Złote zamki biżuteryjne – alternatywa dla aparatów estetycznych!

Estetyka leczenia ortodontycznego jest obecnie dla wielu pacjentów tak samo ważna jak efekty terapii. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że mamy wybór między tradycyjnymi zamkami metalowymi, a mniej widocznymi, przezroczystym lub mlecznymi. Ortodoncja jednak rozwija się tak samo mocno jak każda inna dziedzina medycyny, spoglądając również na gusta pacjentów. Dlatego pojawiają się także nowe, inne pod względem wyglądu rodzaje zamków, które również mogą być bardzo satysfakcjonujące dla wielu osób. Co więcej mogą także bardzo odpowiadać ortodontom w ich pracy. Nie każdy jednak je zna. Dlatego dziś parę słów o złotych zamkach biżuteryjnych.

Część pacjentów, a zwykle są to młode kobiety i dorastające nastolatki, decydując się na leczenie ortodontyczne jest bardzo zainteresowana zamkami estetycznymi. Nie są one metalowe, ale wykonane z innych tworzyw, dzięki czemu ich odcienie są jak najbardziej zbliżone do koloru zębów. Mamy więc do wyboru np. zamki szafirowe, które są przezroczyste lub porcelanowe w mlecznym kolorze. Dzięki ich barwom są praktycznie niewidoczne.

aparat estetyczny ligaturowany

Aby takie estetyczne zamki spełniały swoją funkcję w leczeniu ortodontycznym, ich budowa jest nieco inna niż tradycyjnych – metalowych – są one bowiem większe i grubsze. Z doświadczenia wiem, że ortodonci generalnie wolą pracować na zamkach metalowych, ponieważ są bardziej praktyczne i łatwiejsze w „obsłudze”. Np. o wiele łatwiej jest na nich zamontować elementy takie jak gumki, łańcuszki czy wyciągi. Zamki porcelanowe czy szafirowe częściej również ulegają awariom np. łatwiej w nich dochodzi do odłamania skrzydełka. Taki uszkodzony zamek trzeba wówczas niestety wymienić na nowy.

Oczywiście mimo trudności, ortodonci wychodzą naprzeciw potrzebom pacjenta i przeprowadzają terapie zamkami estetycznymi, uzyskując z ich wykorzystaniem tak samo dobre efekty leczenia. A pacjenci przekładając względy estetyczne nad praktyczne, obecnie bardzo często się na nie decydują.

Opcją, która może stanowić kompromis, jest aparat z zamkami w kolorze delikatnego, szampańskiego złota. Zamki te wykonane są ze stali nierdzewnej, powlekanej metalem w pięknym odcieniu. To bardzo dobra alternatywa dla aparatów estetycznych z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że jest to także propozycja dla osób, które lubią estetykę i mają dobry gust. Taki aparat jest widoczny, ale wygląda bardzo subtelnie i elegancko, zdobiąc uśmiech pacjenta. Wiele kobiet traktuje te zamki, jako element biżuterii i dzięki nim podkreśla swój styl. Nastolatki natomiast z wielką ochotą ozdabiają aparat kolorowymi gumkami.

aparat z zamkami biżuteryjnymi w kolorze szampańskiego złota
aparat z zamkami biżuteryjnymi w kolorze szampańskiego złota

Poza tym tego typu zamki są metalowe, są więc zdecydowanie łatwiejsze i przyjazne w ich mechanicznej obsłudze, przez co  bardziej sprzyjają pracy ortodonty.

Dlatego obecnie, widząc, że przychodzi do mnie osoba, której zależy na dobrym wyglądzie również w trakcie leczenia ortodontycznego, bardzo często pokazuję jej także zamki biżuteryjne, jako alternatywę dla estetycznych. Ta propozycja często spotka się ze sporym pozytywnym zaskoczeniem moich pacjentów, a wręcz radością, że aparat, który zwykle do tej pory kojarzył się z przykrą koniecznością, teraz można przekuć w atut i wręcz nosić z dumą, jako ozdobę.

Jeśli komuś zależy na estetycznym, stylowym, trwałym oraz praktycznym rozwiązaniu, polecam zapytać o aparat biżuteryjny swojego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *