Jak wybrać dobrego ortodontę?

Pacjenci w wyborze lekarza kierują się przede wszystkim aspektami psychologicznymi zwracając uwagę na jego uprzejmość, kontaktowość, pewność siebie czy aparycję. Sami nie mając wiedzy medycznej, rzadko są w stanie ocenić stopień fachowości i merytoryki danego specjalisty. Oczywiście posiadanie takich cech przez ortodontę jest ważne, ale też nie musi gwarantować, że leczenie wykonane przez tego lekarza będzie dla Was satysfakcjonujące. Czym więc się kierować w wyborze lekarza, aby zwiększyć szanse na to, że trafimy na naprawdę dobrego ortodontę?

Proces leczenia ortodontycznego jest długi i z takim stomatologiem wiążecie się na co najmniej kilkanaście miesięcy, warto więc aby była to osoba, która odpowiada Wam pod kątem psychologicznym, macie do niej pełne zaufanie i zawsze możecie zwrócić się do niej z każdą wątpliwością.

Opinie innych

Po pierwsze warto skorzystać z polecenia innych osób. Na pewno każdy z nas ma w rodzinie lub wśród znajomych kogoś kto leczył się ortodontycznie.  Natomiast trzeba być ostrożnym w szukaniu opinii zaczerpniętych z Internetu, podchodzić do nich z dystansem, bo jak wiadomo intencje piszących osób nie zawsze są szczere i oceny mogą być niewiarygodne.

Holistyczne podejście, dokładny wywiad i dobra diagnoza

Godny zaufania może okazać się lekarz, który przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad.

Ortodonta powinien zwrócić uwagę na dietę, przyjmowane leki, aktualne choroby, bóle głowy, karku, pleców, stawów skroniowo-żuchwowych, problem oddychania, chrapania czy bruksizmu i wiele innych czynników. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, na jak wiele aspektów zdrowia ich organizmu wpływa prawidłowy zgryz. Całość naszego szkieletu jest ze sobą połączona i wady w obrębie twarzoczaszki, mogą mieć odzwierciedlenie w funkcjonowaniu reszty układu kostnego, w tym wpływać na wady postawy, bóle kręgosłupa, a w obrębie czaszki na bóle głowy, twarzy itd. Podobnie rzecz się ma w kwestii funkcjonowania układu oddechowego, którego jama nosowo-gardłowa jest jego początkowym odcinkiem. Stan drożności dróg oddechowych będzie miał wpływ na rozwój zgryzu w okresie dziecięcym, na co każdy ortodonta powinien zwrócić szczególną uwagę. Nie ma prawidłowego, kompleksowego leczenia bez treningu oddechu, czyli nauki oddychania wyłącznie przez nos.

Jak widać to całościowe i  holistyczne spojrzenie na organizm i stan zdrowia pacjenta jest konieczne przed rozpoczęciem prawidłowego leczenia ortodontycznego, a do tego dobry wywiad z pacjentem jest niezbędny.

Poza tym każdy ortodonta zanim przejdzie do leczenia, powinien zlecić dokładne badania, obejmujące profesjonalne fotografie, zdjęcia rentgenowskie (czasami także CBCT – czyli tomografia stożkowa), modele zębów pacjenta, oraz ocenić jak zęby prezentują się w kontekście całej twarzy. Dopiero po wnikliwej analizie wszelkich danych i wyliczeń będzie mógł zarysować wstępny plan leczenia.

Jeżeli więc natrafimy na gabinet ortodontyczny z samymi promocjami i bezpłatnymi konsultacjami, a lekarz na pierwszej wizycie od razu chce umawiać się na zakładanie aparatu, bez dokładnej diagnostyki i rzetelnego wywiadu, powinna się nam zapalić czerwona lampka, czy podchodzi się w tym miejscu sumiennie do leczenia pacjenta, czy jedynie do zarabiania pieniędzy.

Dobry plan leczenia

Ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy na kolejnych wizytach przed rozpoczęciem leczenia ortodonta ma przygotowany szczegółowy plan leczenia i na ile dokładnie przedstawił i omówił go z Wami.

Wielu pacjentów myśli, że leczenie ortodontyczne polega na założeniu aparatu (mówią: chcę sobie założyć aparat!) Nie wygląda to tak prosto: efekty leczenia ortodontycznego NIE zależą od tego, jaki aparat zastosujemy, ale od specjalisty, który potrafi użyć odpowiednich narzędzi i nimi sterować. Czy najpierw powinniśmy się dowiedzieć od lekarza, co chcemy osiągnąć, a potem czym (czyli jaka będzie użyta technika leczenia, jakie aparaty ortodontyczne itp.)

Nowoczesna ortodoncja ciągle się rozwija i oferuje nowe techniki i narzędzia. Dobry ortodonta będzie więc stale się doszkalał tak, aby dysponować jak najszerszym wachlarzem różnorodnych metod terapeutycznych, co pozwoli mu zawsze dobierać technikę najlepszą do pacjenta, a nie dostosowywać pacjenta do metody. Poza tym niezbędne jest doświadczenie specjalisty, tak aby poza znajomością technik wiedział też jak dobrze nimi się posługiwać. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy ortodonta stale się doszkala na kursach i konferencjach naukowych. Czasami możemy trafić na starszego, bardzo doświadczonego lekarza, ale z mało aktualnymi metodami leczenia. Mam tu na myśli leczenie ekstrakcyjne, jako uznana i skuteczna metoda leczenia vel leczenie nieekstrakcyjne – bo w wielu przypadkach usuwania zębów można teraz uniknąć.

Dobry kontakt między pacjentem a ortodontą

Oprócz dobrego planu konieczne jest dokładne jego omówienie z pacjentem. Lekarz powinien na to poświęcić minimum 15-30 minut, w trakcie których musi porozmawiać o tym jak będzie przebiegało leczenie. Oczywiście pacjenci nie są w stanie zrozumieć i zweryfikować wszystkich aspektów planu leczenia, ale powinni mieć dokładnie i w miarę zrozumiale wytłumaczone jak będzie ono wyglądało. Poza tym pacjent powinien mieć przedstawione, jakie aparaty będą wykorzystywane, jak ich noszenie będzie wpływało na codzienne funkcjonowanie pacjenta, jakie są ograniczenia w leczeniu, czy wystąpią jakieś niedogodności, ile czasu będzie trwać leczenie i jak będzie wyglądała retencja ortodontyczna po zakończeniu aktywnego leczenia.

Tymczasem wiele osób pisze do mnie z takimi pytaniami, zamiast zadać je własnemu ortodoncie, co mnie bardzo dziwi. Musimy pamiętać, że leczenie ortodontyczne polega w dużej mierze na współpracy i dobrej komunikacji między lekarzem, a pacjentem, dlatego dialog, dobre zrozumienie oraz porozumienie jest konieczne, tym bardziej, że wiążemy się z takim lekarzem na co najmniej kilkanaście miesięcy. Pacjent powinien więc czuć, że może swojego ortodonty spytać o wszystko co jest zawiązane z leczeniem. Musi mieć do niego zaufanie i pewność.

Na jedną z pierwszy wizyt, jeszcze przed założeniem aparatu, warto przygotować sobie listę pytań do ortodonty. Jeśli lekarz nie chce cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i interesuje go jak najszybsze założenie aparatu, to może warto znaleźć specjalistę, który będzie bardziej kontaktowy.

Lokalizacja

Przy wyborze ortodonty warto również wziąć pod uwagę lokalizację gabinetu, w którym on przyjmuje. Odległość od miejsca zamieszkania pacjenta jest ważna, ponieważ w trakcie leczenia ortodontycznego mogą zdarzać się awarie aparatu. Poza tym wizyty, bez których leczenie ortodontyczne nie będzie postępować, odbywają się co 4-6 tygodni. Dla niektórych osób bliskość gabinetu może być ważna.

Jak widać wybór dobrego ortodonty nie jest prosty, ale jeśli pacjent jest czujny i dobrze obserwuje podejście i działanie lekarza na pierwszych wizytach oraz nie boi się zadawać pytań, a w razie wątpliwości szuka dalej dobrego specjalisty, jest duża szansa, że trafi na dobrego eksperta w tej dziedzinie.

 

4 comments

  1. Witam serdecznie, od dawna obserwuję stronę, gdyz już od ponad pół roku rozważam zalozenie aparatu. Mam bardzo wąski zgryz, zwlaszcza dolny luk i niestety z wiekiem zaczynam mieć priblem z wymowa co bardzo mi przeszkadza. Bylam juz na dwoch konsultacjach, i wciąż nie jestem przekonana, jeden lekarz chcial od razu zakladac, inny z kolei sceptycznie podchodzil, mowil ze widzi sens jedynie natury estetycznej, podczas gdy mnie duzo bardziej martwi wymowa. Mam jeden wielki metlik w głowie. Niestety wśród znajomych nie mam nikogo kto nosil aparat, moze ktos poleci mi jakąś wiarygodna stronę z opiniami lub dobrego ortodonte w woj. Slaskim? serdecznie pozdrawiam

    1. Bez konsultacji i zbadania pani oraz pani zgryzu nie jestem w stanie odpowiedzieć czy potrzebuje pani leczenia, niestety nie znam też lekarza którego mogłabym polecić.

  2. Droga Pani
    Wszystko pięknie, tylko brakuje informacji i gdzie i kiedy zrobiła Pani specjalizację z ortodoncji. Czyżby z powodu braku czasu nie udało się to? Nie ma Pani prawa posługiwać się tytułem ortodonta bo specjalistą ortodonta Pani niestety nie jest. Jest to typowy przykład wprowadzania w błąd pacjentów którzy w większości przypadków nie orientują się kto jest prawdziwym specjalistą a kto go tylko udaje

    1. Jeśli ktoś jest zainteresowany może sprawdzić moje wykształcenie i kompetencje, nie jest to żadna tajemnica. Ukończyłam studia ortodontyczne w Austrii z tytułem Msc in Orthodontics i kilkadziesiąt kursów w Polsce i zagranicą. Nigdzie też nie używam tytułu specjalista ortodonta.
      Tak na marginesie nie chcę pisać, bo nie wypada, o nieprzystawaniu standardów specjalizacji z ortodoncji w Polsce do nowoczesnych standardów i metod leczenia ortodontycznego. A co do pacjentów, to całe szczęście, że wybierając lekarzy i kierując się ich komeptencjami i zdrowym rozsądkiem, a nie tytułologią. Jest mnóstwo spercjalistów różnej maści od hydraulików po lekarzy, z masą tytułów, którzy za wielkimi specjalistami nie są. I każdy wie, że dyplom nie świadczy o wiedzy i kompetencji danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *