Aparat ortodontyczny a… pocałunki i seks!

Okazuje się, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda życie intymne z aparatem ortodontycznym. Nic dziwnego, przecież usta pełnią w nim ważną rolę. Pacjenci najczęściej wstydzą się w gabinecie osobiście zapytać o to, czy aparat będzie im przeszkadzał w pocałunkach albo seksie oralnym. Natomiast Internet jest pełen takich rozmów. Dlatego z okazji zbliżających się Walentynek postanowiłam dla Was przygotować miłosny wpis na ten temat.

Wiele dorosłych osób, które rozważają założenie aparatu, zastanawia się nad tym, jak bardzo utrudni on im normalne funkcjonowanie. Leczenie ortodontyczne to długi, kilkunastomiesięczny proces, dlatego pacjenci podchodzą do niego z dużą rozwagą. O ile jednak naturalnie pytają o to, jak wygląda np. spożywanie posiłków, czy adaptacja po założeniu aparatu, o tyle nie mają odwagi zapytać wprost, czy może on, w jakiś sposób komplikować ich erotyczne zbliżenia. Tymczasem, życie seksualne jest dla większości ludzi ważną sferą i jak się okazuje wiele osób nurtuje ta kwestia.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy m.in. od tego, jaki aparat pacjent ma założony. Są aparaty stałe (najbardziej powszechne), ale również wyjmowane (rzadziej stosowane u dorosłych) i systemy nakładkowe. W trakcie leczenia ortodonci bardzo często wykorzystują również różne inne narzędzia takie jak wyciągi, miniimplanty, czy dodatkowe aparaty np. podniebienne takie jak Hyrax czy TPA.

Przede wszystkim higiena

W przypadku noszenia wszystkich typów aparatów, również z punktu widzenia życia erotycznego, bardzo ważna jest higiena. Prawidłowe i dokładne czyszczenie aparatów oraz zębów w trakcie leczenia ortodontycznego jest niezbędne, aby utrzymać świeży oddech i zdrowe zęby oraz dziąsła. Nikt nie lubi pocałunków z osobą, u której wydobywa się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej lub co gorsze ma w niej stany zapalne. Co więcej bakterie wywołujące próchnicę i zapalenie dziąseł mogą być przenoszone podczas zbliżeń, dlatego to nie tylko kwestia przyjemności, ale również zdrowia życia intymnego.

Niestety, higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu stałego jest najbardziej utrudniona. W przestrzeniach między zamkami oraz w slotach (miejsce, gdzie przebiega drut) gromadzą się fragmenty jedzenia. Jeżeli nie będą one dokładnie oczyszczane bardzo szybko pojawi się płytka nazębna. Dlatego w trakcie noszenia stałego aparatu obowiązuje bardzo restrykcyjna higiena, która powinna być przeprowadzana w odpowiedni sposób. Po każdym posiłku muszą zostać dokładnie umyte nie tylko wszystkie powierzchnie zębów, ale również części w aparacie ortodontycznym. Oprócz używania szczoteczki konieczne jest wykorzystywanie również innych akcesoriów m.in. irygatora. Można użyć także płynu do płukania jamy ustnej.  Aby nie pojawiał się nieprzyjemny zapach z ust nie wystarczy dokładne umycie zębów i aparatu przed zbliżeniem. Pamiętajmy, że ta czynność musi być wykonywana regularnie, inaczej pojawią się ubytki i stany zapalne, które same w sobie powodują wydzielanie brzydko pachnących związków lotnych.

W przypadku aparatów ruchomych oraz nakładkowych szyn prostujących utrzymanie higieny jest zdecydowanie łatwiejsze. Jedynie należy pamiętać o tym, aby dokładnie myć nie tylko zęby, do których mamy łatwy dostęp, ale również zdjęty aparat. Należy go czyścić codziennie specjalnie do tego przeznaczoną szczoteczką oraz mydłem w płynie lub płynem do mycia naczyń. Na takim aparacie w naturalny sposób gromadzi się ślina oraz bakterie, więc jeżeli nie będzie myty również będzie nieprzyjemnie pachniał. Na aparacie zdejmowalnym lubi gromadzić się także nalot i kamień. Jeżeli tak się stanie należy go wyszorować specjalnymi preparatami do aparatów ortodontycznych lub protez. Są one dostępne w aptekach. Aparat wówczas zanurza się w preparacie i oczyszcza. Ponadto po każdym wyjęciu z ust, aparat należy przepłukać pod bieżącą wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem i odłożyć do pudełeczka.

Uwaga na ostre krawędzie

Pacjenci zastanawiają się również, czy aparaty w sposób mechaniczny przeszkadza w całowaniu albo w seksie oralnym. W tym przypadku również wszystko zależy od tego, jaki aparat jest noszony.

Aparaty ruchome można zdjąć bez przeszkód przed zbliżeniem, więc nie będą w ogóle problematyczne.

Jeśli założony jest aparat stały, naklejony na zewnętrznych powierzchniach zębów to generalnie on również nie powinien przeszkadzać, ponieważ można go niejako ukryć za ustami i nie będzie on podrażniał partnera lub partnerki. Nie będzie też niewygodny dla osoby noszącej aparat, w momencie gdy jest ona już do niego zaadaptowana. Zwykle przez pierwszy tydzień pacjent przyzwyczaja się do niego, wówczas mogą pojawić się otarcia na śluzówce warg i ruszając ustami podczas pocałunków można czuć dyskomfort. Jeśli jednak aparat stały noszony jest przez dłuższy czas, to nie będzie już tego powodował.

Bardziej problematyczne są aparaty zakładane na podniebieniu (np. Hyrax czy TPA) lub naklejane na wewnętrznych stronach zębów (aparat lingwalny) albo dodatkowe elementy takie jak wyciągi, pierścienie czy druciki. W trakcie seksu mogą one powodować małe podrażnienia, ponieważ wnętrze jamy ustnej nie będzie idealnie gładkie. Wiele zależy również od tego, w jaki sposób aparat jest zamontowany. Jeżeli pacjent nosi na podniebieniu aparat typu Hyrax czy TPA, w przypadku których pętle znajdują się dosyć nisko, to może to powodować pewne utrudnienia. Wówczas należy po prostu uważać podczas zbliżeń.

Aparat do pary

Możecie zapytać również co w momencie, kiedy oboje z partnerów noszą aparaty, zwłaszcza stałe z zamkami, które mogą się stykać podczas całowania, W tym przypadku również raczej nie ma obaw o urazy. Nie powinno to przeszkadzać, szczególnie gdy obie osoby są zaadaptowane do aparatu. Nie ma również możliwości, aby te aparaty, w jakiś sposób się zahaczyły. Warto jedynie uważać, aby mocno nimi o siebie nie uderzać, tak aby ich nie uszkodzić.

 

Życie erotyczne z aparatem ortodontycznym jak najbardziej jest możliwe i wcale nie musi być problematyczne, a co więcej niektórym osobom może dodawać nawet pewnej dozy ekscytacji. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzili badania, z których wynika, że kobiety noszące aparaty ortodontyczne są dla mężczyzn szalenie pociągające! Nie ma więc przeszkód, aby uprawiać seks w trakcie leczenia ortodontycznego. Należy jedynie zwracać uwagę na odpowiednią higienę i ewentualne ryzyko przenoszenie infekcji bakteryjnych i pamiętać, że przy bardzo krwawiących dziąsłach może istnieć ryzyko infekcji wirusowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *