Karmienie piersią – a wady zgryzu

Czy wiecie, że karmienie piersią bardzo korzystnie wpływa na rozwój zgryzu i zdrowie jamy ustnej dziecka? Proces ssania piersi wymusza wykonanie odpowiedniej pracy mięśni twarzy przez dziecko. A to  zdecydowanie pomaga w rozwoju kości szczęk, otaczających je mięśni i całego układu narządów żucia, a przede wszystkim sprzyja pięknej twarzy.

Karmienie piersią jest czynnością zupełnie naturalną i idealnie „wymyśloną” przez naturę. Brodawka sutkowa matki doskonale pasuje i dostosowuje się do jamy ustnej nowonarodzonego dziecka. Jama ustna noworodka różni się budową od jamy ustnej kilkuletniego dziecka. Dzięki takiej wyspecjalizowanej budowie maluch może, w tym samym momencie ssać, połykać i oddychać. Pierś dostosowuje się w naturalny sposób do kształtu buzi dziecka, a nie na odwrót. To powoduje, że w przeciwieństwie do smoczków do karmienia, nie zagraża zgryzowi malucha, natomiast może wspomóc jego rozwój. Jak? Oto odpowiedź.

Technika ssania

Podczas karmienia piersią niemowlę używa większości mięśni narządu żucia:

  • Aby wydobyć mleko z piersi matki uczy się jak używać swój język, przyciskając brodawkę mocno do podniebienia. Jest to dla  niego doskonałe ćwiczenie pionizacji języka, które wspomaga rozwój szczęki. Pozwala to w przyszłości wykształtować odpowiednio szerokie łuki, w których wszystkie zęby będą miały miejsce na to, aby prawidłowo się wyrżnąć i uniknąć wad zgryzu.
  • Technika  ssania piersi powoduje też, że mleko przedostaje się praktycznie bezpośrednio do przełyku, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.
  • Podczas ssania piersi dziecko musi wykonać dużo większy wysiłek mięśniowy niż przy karmieniu butelką. Sprzyja to rozwojowi twarzy w kierunku horyzontalnym – oznacza to, że szczęka i żuchwa rosną do przodu zamiast ku dołowi. Takie twarze są zdecydowanie bardziej atrakcyjne.
  • Karmienie piersią uczy dzieci także oddychania przez nos, co jest bardzo istotne dla rozwoju prawidłowego zgryzu i kierunku wzrostu twarzy do przodu, zamiast w dół. Nauka od momentu narodzin prawidłowego toru oddychania to kolejny kawałek układanki, który prowadzi do ładnej twarzy i prostych zębów, a także zapobiega występowaniem w przyszłości chrapaniu i bezdechom sennym.
  • Dzieci rodzą się z fizjologicznie ustawioną do tyłu żuchwą. Jednak w ciągu pierwszych miesięcy życia ten stan powinien ulec wyrównaniu i żuchwa zacząć rosnąć do przodu. Karmienie piersią będzie wspomagało doprzedni ruch żuchwy.

Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:

  • wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia,
  • kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

Autorytety medyczne nie wskazują do kiedy można  karmić piersią.

Mleko nie traci wartości odżywczych, jest ono niezwykle cenne nie tylko dla noworodka, ale również dla dziecka powyżej pierwszego roku życia. Skład mleka kobiecego jest unikalny, a więc żadna mieszanka nie jest w stanie go zastąpić. Dodatkowo ma niski potencjał próchnicotwórczy, wiec nie będzie sprzyjało rozwojowi próchnicy u starszego dziecka.

Gorąco wspieram mamy karmiące swoje dzieci naturalnie, sama byłam mamą długokarmiącą i uważam, że jest to najlepszy pokarm jaki można dać dziecku wspierając jego zdrowie i rozwój oraz wzrost jego twarzy prowadzący do szerokich łuków i prostych zębów.

9 comments

  1. Moja córka mimo wyłącznego karmienia piersią ma nieprawidłowy zgryz (dolne zęby zachodzą na górne). Ma teraz 23 miesiące. Kiedy można zacząć korygować zgryz?

    1. Zwykle takie wady zaczyna sie korygować ok 4 – 5 lat, kiedy dziecko jest w stanie współpracować w noszeniu aparatu. Do oceny rozwoju wady i ew profilaktyki potrzebne są dalsze informacje – czy taka wada występuje rodzinnie, czy dziecko często choruje, czy trzyma otwarte usta czy nie, czy język pracuje prawidłowo, czy chętnie je twarde rzeczy itd Proponuje wizytę u ortodonty ok 2.5-3 rż

  2. Wlasnie bedac u pediatry dowiedzialam ze ze najprawdopodobniej przez kp moja corka ma anemie, sluz w kupie za malo je innych pokarmow nie trawi kawalkow I ma krzywy zgryz ma 13msc… dostalam zalecenie odstawic od piersi… co robic nie wiem najchetniej usiadlabym I plakala bo nie jestesmy obie gotowe na odstawienie od cycusia. Ale jak to cale zlo swiata… oszaleje…

  3. moje dziecko ma 3 latka. Pani stomatolog mówi, że powinnam skończyć karmić z powodu próchnicy. Twierdzi również, że długie karmienie powoduje wade – zgryz otwarte. Co o tym sadzić?

    1. Nie zgadzam się z tą opinią. Karmienie piersią nie powoduje próchnicy i wad zgryzu.

    2. Córka ma prawie 3 lata. Od jakichś 2 miesięcy piers używa tylko do zaśnięcia. Niestety od około 6 miesięcy zaczęła spać z otwarta buzia. Ma lekko powiększony migdał. Bardzo duże przerwy między zębami i diasteme. Dolna szczeka jest cofnięta. Byłyśmy u logopedy i mamy stosować ćwiczenia na pionizację języka i wysuwające dolna żuchwę. Jestem załamana, bo ja mam paskudny zgryz i stłoczenie zębów. Ja byłam karmiona butelka. Myślałam ze karmienie piersią ja uchroni przed wadami zgryzu. Starsza córka ma piękny zgryz i zeby. Jakie kolejne kroku można podjąć ? Czy ta wadę da się wycofać ?

  4. Dzień dobry
    Mój synek 20 m-cy karmiony piersią ma tylozgryz i zrobiły się stłoczenia.
    Okazało się że miał za krótkie wędzidełko podjęzykowe, ma też stwierdzone osłabione napięcie mięśniowe.
    Jesteśmy świeżo po podcięciu wędzidełka.
    Czy wspominana wada zgryzu może ulec samoistnej korekcie jeżeli uda się spionizowac język, czy czeka nas aparat?
    Dziękuję i pozdrawiam

  5. Jak ortodonta moze pisac takie bzdury jak to ze mleko nie powoduje prochnicy mleko jest slodkie. Po kazdym karmieniu pominno sie myc zeby jesli dziecko je ma. Karmienie 3 letniego dziecka moze jeszcze w nocy bez mycia zebow mlekiem z piersi? Do kiedy az bedzie dorosle? Odruch ssania jest u osob z dojrzalym OUN odruchem atawistycznym i zanika nie bez powodu. Dorosly czlowiek nie ssie smoczka czy piersi mimo tego ze mleko matki jest zdrowe, chyba sie zgodzimy ze normalne by to nie bylo. Podobnie z 3 latkiem moze pic ze szklanki wode, nawet powinien. Mleko trzeba traktowac jak posilek i normalnie myc po nim zeby bo ma cukry, oprocz prochnicy powoduje jeszcze gwaltowny skok glukozy i wyrzut insuliny, dziecko domaga sie pozniej slodkich napoi i nie chce pic wody. No naprawde uwierzcie nie mozna przenosic do doroslosci nawykow z niemowlectwa.

  6. Dzień dobry, mam do Pani pytanie na które nie umiem znaleźć nigdzie odpowiedzi. Otóż jestem mamą 3-miesięcznego synka, którego karmię piersią. To moje pierwsze dziecko. W szpitalu podczas nawału mlecznego piersi były tak naprężone, że mimo wcześniejszych udanych prób karmienia maluch nie mógł sobie poradzić z wielkimi nabrzmiałymi sutkami, z pomocą przyszła położna przynosząc nakładkę silikonową. I tak używamy jej do dziś bo dzidziuś się przyzwyczaił do niej. Jestem jednak zaniepokojona czy taki kapturek nie będzie powodował wad zgryzu czy innych poważnych konsekwencji… Proszę o rozwianie wątpliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *