Wielu, zwłaszcza dorosłych pacjentów, decydując się na leczenie ortodontyczne, pragnie nie tylko finalnie dobrych efektów estetycznych, czyli wyleczenia wady zgryzu i ładnych prostych zębów, ale również chce, aby sam proces leczenia przebiegał z jak najmniejszym uszczerbkiem na ich urodzie. Jaki więc aparat w tym celu najlepiej wybrać i jakich zasad przestrzegać?
Dorosłe osoby, które przychodzą do mnie na pierwsze wizyty konsultacyjne, pomijając kwestię problemu ich wad zgryzu, bardzo często pytają również o estetykę aparatów. Leczenie ortodontyczne to długi proces, który trwa zwykle od półtora roku do dwóch, a nawet trzech lat. Nie można więc na ten czas całkowicie zaszyć się w domu i nikomu nie pokazywać. Pacjenci nie chcą więc źle wyglądać i bardzo często proszą o poradę, jakie zamki powinni wybrać, aby były jak najmniej widoczne.
Z klapka czy z gumką?
Pierwszą kwestią, jaka ma wpływ na widoczność aparatu stałego jest rodzaj zamka. W procesie planowania leczenia zwykle pojawia się pytanie, czy będziemy stosować aparat z zamkami samoligatorującymi czy z zamkami ligaturowanymi. Te pierwsze mają wmontowane specjalne klapki, które umożliwiają przymocowanie drutu, natomiast drugie to klasyczne zamki, które wymagają zastosowania ligatur, czyli gumek, które go przytrzymują. Pomijając kwestie działania, ponieważ aparat samoligaturujący pozwala skrócić czas leczenia, oddziałuje bardziej dynamicznie na zęby, ale też bardziej komfortowo dla pacjenta, jest on również bardziej estetyczny. Gumki sprawiają, że wokół zamków łatwiej absorbuje się płytka nazębna, więc higiena może być utrudniona i w ogólnym rozrachunku całość może gorzej wyglądać. Poza tym dzięki temu, że nie trzeba stosować gumek taki aparat o wiele mniej rzuca się w oczy.
Kolor zamków
Poza tym na estetykę aparatu wpływa również kolor zamków. Bez względu na rodzaj aparatu, czy to samoligaturujący, czy ligaturowany, pacjenci mają możliwość wyboru materiału, z którego wykonane są zamki. Mamy do dyspozycji tradycyjne metalowe, które często uznawane są za najmniej estetyczne, ale równie zamki szafirowe, które są przezroczyste i porcelanowe w mlecznym kolorze. Dzięki ich barwom są praktycznie niewidoczne. Wielu moich czytelników i pacjentów pyta mnie, który z nich są lepsze. Moim aparat zdaniem aparat szafirowy jest ładniejszy i bardziej subtelny od porcelanowego. Zamki porcelanowe nie są tak przezierne, są bardziej matowo-mleczne i nieco większe od zamków szafirowych.
W kwestii estetyki leczenia ortodontycznego warto jeszcze powiedzieć, że w przypadku jednego rodzaju aparatu zamki można łączyć. Np. na górny łuk przykleić zamki estetyczne szafirowe lub porcelanowe, a na dolny metalowe. Albo w przypadku aparatu estetycznego samoligaturującego wykonać połączenie na górze pełnego łuku estetycznego, a na dole tylko do trójek, a od czwórki założyć już zamki metalowe samoligaturujące W takich przypadkach efekt estetyczny też jest dobry, a może mieć to znaczenie dla niektórych osób ze względu na budżet – zamki estetyczne są bowiem zdecydowanie droższe.
Barwa gumek
Pacjenci, którzy decydują się na aparat estetyczny ligaturowany, najczęściej do kompletu wybierają gumki przezroczyste albo perłowe, które bardzo ładnie komponują się z kolorem zamków. Ale należy być świadomym, że takie gumki szybko żółkną. Trzeba więc bardzo uważać, na to co znajduje się w naszej diecie, aby utrzymać taki aparat w estetycznym stanie. Oczywiście po 4 tygodniach gumki wymieniane są na nowe podczas wizyty kontrolnej, jednak mimo to mogą zdążyć się przebarwić, zawłaszcza jeśli lubimy jeść produkty takie jak curry, buraczki, pić kawę, czarną herbatę czy czerwone wino. To może być dla niektórych osób minusem tej metody i uważam, że pacjent, zwłaszcza któremu zależy na estetyce, powinien być tego świadomy. Z powyższego powodu część pacjentów do aparatu estetycznego, czy to kryształowego czy porcelanowego, wybiera kolorowe gumki np. różowe lub błękitne, które bardzo ładnie się z nimi komponują.
Inny rodzaj estetyki
Warto również podkreślić, że istnienie też grupa pacjentów, która nie wstydzi się noszenia aparatu, ale chce od niego nietypowego, bardzo ładnego wyglądu. Te osoby lubią się wyróżniać i zależy im na podkreśleniu swojego unikalnego stylu Dla nich dedykowana jest aparat stały biżuteryjny z zamkami w kolorze szampańskiego złota. Zamki wykonane są w nim ze stali nierdzewnej, powlekanej metalem w pięknym odcieniu. Taki aparat jest widoczny, ale wygląda bardzo subtelnie i elegancko i zdobi uśmiech pacjenta.
Wszyscy pacjenci powinni pamiętać, że jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie uśmiechu podczas leczenia ortodontycznego, niezbędna jest nienaganna, domowa higiena jamy ustnej. Tylko czyste, zdrowe zęby będą dobrze wyglądały w kryształowych lub porcelanowych zamkach. Pacjent z aparatem na zębach powinien dodatkowo regularnie, co 6 miesięcy odbywać profesjonalną higienizację, czyli mieć usuwany kamień nazębny i wykonane piaskowanie. W trakcie takich zabiegów higienistka stomatologiczna zdejmuje gumki oraz drut i dokładnie oczyszcza z brzydkiego nalotu nie tylko zęby, ale również zamki.
Oczywiście metodę i plan leczenia ortodontycznego określa głównie lekarz. Mimo to nowoczesna ortodoncja otwiera szereg możliwości dla pacjenta, który ma obecnie duży wpływ na to, jak będzie wyglądał podczas procesu terapeutycznego, a przez to może mieć lepszy komfort psychiczny i może ogólne lepiej go znosić.
Poza tym pamiętajmy, że z czasem w aparacie wygląda się coraz ładniej. Krzywo ustawione zęby i zgryz, w którym panuje duży bałagan nie wyglądają dobrze, to też aparat na nich nie jest upiększającym dodatkiem. Jednak kiedy zęby zaczynają ustawiać się na swoim miejscu, aparat ortodontyczny też przestaje razić – na ładnych zębach po prostu dobrze wygląda nawet sam aparat .
Dziękuję za ten artykuł.
Bardzo pomocne informacje, które po trosze rozwiązły moje dylematy, oraz podpowiedziały tematy do przegadania z ortodotną.