Instagramerka, „bezzębna księżniczka”, 36-letnia Alicja, znana jest z tego, że po dwóch ciążach straciła wszystkie zęby! Dla mnie to szok! Jej historia była powodem mojego ostatniego wystąpienia w programie Pytanie na Śniadanie, w którym odpowiedziałam na pytania, czy w ciąży zęby rzeczywiście stają się słabsze oraz jak o nie dbać w trakcie tych szczególnych 9 miesięcy!
Niestety, panuje takie przekonanie, że w ciąży zęby stają się słabsze i łatwiej się psują. O tym, czy naprawdę tak jest, wypowiedziałam się w tym tygodniu w programie Pytanie na Śniadanie, które możecie obejrzeć online.
Kilkukrotnie poruszałam już temat zdrowia zębów w ciąży na moim blogu. Pisałam m. in. o tym:
- Jak dbać o zęby w ciąży?
- Jaki wpływ ma zdrowie jamy ustnej mamy na przebieg ciąży i zdrowie dziecka?
W tym miejscu, raz jeszcze bardzo serdecznie zachęcam Was do lektury tych artykułów.
Podsumowując je oraz to czego dotyczył program, pragnę powiedzieć, że w trakcie ciąży bardzo ważna jest większa niż zazwyczaj dbałość o higienę i zdrowie jamy ustnej.
W czasie ciąży zwiększa się ryzyko pojawienia próchnicy, mitem jest jednak to, że wtedy „zęby słabną”. Chodzi tu raczej o zmianę zachowań żywieniowych ciężarnej, często związanych z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego: mdłościami, wymiotami, zgagą czy zachciankami na słodycze. Pojawiają się też zmiany w ilości wydzielanej śliny połączone często z zaniedbaniami profilaktycznymi. Senność i zmęczenie sprawiają, że kobiecie zdarza się nie umyć zębów, bo jest już tak wyczerpana. To szczegóły, ale w dłuższej perspektywie prowadzą do zwiększenia ilości bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej – stąd większe ryzyko pojawienia się próchnicy podczas ciąży.
U kobiet ciężarnych zmienia się ich profil hormonalny, który może źle oddziaływać na stan dziąseł. Będąc w ciąży należy szczególnie o nie dbać. To hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a nawet bolą. Jeśli dojdzie do rozwoju paradontozy, żeby również mogą zacząć się chwiać, a w najgorszym wypadku nawet wypadać.
Pamiętajmy wiec, aby w ciąży regularnie, co najmniej dwa razy dziennie dokładnie wyszczotkować zęby, używając do tego pasty z fluorem, a następnie przy użyciu nici dentystycznej dokładnie wyczyścić powierzchnie styczne.
Nie bójmy się również wizyt u dentysty! Oczywiście planując ciążę, najlepiej jest wcześniej dokładnie wyleczyć wszystkie zęby, a potem dbać o ich dobry stan. Jednak jeśli już dojdzie do rozwoju próchnicy lub stanu zapalnego dziąseł, należy jak najszybciej je wyleczyć! Najlepszym okresem na podjęcie leczenia stomatologicznego u ciężarnych jest drugi i trzeci trymestr ciąży. Kolejnym ważnym faktem jest świadomość, że kobiety w ciąży mogą stosować znieczulenie miejscowe, zmniejszy ono ból podczas zabiegu, a także obniży poziom stresu, który mógłby wpłynąć negatywnie na stan ciąży.
Mitem jest również twierdzenie, że nie można usuwać zębów w ciąży, nic bardziej mylnego. Trzeba zapamiętać, że siedlisko bakterii i bólu należy usuwać a nie czekać do rozwiązania, bowiem brak reakcji i rozwój bakterii mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia dziecka. Jeżeli zajdzie nagła potrzeba powinno udać się do dentysty w każdym okresie ciąży.
Jedynym obostrzeniem w czasie ciąży są prześwietlenia zębów. Należy ich unikać w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tworzą się wszystkie tkanki organizmu dziecka. Promieniowanie jonizujące może ten proces zakłócić. Jeśli jednak zdjęcie rtg jest niezbędne w późniejszym trymestrze do podjęcia decyzji o usunięciu zęba czy podczas leczenia kanałowego. Stosując nowoczesną radiologię cyfrową, dobrze dobraną dawkę i staranność procedury oraz fartuch ołowiany i kołnierz na szyję u kobiety w ciąży zdjęcie rtg można bezpiecznie wykonać.
W czasie ciąży można i warto przeprowadzić również profesjonalny zabieg higienizacji. Zabieg usuwania kamienia nazębnego ultradźwiękami (tzw. skaling) jest bezpieczny. Tak jak już wspominaliśmy tan zapalny dziąseł związany z płytką i kamieniem nazębnym oraz zapalenie przyzębia u kobiety ciężarnej może nieść ze sobą niekorzystne konsekwencje dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka.
Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta. Każda kobieta będąca w ciąży powinna zdrowo odżywiać. Podczas ciąży zęby są bardziej narażone na zaniedbanie z powodu tzw. „zachcianek”. Dieta powinna być bogata w warzywa, które prócz dostarczania niezbędnych witamin, mają także niski potencjał próchnicotwórczy. Powinno się unikać żywności przetworzonej, z puszek i co najważniejsze słodyczy! Przyszłe mamy, starajcie się nie podjadać w nocy, ponieważ właśnie wtedy zęby są szczególnie bezbronne, a dodatkowo nie wytwarzamy na tyle dużo śliny, w której zawarte są enzymy likwidujące rozwój bakterii, przez co nasze zęby są dużo bardziej podatne na powstawanie próchnicy. Dobra dieta pełni ważną funkcję nie tylko w kontekście zdrowia ciężarnej, ale także w kontekście rozwoju i mineralizacji zębów u rozwijającego się dziecka.
Jeśli przyszła mam będzie stosować się do powyższych zasad, zapewniam, że nie straci ani jednego zęba w wyniku ciąży 🙂
Podobne wpisy
Czemu wykonujemy CBCT, jeżeli ortodonta zlecił rtg – pantomogram i cefalogram?
15 stycznia 2024Gdy chcesz poprawić wygląd krzywych zębów
20 listopada 2023Wyjazd wakacyjny w aparacie ortodontycznym
1 sierpnia 2022