Braki zębowe, a leczenie ortodontyczne

W mojej praktyce ortodontycznej często zdarzają się pacjenci, u których występuje brak jednego lub kilku zębów i rozważają leczenie ortodontyczne. Zdarzają się również osoby, które w przeszłości utraciły jeden lub kilka zębów i chcą się zdecydować na ich uzupełnienie, jednak wstawienie implantu nie zawsze jest możliwie, gdyż luka po usuniętym zębie samoistnie się zmniejszyła lub sąsiednie zęby się nachyliły. Wówczas potrzebna może okazać się pomoc ortodonty. Co jeszcze trzeba wiedzieć, jeśli mamy lukę w uzębieniu i planujemy leczenie zgryzu?

Oczywiście przy brakach zębowych możliwe jest leczenie ortodontyczne. Należy jednak wiedzieć, że każdy przypadek jest inny i procedura terapeutyczna u każdego pacjenta może wyglądać inaczej.

Co więcej, często się zdarza, że leczenie ortodontyczne jest konieczne w przypadku osób, które utraciły ząb i chcą go uzupełnić, nawet jeśli tego nie planowały. Wynika to z faktu, że z biegiem czasu zęby sąsiadujące z luką przemieszczają się i stopniowo nachylają w jej kierunku (przeczytacie o tym we wpisie https://mamaortodonta.pl/jak-braki-zebowe-wplywaja-na-zgryz/). Jeśli utraciliśmy ząb ładnych kilka lat temu, istnieje realna szansa na to, że uzupełnienie braków zębowych musi być poprzedzone leczeniem ortodontycznym, które ma na celu odzyskanie wystarczającej ilości miejsca na odtworzenie brakującego zęba (lub kilku zębów) w postaci implantu lub mostu. O konieczność takiego leczenia często informuje pacjenta stomatolog w momencie planowania odbudowy braków. Dentysta zajmujący się leczeniem w porozumieniu z ortodontą planują ilość miejsca na implant lub most, następnie ortodonta przystępuje do leczenia.

Pacjenci z brakami zębowymi bardzo często pytają również, czy w trakcie leczenia ortodontycznego można zamknąć lukę po utraconym zębie. Jest to na pewno sytuacja korzystna i ekonomiczna dla pacjenta, ponieważ nie musi on inwestować w implant/y, ale sytuacja kliniczna bardzo często nie pozwala na takie działanie. Ortodonta przed podjęciem decyzji musi zdiagnozować pacjenta, ocenić stan jego zgryzu. Generalna zasada klasycznej ortodoncji mówi, że przy tyłozgryzach nie zamykamy przerw w dolnym łuku, ponieważ takie działanie będzie pogłębiać wadę. I analogicznie przy przodozgryzach nie zamykamy przerw w górnym luku. Poza tym, nawet jeśli takie domknięcie luki aparatem nie wpłynie negatywnie na zgryz, to ortodonta musi ocenić, czy jest to technicznie w ogóle możliwe do wykonania. Często sytuacją kliniczną jest brak szóstki. Pacjenci nalegają, aby przesunąć do przodu siódemkę w miejsce brakującego trzonowca. Jeżeli utrata zęba nastąpiła przed wieloma laty, a w jego miejscu pojawił się zanik kości i ścieńczenie wyrostka zębodołowego to taka niepełnowartościowa kość będzie stanowić przeszkodę dla przesunięcia sporego zęba, jakim jest taki ząb. Generalnie jestem zwolenniczką odtwarzania i utrzymywanie miejsc na implanty, gdyż sprzyja to ładnym i szerokim łukom zębowym.

A co w przypadku osób, które utraciły zęby w przeszłości i jednocześnie pragną prostych zębów? Braki zębowe u takich pacjentów nie są przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego. Oczywiście tak jak w poprzednich przypadkach, pacjent wymaga indywidualnej oceny i diagnozy ortodontycznej oraz planowania leczenia często we współpracy z dentystą, który w przyszłości będzie uzupełniał braki zębów.

Istnieje też taka możliwość, że pacjent ma implant lub most i chce rozpocząć leczenie ortodontyczne. Oczywiście również jest to możliwe, choć także wymaga indywidualnej oceny. Pacjent powinien być uświadomiony przez ortodontę, że implant stanowi pewnego rodzaju kotwicę i nie przesunie się w kości w trakcie leczenia. Są przypadki, że taka sytuacja jest zaletą, kiedy lekarz chce wykonać przysunięcie innych zębów wykorzystując implant do zakotwienia. Czasami jednak może on być przeszkodą. Dlatego założenie aparatu w takiej sytuacji jest możliwe, jednak sukces leczenia zależy od indywidualnego przypadku. U pacjenta z implantem nie wszystkie ruchy zębów są bowiem możliwe do wykonania.

Pacjenci z wadami zgryzu, którzy stoją przed decyzją uzupełniania braków zębowych, powinni od razu rozważyć leczenie zespołowe, czyli ortodontyczno-protetyczne. Dzięki temu efekty będą najlepsze, a ich uśmiechy estetyczne.

27 comments

 1. Witam. Mam liczne braki zębów, przodozgryz i krzywe zęby. Nie stać mnie na implanty. Czy mogę założyć bezpiecznie aparat?
  Ortodonci mówią, że tak, chirurg szczerkowy, że musze wstawić zęby.
  Jestem w kropce.

  1. Założenie aparatu u ortodonty jest zawsze bezpieczne. W kwestii brakujących zębów lekarz po zbadaniu musi ocenić, czy leczenie jest możliwe.

 2. Witam, mam do usunięcia górną czwórkę z lewej strony. Rozważałam implant, jednakże po konsultacji ortodontycznej lekarz zaproponował, aby usunąć zęba i założyć aparat który pozwoli na przesunięcie się 5 w miejsce czwórki, 6 w miejsce 5 itd. Jak wygląda założenie takiego aparatu? Czy będzie on bardzo widoczny? Czy będzie założony tylko z boku w miejsce 5ki itd , że nie będzie się rzucał w oczy? Lekarz ortodonta twierdzi,że nie będzie widoczny. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Beata

  1. Nie wiem jaki aparat planował lekarz, więc trudno mi się odnieść do sytuacji.

 3. Dzień dobry, sprawa jest u mnie nieco złożona. Po operacyjnym usunieciu guza nowotworowego usunieto mi tez zęby 4-7 u dołu po stronie prawej. Okres obserwacyjny został zakończony w tym roku (6 lat), zaczęłam jednak zauważać iż zęby u dołu zaczynają na siebie nachodzić, co zmniejsza estetyczność zgryzu. Noszę również protezę akrylową. Dlatego też zaczęłam zastanawiać się nad aparatem. Jednak nie mogę znaleźć informacji o leczeniu ortodontycznym, pacjentów w
  z takimi bramkami zębowymi

  1. Wymaga pani indywidualnego zbadania i wówczas podjęciu decyzji o leczeniu ortodontycznym. Najlepiej wybrać się na konsultację do ortodonty.

  1. Wszystko zależy od sytuacji i wady zgryzu. Teoretycznie można przesunąć, czy będzie to lepsze dla zgryzu można ocenić po zbadaniu. Kosztorys powstaje po ułożeniu planu leczenia.

 4. Witam. Co jeżeli posiadam wadę zgryzu, dwie koronki na przodzie o dwa ubytki zębowe? Czy jest w ogóle możliwość żeby na takie żeby nałożyć aparat?

 5. Witam serdecznie!
  Mam 44 lata i stoję przed kwestia wyboru aparat ortodontyczny czy implant?
  Mianowicie mam do usunięcia górną 4 po prawej stronie, wczoraj byłam na konsultacji ortodontycznej, gdzie lekarz zaproponował leczenie ortodontyczne w celu ewentualnego przesunięcia zębów aparatem stałym co poprawiło by również ich stan, jednak cały czas mam wątpliwości czy luka po straconej 4 będzie wypełniona nawet po zdjęciu aparatu stałego, czy zęby nie będą się przesuwać??
  i czy w tym przypadku nie zdecydować się na implant?? Bardzo proszę o podpowiedź co w moim przypadku byłoby lepsze?? Z góry serdecznie dziękuję.

  1. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie bo nie znam pani przypadku. Czasem takie przesunięcie może być lepszym rozwiązaniem, a czasem lepiej zrobić implant. Wymaga to dokładnej oceny sytuacji i badań.

 6. Witam, mam 20 lat i około dwa lata temu pojechałam do polski z Anglii na wizytę u dentysty. Otworzono mi kanał w szóstce i oczyszczono jednak kawałek narzędzia się ułamał w środku jednego z kanałów. Dentysta nie miał sprzętu ani mikroskopu wiec zamknął mi tymczasowo kanał. Minęły dwa lata i nie byłam w Polsce ani u dentysty i kanał mi się całkowicie otworzył i dziura jest otwarta. W takiej sytuacji objawiam się ze zęba nie da się odratować i będzie musiał być wyrwany. Jak by była taka sytuacja czy jest możliwość nałożenia aparatu żeby przesunąć siódemkę i ósemkę która mi właśnie wyszła żeby zamknąć ta szparę.

 7. Witam. Rozważam założenie aparatu orto, ale brakuje mi u góry 3 zębów 4-5-6. Ostatnio na wizycie ortodontyczne na konsultacji pani doktor stwierdziła, że jest to za duża przerwa i aparat mógłby się złamać. Czy tak jest rzeczywiście? Chciałabym podwyższyć zgryz w celu uzupełnienia brakujących zębów …

  1. Pytanie jakie są cele leczenia, pod ułożony plan dopasowujemy aparaty ortodontyczne.

 8. Witam,
  mam zgryz otwarty i braki zębowe z lewej górnej strony uzupełnione mostem od 3-7. z prawej strony brak 5 i 6. ortodonta zalecił założenie aparatu ale konieczne jest ściągnięcie mostu. Nie wiem czy się zdecydować, chciałam uzupełnić tylko braki z prawej strony również mostem ponieważ zęby utraciłam dość dawno i nie ma możliwości wszczepienia implantów. zęby poprzesuwały się trochę i jest miejsce na 1,5 zęba. boję się ściągnięcia mostu i że będę musiała chodzić z tak dużym brakiem przez ponad 2 lata. ortodonta powiedział, że oprócz wyleczenia wady zgryzu będzie możliwość przesunięcia zębów i zmniejszenia luk do późniejszego leczenia protetycznego jednak mam obawy czy zęby przesuną się skoro usuwałam zęby dość dawno . proszę o radę

  1. Trudno odpowiedzieć bez badania pacjenta. Każdy lekarz ustala indywidulany plan leczenia.

  2. Sun ma 13 lat I brakuje mu górnych i dolnych 5 . Na górze żeby same pokryły przestrzeń na dole wciąż ma mleczaki w tych miejscach . Ortodonta chce założyć nakładkę i poszerzyć dziąsło a później wyrwać mleczaki i założyć aparat w celu przesunięcia zębów i zakrycia przestrzeni
   Czy takie rozwiązanie jest odpowiednie

  1. Przesuniecie zęba 7 mego w miejsce brakującej szóstki jest dość trudne ortodontycznie.

 9. witam mam 15 lat i nie mam zęba 3 który odrośnie ale od pół roku nie chce. czuje że jest tam ząb. czy jeśli nie będę go miała mogę założyć aparat?

 10. Witam.
  Mam usunietą 5 prawa góra oraz 6 lewa gora. Zeby troche sie poprzesuwały i zrobila sie bardzo szpara miedzy jedynkami z przodu. Czy jest możliwość „naprawić” to przez aparat?

  1. Tak jak najbardziej. Polecam też po leczeniu ortodontyczny, wykonać odbudowy zębów, inaczej neistety luki będą nadal psuły zgruz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *