Aparat retencyjny – stały czy ruchomy?

Ostatnim, bardzo ważnym etapem leczenia ortodontycznego u pacjentów po zakończonym etapie wzrostu, a więc u nastolatków i dorosłych zawsze jest retencja. Wykorzystywane są w jej celu odpowiednie aparaty stałe i ruchome. Co należy o nich wiedzieć?

Nastolatki i dorośli pacjenci, którzy przechodzą leczenie ortodontyczne aparatem stałym cienkołukowym muszą liczyć się z tym, że po zdjęciu zamków czeka ich jeszcze etap retencji. Jest to niepomijalny element całej terapii, który pozwala ustabilizować i zachować efekty prostowania zębów.

U pacjentów dorosłych po aktywnym leczeniu ortodontycznym retencja jest konieczna, ponieważ  kości szczęk mają już ostateczny kształt, trudno więc jest plastycznie zmieniać ustawienie łuków. Można jedynie operować w niewielkim marginesie przestawiając pozycję zębów w obszarze wyrostków zębodołowych. Tak prostowane zęby mogą mieć tendencję do powrotu do dawnej pozycji, ponieważ kształt łuku może wracać do starego ustawienia się pod wpływem oddziaływania mięśni języka, policzków i warg, które wywierają siły. U dorosłych pacjentów, którzy mają pewne dysfunkcje mięśniowe, niestety, ale nie zawsze udaje się je zniwelować i skorygować. Po zdjęciu zamków te siły ponownie oddziałują na zęby, chcąc ustawić je w miejscu, gdzie się równoważą, a niestety czasami ta przestrzeń znajduje się tam, gdzie zęby się nie mieszczą i tłoczą.

Aby tak się nie działo, należy dołożyć wszelkich starań i zachować ich nową pozycję. Służą do tego celu specjalne aparaty retencyjne. Dzielą się one na aparaty stałe i aparaty wyjmowane.

  • Aparat stały retencyjny ma postać cienkiego drucika, który jest odpowiednio doginany i przyklejany przez ortodontę na siekacze i kły od strony językowej.
  • Natomiast aparaty wyjmowane retencyjne są to akrylowe płytki, które pacjent zakłada sam. Taki aparat składa się z metalowego łuku wargowego zatopionego na końcach w akrylowym tworzywie tworzącym płytkę podniebienną. Utrzymuje on kształt łuku i pozycje zębów.

Oba zastosowania mają swoje plusy i minusy.

Drut retencyjny przyklejony jest na stałe i uznawany za wygodny ze względu na to, że nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu. Jest też niewidoczny. Stanowi jednak utrudnienie w higienie jamy ustnej. Trudniej z nim bowiem nitkować zęby i może stanowić miejsce, w którym łatwiej gromadzi się osad i kamień nazębny. Trudniej z nim także w razie potrzeby wdrożyć leczenie stomatologiczne.

Natomiast zdejmowane aparaty retencyjne można wyjmować na czas jedzenia i czynności higienicznych.  Ale też można je łatwo zgubić, warto więc pamiętać, aby zawsze trzymać tego typu retainer w pudełku, gdy jest zdejmowany do jedzenia lub szczotkowania. Wyjmowane aparaty są również trochę bardziej kłopotliwe, bywa, że początkowo utrudniają np. wymowę.

Aparaty wyjmowany retencyjny, fot. mamaortodonta
Aparaty wyjmowany retencyjny, fot. mamaortodonta

Rodzaj i czas trwania retencji:

Retencja to proces bardzo zindywidualizowany. Nie ma jednej recepty na to, jak długo powinna trwać. To, jaki aparat retencyjny  zostanie zastosowany i jak długo będzie noszony ustala ortodonta! Dla pewności, większość specjalistów stosuje retencję podwójną, czyli drut stały – częściej naklejany w dolnym łuku oraz płytki retencyjne na górny i dolny łuk.

Mówi się, że jeśli pacjent chce mieć stuprocentową pewność utrzymania efektów leczenia, drut powinien być naklejony na jego zębach do końca życia. Retainer wyjmowany z kolei na początku retencji powinien być noszony całą dobę, w kolejnych miesiącach po ustaleniu z ortodontą zmniejszamy ilość godzin na dobę i w końcu nosimy aparaty  na noc.

Jednak taka minimalna retencja to okres 3 lat. Potem pacjent może zdecydować: kontynuuje ten proces, czy odstawia aparaty i zaakceptuje ewentualne drobne przesunięcia zębowe. Dla higieny i zdrowia zębów ściągnięcie drutu retencyjnego po paru latach jest bardziej optymalnym rozwiązaniem.

Ważne zasady w etapie retencji:

  • Należy pamiętać, że faza retencji również wymaga kontroli ortodontycznej. Jeśli masz retainery ruchome, pamiętaj aby zabrać je na wizytę!
  • Jeśli zgubisz lub zepsujesz aparat retencyjny, natychmiast skontaktuj się z ortodontą w celu jego ponownego wykonania.
  • Jeśli aparat retencyjny przestaje być prawidłowo dopasowany (co może się zdarzyć, jeśli retainery nie są noszone zgodnie z zaleceniami ortodonty) lub jeśli jest zbyt luźny, zadzwoń do ortodonty i umów się na wizytę.
  • Jeśli masz przyklejoną retencję stałą, ważne jest, aby dokładnie dbać o higienę tej okolicy. Należy prawidłowo szczotkować i co najmniej raz dziennie nitkować pod drutem nicią dentystyczną.
  • Właściwe pielęgnowanie aparatu retencyjnego ruchomego powinno składać się z czyszczenia go za pomocą szczotki i mydła, ewentualnie tabletek do czyszczenia protez oraz przechowywania retainerów ruchomych w suchości w pudełku, gdy nie są one w ustach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *