Jak zęby i zgryz wpływają na wygląd twarzy?

Drogie Mamy! Na co dzień troszczycie się o swoje dzieci, ale nie powinnyście zapominać również o sobie, bo przecież piękna, zadbana mama to szczęśliwa mama. A jeśli mowa o urodzie to ciekawa jestem czy wiecie jak duży wpływ na wygląd i zachowanie młodości twarzy ma prawidłowy zgryz i zdrowe zęby?

Oczywiście proste, białe zęby w naturalny sposób dodają nam urody. Są naszą wizytówką i w obecnych czasach dbamy nie tylko o to, żeby były zdrowe, ale również wyglądały na jak najbardziej estetyczne. Świadomy pacjent nie chce jedynie zaplombować zęba, ale pragnie by wyglądem nie różnił się on od zdrowych zębów. Nowoczesna ortodoncja i stomatologia stały się więc częścią medycyny estetycznej.

Wady zgryzu, a asymetrie i nieprawidłowe proporcje twarzy

Na to czy kogoś postrzegamy jako ładnego wpływa nie tylko jakość skóry, czyli brak zmarszczek oraz jej odpowiednia jędrność i gładkość, ale również odpowiednie proporcje i symetria twarzy. Czy wiecie, że nieprawidłowy zgryz często powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd zębów, ale co gorsze, wpływa również na budowę twarzy?
Dlatego podchodząc do leczenia wady zgryzu skupiam się nie tylko na wyprostowaniu zębów, ale zwracam też uwagę na rysy twarzy, jej profil, a także na całą postawę pacjenta.
Poważne wady zgryzu mają swe odzwierciedlenie w profilu. Na przykład wypukły profil, cofnięta bródka, mocno zaznaczona bruzda wargowa to wada tzw II klasy (tyłozgryz, tyłożuchwie). I odwrotnie- mocno zaznaczona i wysunięta do przodu bródka i wklęsły profil to wady tzw klasy III (przodozgryz, przodożuchwie).
W wadzie klasy III taka nadmiernie rozwinięta żuchwa zaostrza rysy, twarzy podkreśla bruzdy nosowo-wargowe i powoduje, że twarz wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości. Natomiast wady klasy II szczególnie u dzieci powiązane są często z wystającymi górnymi „jedynkami” i oddychaniem przez usta-stale otwarta buzia, język ułożony nieprawidłowo w dnie jamy ustnej i wystające siekacze także nie dodają uroku 🙂

Przykładów na to jak wady zgryzu wpływają na estetykę twarzy można wymienić wiele – zgryz otwarty powoduje, że dolny odcinek twarzy wydaje się dłuższy i nieproporcjonalny do reszty, a zgryz głęboki, że dolny odcinek twarzy jest krótszy. Zgryzy krzyżowe jednostronne manifestują się jako asymetria brody.
Starcia zębowe, które są często skutkiem nieleczonej wady zgryzu lub choroby okluzyjnej powodują ze zaniża się tzw. wysokość zwarcia, a to wpływa na budowę twarzy. Jej dolny odcinek traci swą pierwotną wysokość i staje się nieproporcjonalnie krótszy.

Chciałabym, abyście wiedziały, że dobry ortodonta planując leczenie, pewien dążyć do tego, aby nie tylko wyprostować zęby, ale również wpływać pozytywnie na rysy twarzy.

Nie jest to jednak zawsze takie proste, ciężkie wady o podłożu szkieletowym leczone są przez skojarzenie ortodoncji i chirurgi szczękowo-twarzowej, co oznacza, że niejednokrotnie, aby poprawić wygląd twarzy trzeba się poddać operacji na jednej lub obu szczękach.
Wyniki są jednak spektakularne! Parę lat temu pracowałam w jednej z bardziej znanych klinik chirurgii szczękowo-twarzowej i widywałam na kontroli przeszczęśliwych pacjentów po takim skojarzonym leczeniu. Jeśli jednak wada wymaga operacji szczękowo-twarzowej, a pacjent nie zgadza się na operację pozostaje tzw. kamuflaż ortodontyczny co oznacza , ze zgryz będzie wyleczony, ale w rysach twarzy zmiany niewielkie.
U dzieci, ponieważ znajdują się jeszcze w fazie wzrostu i rozwoju wady o podłożu nieprawidłowości szkieletowych są możliwe do wyleczenia, gdyż odpowiednim leczeniem i aparatami możemy działać ortopedycznie i zmieniać kierunek wzrostu szczęk.

Braki w uzębieniu, a wygląd twarzy

Na wygląd twarzy bardzo istotnie wpływają też braki w uzębieniu!
Co prawda utraty tylnych zębów – szóstek czy siódemek nie widać, ale powodują również wiele innych strat. Nie dość, że stają się przyczyną zaburzeń w okluzji, a co za tym idzie starć zębów, bólów stawów skroniowo-żuchwowych, bólów głowy, karku czy nawet pleców, to sprawiają również, że naturalne podparcie dla policzków, jakim są pełne łuki zębowe, po prostu zostaje zachwiane. Wpływa to niestety negatywnie na wygląd twarzy.

Skutki utraty pojedynczego, tylnego zęba, rys. mamaortodonta.pl
Skutki utraty pojedynczego, tylnego zęba, rys. mamaortodonta.pl

Jak to możliwe? Na to, czy odbieramy kogoś jako młodego, wpływa nie tylko gładkość skóry, ale również odpowiedni kształt twarzy. Kości szczęk i zęby są podporą dla warg, ust i policzków. Skóra z wiekiem zaczyna wiotczeć i opadać. Dzieje się tak dlatego, że przemodelowują się kości twarzoczaszki i zanikają mięśnie oraz podskórna tkanka tłuszczowa. Jeśli dodatkowo zabraknie tylnych zębów spowoduje to, że policzki będą się bardziej zapadać i skóry będzie na niej „za dużo”, a jej nadmiar wskutek grawitacji zacznie opadać tworząc obwisłe i zapadnięte policzki, bruzdy i tzw. „chomiki”. W efekcie postarza to bardzo wygląd twarzy. Jeśli chcecie więcej poczytać o starzeniu się twarzy zapraszam na blog mojego męża. Tu http://www.marekwasiluk.pl/starzenie-twarz jest bardzo ciekawy artykuł na ten temat 🙂

Zwlekając z uzupełnieniem braków zębowych twarz z wiekiem będzie wyglądała coraz bardziej niekorzystnie i może dochodzić do tworzenia się wady zgryzu, ponieważ zęby sąsiadujące z luką przechylają i przesuwają się w stronę brakującego zęba, a dodatkowo ząb przeciwstawny naturalnie dążąc do kontaktu będzie powoli wysuwał się z kości.
Nieprawidłowe ustawienie zębów przednich takie jak stłoczenia lub przechylenie do wewnątrz jamy ustnej będą też mieć swoje odzwierciedlenie w wyglądzie ust. Mogą one wydawać się mniej pełne, a kąciki ust opadające .

wpływ uzębienia na kształt twarzy, rys. marekwasiluk.pl
wpływ uzębienia na kształt twarzy, rys. marekwasiluk.pl

Jak widzicie zmiany w uzębieniu mogą znacząco wpływać na estetykę twarzy i poprawić jej atrakcyjność. I nie chodzi tu tylko o poprawę wyglądu samego uśmiechu, ale całej twarzy, a także zdrowia. Dlatego zachęcam, aby leczenie stomatologiczne i ortodontyczne stały się dla Was nieodzownym elementem dbania o swój wygląd.

28 comments

 1. Witam! Od ok 6 tyg noszę aparat bezligaturowy na górę i dół plus wyciągi góra-dół po 3 na stronę plus separatory na górnych jedynkach – mam tylozgryz, zęby przewieszone, niewielkie stłoczenia które są już prawie wyprostowane ale to co mnie przeraża to zapadnięte policzki i skronie które zaczęły tak wyglądać 2-3 tyg po założeniu aparatu 🙁 zawsze miałam wypukłe kości policzkowe ale teraz wyglądam jak wychudzona 🙁 gnijąca panna młoda to pierwsze skojarzenie Schudłam bardzo niewiele Kiedyś ważyłam 3kg mniej i tego problemu nie było 🙁 Czy to normalne? Jak to odwrócić???

  1. Dlaczego przy tym pytaniu nie ma odpowiedzi. Ja mam dokładnie to samo, po założeniu aparatu moja twarz wyglada tak chudo, ze ludzie pytają się mnie czy nie jestem poważnie chora.

  2. Twarz może wydawać się wydłużona z powodu podniesienia zwarcia na jedynkach, jest to przejściowe, separatory nie są zakładane na cały czas leczenia.

  3. Witaj mam ten sam problem, ludzie mnie nie poznają . Twarz wyglada na wychudzoną . Czy coś się zmieniło u Pani po roku leczenia ?

  4. dokładnie mam to samo, znam co najmniej kilka dziewczyn, którym bardzo zmieniły się rysy. Czy poradziła sobie Pani z tym problemem?

 2. Witam,
  Super artykuł! Proszę o objaśnienie, jak wygląda sytuacja w przypadku opadajacego końcówka ust, spowodowany utrata zęba ( górna 4). Założyłem aparat i później chce wstawiać implant, martwi mnie czy rysy twarzy, uśmiech, kącik ust wrócę do normy, po uzupełnieniu i zdjęciu aparatu? Proszę o obszerne wyjaśnienie jakie są możliwości, jak to wygląda. Pozdrawiam.

  1. Niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie bez zbadania i zdiagnozowania jak jest przyczyna opadającego kącika ust.

 3. Dzień dobry. Co prawda jest Pani lekarzem ortodontą zajmującą się dziećmi ale wierzę, że mi Pani pomoże 🙂
  Otóż od dzieciństwa mam wadę zgryzu polegającą na tym, że górna rzuchwa jest mocno wysunięta do przodu. Przy zaciśnięciu rzuchwy odległość między górnymi zebami a dolnymi jest min. 1cm. Górne jedynki itd. sa proste poprostu rzuchwa jest wysunięta do przodu. Obecnie mam 34l. z profila mam bardzo długa brodę i nos. Z przodu bardzo pociągłą twarz i apadniete policzki- dokładniej- nie sa zaznaczone ładnie kości policzkowe, mam twarz kształtu maski z filmu „Krzyk” 🙂 Będąc w pierwszych klasach podstawówki miałam jeszcze zaokrąglona ładną twarz mimo wady, około 10l. już coraz bardziej pociągłą jak teraz. Moja mama i brat także mają taką wadę choć mniejszą. Zaniedbałam zęby, od wielu lat nie byłam u dentysty. Mam na dole zeby od 1-4 po obu stronach, na górze z jednej 1-5, z drugiej to samo lecz 3 i 4 w 50% zniszczone i nie wiem czy da się uratować. Po reszcie zebów mam gnijące korzenie. Nie wiem czy zeby wymienione które mi pozostały są na tyle dobre by stomatolog je chciał zachować i czy to ma sens i się opłaca. Mam więc pytanie czy powinnam usunąć korzenie czy je wyleczyć? Czy mając protezy częściowe (w moim przypadku) moge mieć aparat? Czy po wyrwaniu korzeni po tych brakujących zebach można miec aparat i na odwrót- czy mając wyleczone korzenie można? I ostatnie pytanie- czy po wyrwaniu wszystkich zębów i zrobieniu sztucznej szczęki (góra i dół) wada zniknie?

  1. Wymaga pani bardzo uważnego podejścia zespołowego do leczenia. Jak wyglądałoby leczenie i jakie rezultaty można osiągnąć można opracować dopiero bo szczegółowym badaniu, fotografiach, zdjęciach rentgenowskich, wykonaniu modeli itp. Plan leczenia w takich przypadkach powstaje po przeanalizowaniu wszystkich danych przez lekarza dentystę, dentystę chirurga, protetyka, ortodontę nie powstaje na 1 -szej wizycie.

 4. Hej, od wielu lat mam wadę zgryzu. Bardzo skomplikowaną- pierwotnie był to zgryz potrójnie krzyżowy z czymśtam jeszcze. Niestety moja twarz jest przez to asymetryczna, a broda bardzo wyraźna. Lewą stronę twarzy (głównie policzek i oko) mam zapadniętą w stosunku do prawej strony. Kilka lat nosiłam trzy stałe aparaty, co miało być alternatywą dla dwóch operacji twarzy. Byłam wtedy jeszcze nastolatką i moja mama bała się operacji na twarzy i blizn, które były nie do uniknięcia- stad też wybór leczenia ortodontycznego. Obecnie jestem już dorosła, mój zgryz ma się dużo lepiej- na te chwile z jednej strony zgryzu zęby praktycznie się stykają, z drugiej brakuje im tylko trochę. Do tego większość dolnych zębów „chowa” się delikatnie za przednimi 🙂 minęły tez bóle głowy. Jednak zbliża się dzień mojego ślubu- i wiadomo, chce się wyglądać ładnie. Zaczęłam wiec szukać metod na poprawę wyglądu mojej twarzy- czy jest możliwe poprawienie tych policzków modnymi ostatnio niciami haczykowymi?

  1. Do oceny, jakie zabiegi medycyny estetycznej byłyby dla Pani najlepsze potrzebne jest badanie lekarza. Do korekty asymetrii świetnie sprawdza się biostymulator Ellanse. Mój mąż dr Marek Wasiluk od kilku lat wykonuje bardzo dużo tego typu zabiegów i efekty są bardzo naturalne.

 5. Witam, czy po usunięciu wszystkich szóstek i założeniu aparatu ortodontycznego w celu zamknięcia luk poprzez przesunięcie siódemek i ósemek oraz zlikwidowania niewielkiej protruzji obuszczękowej będą widoczne zmiany w rysach twarzy, tj. np. opadnięcie policzków, wysunięcie czy cofnięcie brody, zmniejszenie ust?

  1. Zmiany w rysach twarzy mogą być widoczne, ale w przypadku protruzji obuszczękowej powinny być na plus.

 6. Dzień dobry. Po założeniu dwóch mostów po lewej i prawej stronie górnej szczęki miałam wrażenie że język ma za mało miejsca i pojawiły się głębokie zmarszczki palacza pod nosem.Trojki górne i dolne były lekko pochylony do tyłu. Prosiłam przy szlifowanie aby je delikatnie naprostowac. Tak się nie stało. Górny zgryz jest dopasowany do dolnego ale zmarszczki to wysoką cena za uzupełnienie 3 brakujących zębów. Co robić? Pozdrawiam serdecznie. Bożena

 7. Dzień dobry, stoję przed dylematem- leczenia kanałowego górnej prawej ósemki czy jej usunięcia. Posiadam wszystkie ósemki,siódemki i szóstki. Czy usunięce tej jednej ósemki wpłynie na wygląd policzka? Dodam,że zaczynam „przygodę” z szyną relaksacyjną,kortykotomią, być może operacją i na końcu aparatem…dziękuję

 8. Witam,
  Usunalem dolna osemke przy leczeniu ortodontycznym i w ciagu roku od tej ekstrakcji zaobserwowalem bardzo duze zapadniecie sie policzka tylko po stronie usunietej osemki.
  Czy jest to proces odwracalny?

  1. Co jednak zrobić jeśli mam 21 lat, chciałabym coś zrobić z moim tyłozgryzem ale nie mam za dużo pieniędzy, nie wiem czy moją wadę dałoby się kiedykolwiek wyleczyć, ale nadal mam z tym problem, nadal moja samoocena spada pod tym względem i nigdy się nie poprawi, jestem sfrustrowana…

  2. No widzisz jakimi głupotami nas ci lekarze karmią? ja lekarzem nie jestem ale wiem że usunięcie każdego pojedyńczego zęba ma swe skutki w wyglądzie twarzy- bo z czasem kość zanika i zmienia sie kształt twarzy… a same zęby się przemieszczają.

 9. Witam, czy zaobserwowała Pani poprawę wyglądu po zdjęciu aparatu ? Borykam się z tym samym problemem. Od momentu założenia dolnego aparatu i płytki nagryzowej twarz wygląda na wychudzoną. To już nawet nie jest kwestia tego, że mi się to nie podoba, ale zmianę zauważa nawet rodzina. Zastanawiam się nad zdjęciem aparatu przez zakończeniem leczenia. Proszę o pilną odpowiedź.

 10. Dzien dobry.
  Zastanawiam sie nad usunieciem 8semek, szczególnie tych dolnych( barrsije bolesnych) dentystka mówiła, że na pewno wplynie.tomobile.dobrze na problem z bruksozmem, rozluźni żuchwe,.co dla mnie miałoby dużą wartość ze wzgledu na zamiłowanie do śpiewu, gdzie luźna żuchwa jest potrzebna, szczękościsk przeszkadza.
  Natomiast martwier się jaki to mogłoby miec wplyw na moj ukłd twarzy?
  Czy moze Pani pomoc?
  Marta

 11. Czy jesli nie mam 5 tek dolnych po obu stronach,,, to jest przyczyną opadnietych kącik ów ust,,, czy w tej sytuacji wstawienie zębów dało by jaką kolwiek poprawę wygladu…???

 12. Dzień dobry, mam lewostronny zgryz krzyżowy z widocznym przesunięciem żuchwy na lewą stronę. Żaden ortodonta nie wie jak pomóc, korzystałam już z pomocy 5 ortodontów i każdy odsyła gdzie indziej. Co robić? Pojawiały się odpowiedzi o aparacie hyrax do rozszerzania szczęki, a także o operacji ale nikt nie podjął się konkretnych działań

 13. Dzień dobry , straciłem 6 i 8 w wieku 17 lat z tej samej strony, boje sie ze zapadną mi się niedługo policzki, co mam zrobić, reszta uzebienia cala, 7 tez cała po tej stornie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *