występują jej objawy, musimy sobie zdawać sprawę, że nie wiemy  jakie będzie samopoczucie pacjentki, gdy w kolejnych tygodniach ciąży dadzą o sobie znać hormony. Jest to sprawa indywidualna, ponieważ organizm każdej kobiety jest inny, a także każda ciąża nawet u tej samej pacjentki może przebiegać w różny sposób. Może czuć się bardzo dobrze, ale może też cierpieć na szereg dolegliwości ciążowych takich jak silne mdłości i wymioty, senność i gorsze samopoczucie. Dokładając do tego świeżo założony aparat ortodontyczny, który na początku jest sporym dyskomfortem może okazać się nie najlepszym pomysłem. Można rozważyć ewentualne założenie aparatu w drugim trymestrze ciąży, kiedy samopoczucie jest najlepsze, ale ja jednak sugerowałabym poczekać do czasu po porodzie.

Jak widzicie odpowiedź na pytanie, czy leczenie ortodontyczne w ciąży jest możliwe brzmi: tak. Czy rozpoczynać leczenie ortodontyczne będąc w ciąży? Raczej nie.

20 comments

 1. A co z założeniem aparatu podczas karmienia piersią? Urodziłam 5 mscy temu i myślę o aparacie, ale koleżanka straszy mnie, że zęby są wtedy słabsze, mamy niedobory witamin a aparat tylko jeszcze to pogorszy.. Czy to prawda?

  1. To, że zęby są słabsze w czasie ciąży i karmienia piersią to mit, oczywiście dbamy o prawidłową i zbilansowaną dietę.

 2. Nosze aparat od 7 miesiecy i jestem w 8tyg ciazy. Odpadl mi jeden zamek, czy ortodonta moze bezpiecznie przykleic ten zamek czy to zaszkodzi malenstwu? Chodzi o to swiatlo do utwardzania kleju

 3. Dzień dobry, bardzo proszę napisać czy w czasie retencji można zajść w ciążę? Czy jest to bezpieczne?
  Pozdrawiam

  1. Tak, można zajść w ciążę, nie ma żadnych przeciwwskazań, chyba że lekarz ortodonta w najbliższym czasie pilnie potrzebuje zdjęcia rtg.

 4. Od kilku miesięcy staramy się z mężem o dzidziusia ale bez skutku. W kwestii aparatu jestem już praktycznie na finiszu. Dr. zleciła wykonać ostatnie zdjęcie rtg. Gdzieś przeczytałam że zdjęcie najbezpieczniej wykonywać na początku cyklu… Jak to zrobić żeby nie zaszkodzić ani sobie ani ewentualnej fasolce?

  1. Jeśli staracie się państwo o dziecko rzeczywiście najlepiej zrobić zdjęcie do ok 14 dnia cyklu. Czyli licząc od pierwszego dnia miesiączki do dnia 14 tego.

 5. Czy można zajść w ciąże kiedy za moment ortodonta chce zdjąć aparat na zębach? Czy nie szkodzi to w niczym dziecku?

 6. Jestem po zdjęciach, wyciskach. Mam umowiny termin założenia aparatu. Tego samego dnia mam termin u ginekologa-potwierdzenie ciąży. Właśnie sie dowiedziałam. Czy ortodonta założy mi aparat? Czy lepiej to odlozyc na później? Nie ukrywam, ze mam bardzo dużą wadę i spędza mi to sen z powiek.

  1. Ja założyłabym aparat. Oczywiście rozmowa z pacjentką na temat higieny i świadomości ryzyka zapalenia dziąseł w ciąży.

 7. Ja mam pytanie o zupełnie inny aparat.. Nazywany szyną. Od dziecka w czasie snu ścieram zęby i je zaciskam. Od jakichś dwóch lat noszę szynę zrobiona przez dentystę, która wykonana jest i uformowana z takiej grubej gumy, nie wiem jak to nazwać. Zakładana jest na dolne zęby i wchodzi pod język. Jestem w 5 tyg. Ciąży i zastanawiam się czy ta „guma” nie wchłania się w jakimś stopniu do organizmu?

 8. Jestem w ciąży w 4 miesiącu. Założyłam aparat zanim zaszłam i dziś przez przypadek zjadłam gumkę latexową (wyciąg ortodontyczny). Czy może to zaszkodzić dziecku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *