Skrócone wędzidełko podjęzykowe

Wędzidełko języka jest swego rodzaju fałdem tkankowym umiejscowionym między dolną powierzchnią języka, a dnem jamy ustnej. Biegnie pionowo i jest widoczne podczas unoszenia języka ku górze. Krótkie wędzidełko języka może stanowić problem już od momentu narodzin. Jeśli od samego początku nie wystąpią problemy, np. z karmieniem, to mogą zacząć manifestować się one później, np. w wieku przedszkolnym, głównie wadami wymowy. Jakie mogą być inne skutki zaniedbania tego problemu u dziecka?

Skrócone wędzidełko podjęzykowe występuje często rodzinnie. Ocenia się, że częstotliwość występowania to ok. 4-10 % populacji i częściej występuje u chłopców. Ważne jest, aby nieprawidłową budowę wędzidełka rozpoznać jak najszybciej, najlepiej tuż po narodzinach. Może zauważyć to już sama mama, ale najlepiej jeśli dziecko obejrzy pod tym kątem także lekarz lub położna. Na co powinna zwrócić uwagę mama dziecka ?  Podczas ziewania, wysuwania języka, czy w trakcie płaczu widoczne jest pasmo tkanki (jakby grubsza nitka) i  język jest „ciągnięty” oraz blokowany przez wędzidełko. Dodatkowo przy próbie wysuwania języka do przodu  można zauważyć jego układanie się w kształt serca. Język często nie wychodzi poza wał dziąsłowy żuchwy. Takie zmiany są ewidentnie widoczne i w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć. Jeśli mama ma pewne podejrzenia  dotyczące wędzidełka, warto poprosić lekarza o badanie. Szczególne trudności może sprawić zdiagnozowanie wędzidełka tzw. tylnego, które „trzyma” tylną i środkową część języka, dlatego warto, by jamę ustną zbadał palcem specjalista, jeszcze na oddziale położniczym.

 Jakie są skutki skróconego wędzidełka podjęzykowego?

Pierwszym sygnałem powinny być wszelkie kłopoty związane z karmieniem piersią czy butelką. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem nie umie efektywnie ssać, męczy się i stresuje. To jest utrapieniem również dla mamy karmiącej piersią, ponieważ taki stan sprawia jej ból i może mieć popękane brodawki. Innym sygnałem jest też trudność w utrzymywaniu przez dziecko smoczka w buzi. Może być również tak, że noworodek mający przykrótkie wędzidełko nie ma problemów podczas wyżej wymienionych czynności. Natomiast objawy mogą manifestować się w okresie późniejszym np.  w postaci wady wymowy, ponieważ krótkie wędzidełko znacząco ogranicza  ruchy języka. Poza tym źle zbudowane wędzidełko przyczynia się do rozwoju wad zgryzu, ponieważ dzieci z nim mają tendencję do wsuwania języka między zęby, a to może powodować np. zgryz otwarty czy zgryz krzyżowy.

O skróconym wędzidełku i roli języka w kształtowaniu zdrowego zgryzu przeczytacie także TU.

Za krótkie wędzidełko.

 Co możemy zrobić?

Jeśli same zauważycie nieprawidłowości w budowie wędzidełka języka u dziecka,  należy  jeszcze na oddziale położniczym poprosić o pomoc w zweryfikowaniu, czy wędzidełko jest rzeczywiście za krótkie. Pozostawienie tej nieprawidłowości bez interwencji może  spowodować wystąpienie problemów w przyszłości.

Sam zabieg podcięcia wędzidełka jest mało inwazyjny, trwa krótko i przebiega praktycznie bez żadnych powikłań. Dlatego u noworodków wykonuje się go nawet bez znieczulenia miejscowego, ponieważ już samo jego podanie byłoby dla niego bardziej bolesne niż właściwy zabieg. Absolutnie więc żadna mama nie powinna się taką „operacją” specjalnie martwić. Jako mama trójki dzieci (a też  mieliśmy ten problem) z własnej perspektywy widzę, że znacznie trudniej jest podciąć wędzidełko u kilkulatka niż u noworodka.

U kilkudniowego malucha zabieg wykonuje się chirurgicznymi nożyczkami lub nożykiem. Jedna osoba  przytrzymuje w odpowiedniej pozycji język dziecka, a druga tym samym czasie nacina wędzidełko. Trwa to chwilkę. Na miejsce nakłada się jałowy gazik, a niewielkie krwawienie ustaje już po kilku minutach. Raz jeszcze chciałabym w tym miejscu zapewnić Was, że jest to zabieg bardzo bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Po ustąpieniu krwawienia dziecko praktycznie od razu może być przystawione do piersi, a jego język zaczyna już wtedy pracować prawidłowo.

Jeśli z różnym powodów wędzidełko nie było rozpoznane w okresie noworodkowym i zachodzi potrzeba podcięcia lub ponownego docięcia u kilkulatka, ja rekomenduję podcięcie laserem.  Zabieg przeprowadzony w ten sposób jest bardziej precyzyjny, gdyż nie występuje krwawienie i zmniejsza się ryzyko ewentualnego zakażenia.  Ponadto nie trzeba zakładać szwów, a rana lepiej i szybciej się goi.

Prawidłowa ruchomość języka od początku życia dziecka pełni olbrzymią rolę. Na początku życia pozwala na pełne i sprawne przyjmowanie pokarmu, a więc warunkuje prawidłowy rozwój i odżywienie, następnie w okresie przedszkolnym wpływa na prawidłową wymowę i kształtowanie się zgryzu oraz pozycji głowy/ciała. Inne czynności takie jak czyszczenie jamy ustnej językiem, lizanie lodów czy pewne zachowania seksualne być może są mniej ważne, ale z pewnością wpływają na jakość życia. Zatem, zwracajcie uwagę na wędzidełko podjęzykowe dziecka, a w razie wątpliwości konsultujcie ze specjalistą!

 

58 comments

  1. Cieszę się, że zwróciła Pani uwagę na ten istotny problem. Po radę w ocenie wędzidełka można udać się też do logopedy. Szczerze polecam pozycję prof. Ostapiuk „Dyslalia ankyloglosyjna. O krótkim wędzidełku języka, wadliwej wymowie i skuteczności terapii” – jest tam wszystko co powinni specjaliści wiedzieć o wędzidełku podjęzykowym.

    1. W sprawie krótkiego wędzidełka poleciłbym żeby po radę udać się najlepiej do lekarza,a nie do logopedy.Zdecydowanie!!

    2. To logopeda pracuje z językiem dziecka i to on ma wiedzę i kompetencje do tego, aby ocenić sprawność i zakres ruchów języka, a także funkcje zaburzone zbyt krótkim wędzidełkiem. Zatem tata nie ma racji, że lepiej oceni lekarz. Lekarz nie zawsze wie wszystko i nie zawsze wie lepiej niż logopeda….

    3. Jak najbardziej logopeda jest często lepiej poinformowany niż niejeden lekarz. Sama jestem lekarzem i przeoczyłam krótkie wędzidełko (nie był to typ 1) u swojego dziecka.
      Jeśli chodzi o lekarzy, to wydaje mi się, że największą wiedzę w tym temacie mają dentyści- ortodonci lub ewent. laryngolodzy zajmujący się dziećmi.

    4. Jestem świeżo po podcięciu wędzidełka u mojej półrocznej córki. Od samego urodzenia kilkukrotnie zwracałam uwagę lekarzowi pediatrze, że mała niedomyka ust oraz wysuwa język (nie wiedziałam wtedy o wędzidełku). Dwóch pediatrow stwierdziło że wszystko z dzieckiem ok, laryngolog (prywatnie) obejrzał córkę i powiedział że ok. Dopiero neurologopeda (też prywatnie) postawiła poprawną diagnozę. Po podcięciu wędzidełka dużo problemów nam odeszło.

  2. Witam, chciałabym dowiedzieć się jak wygląda zabieg podcięcia tylnego węzidełka języka? Czy w przypadku półrocznego dziecka potrzebna jest narkoza?

    1. Zabieg nie wymaga narkozy, natomiast wymaga przytrzymania dziecka przez rodzica. Dla ułatwienia można zawinąć malucha w kocyk. Jeden z lekarzy przytrzymuje język, drugi nacina wędzidełko nożyczkami lub laserem. Trwa to kilka-kilkanaście minut. W przypadku lasera nie ma krwawienia. Można od razu karmić malucha piersią lub butelką.

  3. jestem logopedą..mamą 2 dzieci, każde z podciętym wędzidelkiem… bardzo dziwi mnie fakt, że w niektórych szpitalach (mimo iż lekarze od razu informują o problemie) nie wykonuje się zabiegu od razu. Kilkumiesięcznemu dziecku funduje się tym samym niepotrzebny stres.

    1. Tak, to prawda. Każde z mojej trójki miało skrócone wędzidełko i tylko przy pierwszym 16 lat temu zwrócono mi uwagę na ten problem. Żadne nie miało podcięcia w szpitalu niestety. Dlatego trzeba ten problem nagłaśniać.

  4. Aż wstyd sie przyznać ale u mojego 6latka bede musiala wykonać zabieg podciecia wedzidelka. Mamy wizyte u laryngologa w najblizszym czasie. Czy moglaby Pani przyblizyc mi jak wygląda taki zabieg u 6letnego dziecka? Jaki rodzaj znieczulenia jest podany? Jestem przerażona. Dodam ze moj drugi syn mial wykonany ten zabieg w w 2dobie życia. Z piererwszym synem nikt mi nie powiedzial ze moze byc problem ze skroceniem wedzidelka nie byl karmiony piersia bo nie mogl ssac a teraz mamy problemy z wymową. Super blog. Pozdrawiam

    1. Proszę się tak nie martwić. Mój syn miał zabieg wycięcia wędzidełka także w wieku 6 lat – gdyż trudno było podjąć świadomą decyzję, kiedy każdy specjalista mówi co innego, również ja miałam wątpliwości. Proszę skonsultować z lekarzem jak będzie wyglądał zabieg. Stomatolog, z którym współpracuję podcina dzieciom wędzidełka w lekkiej sedacji – podtlenkiem azotu (gaz rozweselający) i po podaniu dormicum –leku uspokajającego. Z tym, że jest to bardzo dokładny zabieg, który trwał ok pół godz i wymagał założenia szwów.

  5. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? oczywiście udać się do lekarza specjalisty i dokładnie to zdiagnozować. Dobra diagnoza jest tutaj zdecydowane kluczowa.

  6. Dzień dobry, to ważny temat dla młodych rodziców. Super, że specjalista porusza go w sieci. Na pewno wiele osób, które mają taki problem, trafi tutaj i uzyska cenne rady. 🙂 Bardzo lubię miejsca, gdzie ludzie dzielą się swoją wiedzą.

    1. Czy ktoś może polecić specjalistę z Warszawy, który mógłby ocenić, czy konieczne jest podcięcie wędzidełka (podejrzewam, że tylnego) i wykonać ten zabieg,?

  7. Dzien dobry moj 3 i pol miesieczny synek mial podciete przedwczoraj wędzidelko myslalam ze najgorsze za nami pani doktor kazala 2 razy dziennie przemywac octeniseptem dopajac woda po karmieniu i masowac podciete wedzidelko pokazala tez jak wszystko wygladalo prosto no a po powrocie do domu ech maluch nie chce pic wody nie umie z butelki karmię piersia wode wypluwa jakos przemyce 2 3 lyzeczki ale prawdziwy problem to masaz nie daje mi nawet wlozyc palca pod jezyk probuje na rozne sposoby wpycha jezyk na dol i konczy sie strasznym rykiem nie wiem co robic i jak to robic nie chce zrobic mu krzywdy bo walczy ze mna wizyta kontrolna za 2 tyg co robic boje sie ze zrobia mu sie zrosty no i zrazi sie do czyszczenia dziasel zawsze to lubil ma pani jakis sposob na taki masaz bardzo dziekuje za odpowiedz

    1. Masaż na tym etapie może być bolesny, bo synek ma tam rankę. Spokojnie z masażem można poczekać 3-5 dni. Nie rozumiem po co dopajanie wodą? Nie używałabym też octaniseptu u tam małego dziecka, ale to moje zdanie. (jeśli jest potrzeba odkażania to tantum verde – nie wiem czy potrzebny, gdyż nie wiem jaka była rozległość zabiegu))

  8. Czy 12mczne dziecko dobrze zniesie zabieg p odcięcia wedzidla? Czy powinno się po udać idąc na jakiś masaż czy da do logopedy?Czy starczy podać tylko pierś utulić i już? Co trzeba wiedzieć w przypadku juz rocznego dziecka ?

    1. Przede wszystkim zabieg powinien zlecić lekarz (dentysta , pediatra) lub logopeda. Po zabiegu wymagane są masaże języka, które powinien pokazać logopeda lub dentysta.

  9. Mój synek po podcieciu wedzidelka (w 3 dobie życia ) krztusił się przy każdym karmieniu i trwało to aż zaczął jeść pokarmy stałe.
    To co przeżywaliśmy to horror.
    Dla mnie najgorsze co może być to właśnie podcięcie wędzidełka.

  10. Mam pytanie dotyczące 3,5 miesięcznego dziecka. Jutro idziemy na zabieg, dziecko krztusi się przy karmieniach bo ma za krótkie wędzidełko tylne. Czy po podcięciu u dziecka z utrwalonym sposobem ssania i przełykania język „sam będzie wiedział co robić”? Może pytanie głupie, ale mamy problemy z karmieniem od początku i trochę się boje ze pierwsze dni po zabiegu będą jeszcze gorsze.

    1. Tak, dziecko powinno lepiej ssać samo, a w razie problemów najlepiej udać się do doradcy laktacyjnego.

  11. Witajcie, moja córka miała wykonany zabieg podciecia kadzidełka wedzidelka w wieku 2,5 lat.
    Od chwili urodzenia mielismy potworne kłopoty. Najpierw z jedzeniem. Corka nie potrafila pić z piersi ani z butelki. Nie przybierala tym samym na wadze. Zglosilismy sie do lekarza. Lekarka stwierdziła że glodzimy dziecko i temat zignorowała. Kazala wciskac jedzenie. Nie dalo nam to jednak spokoju. Problem się poglebial. Chodzilismy do kilku lekarzy w tym do neurologa w szpitalu. Wszedzie sygnalizowalismy ze córka ma klopoty z jedzeniem, ze „wisi” przy piersi godzinami, nie gaworzy, nie bierze nic do buzi, dusi sie malymi kawałkami.
    Szukalismy informacji w Internecie ale nic nie potrafiliśmy znaleźć. Zle szukalismy. Co więcej lekarze nas zapewniali ze wszystko jest ok a to tylko taka uroda dziecka.
    Wreszcie jakiegoś dnia natrafilismy na informacje o wedzidelku. Zglosilismy to dwóm lekarkom i zostalismy wysmiani więc postanowilmy z mezem pojsc do prywatnego laryngologa. I okazalo się ze corki jezyk leży. Jest przytwierdzony do podloza. Pomimo tego potrafiła go wysuwac do przodu i jezyk nie przybieral ksztaltu serca. Minęło Pol roku od zabiegu. Jest ogromna poprawa ale corka mowi bardzo niewyraźnie. Wrecz niezrozumiale. Nie potrafi porozumiewac sie z rówieśnikami. Nie je większości potraw. A co najgorsze. Cala ta sytuacja sprawiła że corka jest agresywna, sfrustrowana, nie radzi sobie z emocjami.
    Jestem zla na lekarzy, nie za to ze tego niezdiagnozowali od razu ale za to ze totalnie nas rodziców nie słuchali. Smiali się wrecz. Uznawali za przewrazliwioch. Okres niemowlcy byl dla nas trudny bo córka rozwijala się bardzo szybko. Jest bardzo inteligentna. Zachowuje sie z jednej strony na bobo a z drugiej jak 5-cio latek.
    Żywię jednak nadzieje ze bedzie wszystko dobrze.

  12. Mam pytanie czy po podcieciu miejsce to robi się biale?jak rozpoznac stan zapalny?jesteśmy 2dni po podcieciu synek ma 4m.

  13. To nie zawsze jest takie proste. Corka miala podciete wedzidelko 1.5 tygodnia po porodzie. Wedzidelko typ 3, brak pelnej lateralizacji jezyka, podniebienie gotyckie, zaburzona triada ssania. 2 neurologopedow kaze ciac dalej (jeden w sedacji niemozliwej ze wzgledu na wiek corki – 3 mce, drugi w znieczuleniu miejscowym). Jeden laryngolog mowi, ze dalsze ciecie tylko w narkozie i zeby czekac, chirurg, ze tylko w narkozie po skonczeniu 3 mce i drugi laryngolog, ktory mowi, ze by ciachnal jezeli neurologopeda zaleci (nie wskazał w jakim znieczuleniu). I co robic? Ryzykowac znieczulenie miejscowe (juz nam powiedziano o wszystkich konsekwencjach lacznie ze smiercia), usypiac 3 czy 4 miedieczne dziecko czy czekac skoro ssie i przybiera na wadze?

  14. Witam,
    Mój syn miał podcięte wędzidełko w 2 dobie życia. Jego mowa jak na 17-miesieczne dziecko jest uboga (porównując ze starszą córką). Przez 12 m-cy karmiłam go piersią. Teraz zauważyłam, że gdy wysuwa język, to układa się on w kształt serca. Czy to możliwe, że jego wędzidełko się zrosło?

    1. U niektórych dzieci potrzebne jest ponowne przecięcie wędzidełka. Jeśli uważa pani, że mowa jest uboga warto wybrać się do neurologopedy.

  15. Mój 4 letni syn jest już 2 dni po plastyce wedzidelka , język spuchnol i tam gdzie są szwy jest biało czy to normalne reakcja ?

    1. Białe miejsca w okolicy szwów są normą, natomiast co do spuchnięcia języka warto pójść na wizytę kontrolną.

  16. Do jakiego wieku zabieg jest bezbolesny dla dziecka i tak szybki do przeprowadzenia? Do miesiąc życia dziecka, do roku?

    1. Zabieg jest bolesny w każdym wieku. Natomiast można go wykonać szybko, im mniejsze dziecko tym łatwiej je unieruchomić do zabiegu.

  17. Witam chciałabym zapytać jakie są zalecenia po podcięciu wędzidełka u 3,5 miesięcznego niemowlaka ?

    1. Należy wykonywać masaże przed i po zabiegu po instruktażu u neurologopedy

  18. A ja już myślałam że jestem sama z krótkim wiazadelkiem… Mam 23 lata i przy porodzie zauwazyli ten problem no ale nie podcieli bo powiedzieli ze mam za bardzo zrosniety( tak mama powiedziała) jako dziecko miałam mega duże problemy z wymowa i z pisownia 'tak jak mówiłam to pisałam’ bałam się wszytkiego wtedy czy jak będę mieć chłopaka to nie będzie chciał być ze mną przez takie coś… Od przeczkola do 6 klasy podstawowej chodziłam na zajęcia lokopedyczne i szczerze jak ktoś nie wie że mam” krótki jezyczek” nie dowierza w to bo bardzo ładna mam wymowę.. Dzięki dużej pracy mówię tak jak marzyłam 😁

    …. W wieku 18 lat poszłam do bardzo dobrego lekarza prywatnie skonsultować czy mogę taki zabieg podjąć lekarz zdecydowanie odmówił… Powiedział mi to samo co inny lekarz mamie po porodzie i powiedział że jedynie na własne żądanie po tym zabiegu mogłabym się ślinić do końca życia albo przestać mówić więc zdecydowałam że nie podejmę się żadnego zabiegu… Żyje z tym tyle lat mój narzeczony nawet się nie skapl 7 lat temu że mam krótsze wiazadelko więc nie chce ryzykować😊

  19. Czy 8 tygodniowy Maluch, który męczy się przy butelce (długa historia czemu nie pierś), sapie już po kilku łykach, płytko łapie smoczek od butli, a do tego słychać w buzi takie dziwne klikanie – czy może być to oznaką skróconego wędzidełka? Bardzo proszę o radę, bo i syn i ja przezywamy dramat przy jedzeniu, syn coraz mniej przybiera na wadze, bo nie jest w stanie zwiększyć sobie porcji mleczka, bo tak się męczy.

    1. Problemem może być wędzidełko. Najlepiej skonsultować u doradcy laktacyjnego.

  20. W związku z problemami przy karmieniu młodszej – kilkutygodniowej – córki skorzystałam z usług doradczyni laktacyjnej, która zauważyła nieprawidłowe wędzidełko. Okazało się, że ma je też starsza córka i ja, aczkolwiek ograniczenie ruchów języka nie jest u nas bardzo znaczące .
    Młodszej wędzidełko podcięłam a teraz zastanawiam się co ze starszą i ze mną. Co do córki w wieku przedszkolnym laryngolog sugerował poczekać i zobaczyć jak się sprawy będą rozwijały – jak na razie wygląda na to, że mogła mieć trochę problemów z powodu wędzidełka ale jakoś sobie z nimi poradziła. Ja też sobie poradziłam i laryngolog stwierdził, że chyba nie ma sensu nic z tym u mnie robić.
    Wygląda na to, że jedyne problemy, które mam w związku z wędzidełkiem to fakt, że język naciska mi nieco na dolne zęby, zaczęłam zauważać, że przeważnie w spoczynku moje górne i dolne zęby się nie stykają ale wargi są złączone, więc na zewnątrz tego nie widać. Myślę, że może to być powodem mojej zbytnio wysuniętej żuchwy oraz tego, że górne siekacze ledwie stykają mi się z dolnymi przy zagryzaniu przez co bardziej wyszarpuję np. kęs kanapki niż go odgryzam. Zastanawiam się teraz czy takie – niezbyt uciążliwe – problemy u dorosłego mogłoby rozwiązać podcięcie wędzidełka? Czy takie deformacje mają szanse się cofnąć?

    1. U dorosłego po podcieniu wędzidełka wada zgryzu sama się nie cofnie.

  21. Witam, Moja 4 letnia córka ma krótkie wędzidełko i skierowanie na zabieg podcięcia wędzidełka języka. Mocno przyrośnięty język, wędzidełko typ 3. Ma problemy z wymową. Była już konsultowana u laryngologa i logopedy. Obecnie boję się zabiegu pod narkozą w szpitalu, który został obecnie odwołany z uwagi na covid. Czy u 4 letniego dziecka można wędzidełko podciąć laserowo i gdzie można taki zabieg w Warszawie wykonać. Nie każdy lekarz chce u 4 latki robić taki zabieg. Czy lepiej zrobić to jak najszybciej czy poczekać?

    1. Dziecko 4 letnie z reguły nie współpracuje przy zabiegu , a trzeba nieruchomo trzymać język przez jakiś czas. Można poszukać gabinetu który wykonuje zabieg w sedacji np. Dentistree na Wilanowie.

  22. Dzien dobry moj synek w czwartym mcu mial podciete wedzidełko podjezykowe niestetyzrobila mu sie blizna I tak mielismy teraz na poltora roku poprawiac laserem martwi mnie jednsk sam zabieg bo ma byc wykonany przy uzyciu jak powiedziala pani doktor gazu rozweselajacego mam pytanie czy poltora roku to nie za wczesnie na uzycie takiego gazu Podobno stosuje sie go u dzieci dopiero od 3 roku zycia Pani doktor mowi mozna to odlozyc do drugiego najpozniej 2,5 roku zycia skad ta granica wieku? Czy mozna to zrobic pozniej bez szkody dla dziecka ? Boje sie i samego zabiegu i tego co potem jezeli nie da mi masowac blizny pani doktor mowi nie bedzie takiej koniecznosci bo zalozone xostana szwy
    Juz zaczynam zalowac ze zdecydowalismy sie na to podciecie nie wiedzialam ze beda takie komplikacje a bylo podciete tylko troszke mielissmy nawet opcje zostawienia tego na pozniej Ale Poszlismy za rada pani doktor czym predzej tym lepiej
    Bardzo proszę o radę

  23. Mam pytanie odnośnie podcianania wędzidełka w sedacji. Jak to dokładnie działa? Rozumiem, że taki zbieg raczej wykonuje stomatolog? Mam synka, który w kwietniu będzie kończył 2 lata. Jest bardzo energiczny i nie za bardzo współpracuje, jeżeli chodzi o otwieranie buzi. Czy sedacja sprawi, że bez problemu będzie można takiemu dziecku podciąć laserowo wędzidełko, że nie będzie się „rzucał” podszas zabiego i czy jest to bezpieczne. Szczerze podcięcie wędzidełka pod narkozą mnie przeraża, zresztą często synek łapie infekcje co sprawiło, że skreślono Nas z listy z NFZ na podcięcie pod narkozą. Od paru tygodni cały czas o tym myślęi nie mogę się zdecydować co w tym przypadku będzie dla niego odpowiednie. Szczerze to jestem zła na siebie, że nie zrobiłam tego wcześniej, ale każdy lekarz mówił, że proszę czekać, po co teraz i człowiek tak się na wszystko godził, wkońcu lekarze doradzali.

  24. Witam . Mam mega stres . Dziecko w 3 dobie życia .. jeszcze w szpitalu – miało za moja uparta prośba podcięte wędzidełko. Jak się później okazało do poprawki . Pojechalismy z 3 miesięczna córeczka do stomatologa specjalizującego się w podcinaniu wedzidelek . Mówiono nam ze pojawi się rana w kształcie rąbu …która trzeba masować . Natomiast po powrocie do domu w buzi malutkiej zauważyłam ze są dwa nacięcia. Tuż pod językiem i przy dziaselkach … co w rezultacie daje efekt dodatkowego małego języczka …
    czy to prawidlowy stan ?
    Zawału dostanę 😥

  25. Mam 3 latkę która ma duże kłopoty z mówieniem. Logopeda twierdził najpierw że wędzidełko do obserwacji a teraz że jednak ciąć. Córka miała duże kłopoty z kamieniem piersią. W poradni laktacyjnej badali ją wielokrotnie i wędzidełko podobno było ok. Audiolog twierdzi, że wędzidełko jest takie na granicy. I mam pytanie do Pani jako ortodonty. Córka ma duże przerwy między wszystkimi zębami. Naprawdę duże. Czy to może być wina wędzidełka? Czy podcięcie może pomóc w sprawach ortodontycznych? Wahamy się bo dziecko już duże a specjaliści sami mówią że to wędzidełko jest takie graniczne.

  26. Witam, czy po podcięciu wędzidełka jezykowego laserem trzeba wykonywać masaże? Czy wystarczą ćwiczenia na pionizację języka? Za ok 2-3 miesiace będziemy podcinać wędzidełko u 3.5 letniego syna. Juz teraz ćwiczymy wkładanie palców do buzi i masowanie. Pierwszy dzien był nieciekawy. Ale po ok 3 dniach jest ok. Syn wytrzymuje ok 30 sekund takiego masażu kilka razy dziennie. Czy to będzie wystarczające? Boje sie, że po zabiegu bedzie go boleć i nie da sobie zrobić. Ćwiczymy również pionizacje języka na ile się da. Jeśli chodzi o ćwiczenia jest współpracujący – ( w ciagu 2 tygodni wyćwiczylismy już K i G z ktorymi mial problem nie związany z krótkim wędzidełkiem). Pozdrawiam serdecznie

  27. Witam Panią, pewnie należę do mniejszości ale bardzo żałuję podcięcia wędzidełka u swojego dziecka. Zabieg był wykonany po ukończeniu trzeciego tygodnia życia, z zalecenia cdl i położnej, wskazanie: dziecko nieefektywnie ssało pierś. Po zabiegu, synek kompletnie odrzucił pierś. Na początku myśleliśmy że to efekt „nowości” w jego jamie ustnej ale sytuacja ze ssaniem była coraz gorsza aż w końcu dzieci odrzuciło pierś całkowicie. W dodatku podczas karmienia teraz już tylko butelką, stało się jakieś nerwowe, rzuca się, kręci głową. Myśleliśmy że to też spowodowane jest raną po zabiegu ale w tej chwili trwa to już trzeci miesiąc. Ponadto język nie układał się nigdy w serduszko a po zabiegu owszem. Kiedyś płacząc wydawało z siebie głoski typu „lalalala”, od momentu zabiegu zamieniło”lalala” na „ijoijoijo”. Dodam, że masaże pozabiegowe wykonywalismy sumiennie i wędzidełko nie zroslo się. Stan ten potwierdzony przez kilku specjalistow. Martwię się, że może podczas zabiegu doszło do uszkodzenia jakiegoś nerwu lub innych komplikacji? Czy spotkała się Pani z podobnym scenariuszem? Co może być przyczyną takich konsekwencji?

  28. Witam. U nas problem krótkiego wędzidełka również się pojawił. Zdecydowaliśmy się na podcięcie w 7 dobie życia naszej córki. Problemy z karmieniem od razu się skończyły. Córka zaczęła przybierać na wadze i mogłam karmić tylko piersią. Niestety ok 6 tygodnia, córka zaczęła gorzej jeść, odgrywała się od piersi, wypluwala też smoczek. Skonsultowalismy się z neurologopeda, która od razu powiedziała, że wędzidełko zostało przycięte za mało dodatkowo widzi też asymetrię języka. Zastanawiamy się czy ponowne podcinanie będzie owocne? Boimy sie, że może powstać blizna a problem znów powróci.

  29. Czy jest możliwe że jeśli po tygodniu od zabiegu na kontroli było wszystko super to język i tak się pozrastal nie tak jak trzeba? Teraz córka jest kilka Msc po zabiegu i nie widzę w buzi tego diamenciku zbytnio.

  30. Dzień dobry, proszę o poradę. Będziemy mieli zabieg podcięcia wędzidełka u 5-latki. Logopeda chce zacząć masaże maksymalnie do 6 godzin po zabiegu. Czy to bezpieczne? Nie wda się żadne zakażenie? Pozdrawiam serdecznie

  31. Wspaniały artykuł! Niby wiadomo już coraz więcej w tym temacie, a jednak wciąż niewielu specjalistów potrafi rozpoznać typ 3 i 4, tak było w naszym przypadku.
    Mam pytanie – starszy syn 7-letni ma wadę zgryzu (przodozgryz o ile nie mylę pojęć – dolne zęby do przodu względem górnych). Ma dopiero 2 stałe jedynki i wszystkie szóstki. Czy jeśli teraz podcięlibyśmy typ 3, to jest szansa, ze zgryz się poprawi? Sam lub z pomocą ruchomego aparatu?

  32. Jestem babcią -lekarzem.Moja ponad 4 letnia wnuczką została zakwalifikowa do zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego w znieczuleniu ogólnym ,co jest uzasadniane znacznym jego zgrubieniem i obawą o dyscyplinę dziecka w trakcie zabiegu.
    Wnuczka często ma otwartą buzię z wysuniętym językiem, a poza tym od kilku miesięcy wykonuje ruchy żuchwą,co interpretowałam jako tiki.Jest obawa,że będzie miała wysuniętą żuchwę i wadę wymowy.Obecnie nie ma jakiejś dużej wady wymowy i nie wiem czy to wszystko ma związek z tym wędzidełkiem?Kilka miesięcy temu miała usuwanięty III migdałek.Jest nerwowa,obgryza paznokcie.
    Mam pytanie czy nie należałoby spróbować terapii logopedycznej?
    Bardzo boję się narkozy.Syn-ojciec wnuczki w wieku 5-6 lat miał podcinane wędzidełko ambulatoryjnie bez znieczulenia .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *