Z aparatem ortodontycznym na wakacje

Zbliżają się wakacje. Większość moich pacjentów w tym czasie wyjeżdża i to często na długo. Pytają mnie co robić, gdy wydarzy się sytuacja awaryjna, a od mojego gabinetu będzie ich dzielić bardzo duża odległość. Nurtuje ich też to jak zaplanować dłuższy wyjazd, aby nie zaszkodzić swojemu zgryzowi.

Leczenie ortodontyczne to wielomiesięczny i ciągły proces, który dla uzyskania pożądanych efektów wymaga regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty. Te mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy wszystko przebiega bez zarzutu, ale również odpowiednie aktywowanie aparatu.

W wakacje, kiedy często wyjeżdżamy na wiele tygodni może zdarzyć się, że kolejna wizyta kontrolna przesunie się lub zdarzy się awaria. Zapoznajcie się więc z głównymi zasadami, o jakich powinny pamiętać osoby noszące aparat ortodontyczny.

Dłuższy wyjazd – odpowiednio wcześniej poinformuj swojego ortodontę

Aparat stały, który nie jest regularnie aktywowany i kontrolowany, po kilku tygodniach przestaje działać lub nawet może spowodować cofnięcie się zmian lub przesuwanie się zębów w niepożądanym kierunku. Jeśli więc planujesz dłuższy wyjazd koniecznie powiadom o tym wcześniej swojego ortodontę. Musi on tak zaplanować leczenie i ostatnią wizytę przed Twoim wyjazdem, aby aktywacja aparatu wystarczyła na Twoją nieobecność i co ważne nie narobiła szkód w Twoim zgryzie.

Czego unikać na urlopie nosząc aparat ortodontyczny?

Złamany, pęknięty lub kłujący nas w policzek drut, odklejony zamek.  Takie sytuacje mogą uprzykrzyć dobrze zapowiadający się urlop 🙁 Co robić, kiedy jesteś na wakacjach i nie możesz zgłosić się do swojego ortodonty?

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli pamiętaj o tym, żeby unikać:

  • nagryzania twardych przedmiotów (np. długopis, paznokcie);
  • jedzenia orzechów – jeśli masz na nie ochotę lepiej je zmiażdżyć;
  • jedzenia twardych owoców i warzyw (np. jabłka, marchewki) – jeśli masz na nie ochotę, najlepiej pokroić je na małe kawałki;
  • żucia gumy, żelków, ciągnących się cukierków;
  • rozgryzania kostek lodu;
  • urazowych sportów.

A jeśli zdarzy się awaria…

Jeśli jednak zdarzy Ci się awaria w aparacie spróbuj podejść do tego na spokojnie i ustal co się konkretnie stało.

Może to być:

  • Odklejony zamek

Najczęściej zdarzającą się awarią jest odklejenie się zamka. To na szczęście dla pacjenta nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi, natomiast może irytować ruszający się zamek, który „dynda” na drucie. Jeśli masz zamek, który jest ligaturowany gumką, możesz spróbować ją zdjąć, wówczas uwolnisz zamek. Nie zapomnij schować go do pudełka, gdyż być może po dobrym oczyszczeniu zamek będzie naklejony ponownie. Po powrocie z wakacji jak najszybciej udaj się do swojego ortodonty.

  • Kłujący drut

Jeśli zorientujesz się, że drut kłuje Cię w policzek, spróbuj zlokalizować, czy nie przesunął się on w jedną stronę. Czasami ortodonci na drucie zaciskają stopy, które temu zapobiegają i z jego pomocą możesz przesunąć drut. Jeśli nie masz stopa spróbuj docisnąć palcem drut za ostatnim zębem w aparacie tak by go pchnąć. Jeśli się udało, jesteś uratowany/uratowana. Jeśli nie, pozostaje Ci wosk ortodontyczny, którym będziesz zaklejać drażliwy element aparatu (może to być także drapiący zamek, rurka czy sprężynka). Miejsce, które chcemy okleić powinno być w miarę możliwości suche, wtedy wosk lepiej i dużej się trzyma. Nie zapomnij zabrać pudełka na wakacje! Dostaniesz go u swojego ortodonty.

  • Ruszający się pierścień

Najprawdopodobniej pierścień odkleił się. Zobacz czy uda Ci się go wyjąć. Wówczas może Ci zostać Ci dłuższy kawałek drutu za ostatnim zębem, jeśli nie będzie Cię kłuć dotrwasz spokojnie do wizyty. W ekstremalnych sytuacjach, gdy drucik boleśnie wbija Ci się w policzek dłuższy kawałek drutu można przyciąć cążkami. Jak najszybsza wizyta u ortodonty po powrocie niezbędna.

  • Brak gumek przy łuku podniebiennym

Jeśli zauważysz brak tzw. gumki separacyjnej przy łapkach drutu, który wchodzi w szlufki przy pierścieniach od strony podniebienia nie wpadaj w panikę, druga gumka przytrzymuje aparat. Jeśli nie masz obu gumek i aparat mocno się rusza spróbuj go wyjąć i schować do pudełka, a po powrocie z wyjazdu jak najszybciej oczywiście odwiedź ortodontę.

  • Ruszający się aparat na podniebieniu

Niektórzy z Was mogą mieć założony aparat na podniebieniu np. Hyrax lub dystalizator. Jeśli aparat zaczyna się ruszać oznacza, że któryś z pierścieni pękł albo po prostu wykruszył się klej. Jeśli aparat powoduje podrażnienie śluzówek pozostaje Ci oklejanie woskiem.

  • Rany i otarcia

Jeśli natomiast na śluzówce powstała  rana, możesz użyć Solcoseryl – pastę dentystyczną, która przyśpiesza gojenie się uszkodzonych tkanek. Kupisz ją w aptece bez recepty. Wyjeżdżając na urlop warto zabrać ją ze sobą i zabezpieczyć bolące miejsce do czasu wizyty u lekarza ortodonty.

Czy można lecieć samolotem z aparatem ortodontycznym?

Pacjenci bardzo często przed wakacjami zadają mi to pytanie: czy z aparatem ortodontycznym można latać samolotem? Bez obaw, leć i śmiało przechodź przez bramki kontrolne. Podobnie jak implanty czy protezy dentystyczne, aparaty ortodontyczne są zbyt małe, aby pobudzić czujniki metalu punktów kontrolnych.

Zestaw podróżny

Na koniec chciałabym wam przekazać co powinien zawierać zestaw podróżny osoby użytkującej aparat ortodontyczny:

  • szczoteczka manualna lub ortodontyczna;
  • pasta do zębów;
  • nić dentystyczna- np. superfloss dla użytkowników aparatów;
  • szczoteczki międzyzębowe;
  • wosk ortodontyczny -2 opakowania;
  • solcoseryl;
  • płyn do płukania jamy ustnej;
  • paczkę wyciągów ortodontycznych jeśli masz zalecone ich zakładanie;
  • jeśli posiadasz, przyda Ci się też podróżny irygator.

Awarie ortodontyczne zdarzają się u większości pacjentów i mogą niestety przydarzyć się na urlopie. Nie powinny jednak stanowić dużego powodu do niepokoju, nie ma też potrzeby skracania urlopu, jednak po powrocie skontaktuj się jak najszybciej ze swoim ortodontą.

12 comments

  1. A co w sytuacji gdy ligaturka spadnie z jednego rogu zamka? Trzyma się tylko na 3. Czy to wymaga pilnej konsultacji?

    1. Taka sytuacja nie wymaga natychmiastowej konsultacji- czasami nawet celowo się tak zakłada ligaturę.

    1. Witam. Przesunął mi się drut w aparacie całkowicie wypadając z jednej siódemki, przez co na drugiej siódemce wystaje dość długi drut raniący policzek. Wizyta dopiero za 3 tygodnie. Czy mogę czekać do wizyty czy przesunięty drut trzeba naprawić jak najszybciej? Pomijając kwestie poranionego policzka, bardziej mnie zastanawia jak długo można zwlekać z naprawą przesuniętego drutu.

  2. Noszę aparat samoligaturujący DAMON od tygodnia. Dzisiaj nie dość ze odpadł mi zamek z dolnej 7, to na gorze między 7 a 6 drut wysunął się z zamka. Ortodontka przyjmuje dopiero w środę. Czy mogę tyle czekać?

    1. Awarię ortodontyczną najlepiej usunąć w ciągu 2-3 dni.

  3. Dziękuję za wpis! Spadł mi zamek z 7. , aparat damkn, u góry. Mam wizytę dopiero za 3 tyg. (mieszkam za granicą+urlop orto). Zabezpieczyłam goły drut woskiem, więc nie uwiera. Czy taki aparat wciąż działa? Czy może coś „popsuć”? Czy iść ratunkowo do innego ortodonty? Pozdrawiam!

    1. Aparat działa, ale nie dokładnie tak jak z podłączeniem 7mki. W takiej sytuacji można poczekać do wizyty, nie powinno być dużych szkód w zgryzie.

  4. Witam mam aparat samoligaturujacy ,spadł mi zamek z dolnej 3 . Mam wizytę dopiero za 3 tyg. mieszkam za granicą . Czy taki aparat wciąż jest aktywny ? Czy może coś zepsuć? Nie mam możliwości iść do ortodonty. Czy iść ratunkowo do innego ortodonty? Pozdrawiam!

    1. Aparat na tym zębie, z którego spadł zamek nie jest aktywny. Najlepiej byłoby udać się do ortodonty. Trudno odpowiedzieć, czy aparat może cos zepsuć, bo nie znam pani przypadku.

  5. Dzień dobry. Od jakichś 3 tygodni mam założony aparat hyrax z akrylowymi nakładkami na zęby. Od wczoraj czuję co jakiś czas przy zaciśnięciu zębów jak ten akryl delikatnie się podnosi, czyli tak jakby ogólnie się obniżył a przy zaciśnięciu dociskał się do zębów. Nie dzieje się to cały czas, czasami jak zacisnę zęby, nie czuję żeby akryl się dociskał. Czy jest to normalne przy tego typu aparacie czy powinien być on podklejony na nowo? Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *