Wizyta kontrolna w aparacie stałym

Po rozpoczęciu terapii ortodontycznej i założeniu aparatu stałego pacjent musi odbywać regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz ocenia podstęp leczenia i aktywuje aparat tak, aby mógł spełniać swoją rolę i prostować zęby. Jesteście ciekawi jak wgląda taka wizyta?

Wizyty kontrolne w terapii ortodontycznej podczas noszenia aparatu stałego są niezbędną koniecznością. Sam aparat nie leczy pacjenta. Jest jedynie narzędziem w rękach ortodonty, który  steruje nim tak, aby przynosił oczekiwane efekty. Oczywiście nie pojawiają się one natychmiast – aparat wywołuje pewne siły oddziałujące na zęby, które muszą się do nich dostosować, a to trwa. Dlatego wizyty kontrolne muszą odbywać się co pewien określony czas.

W zależności od rodzaju aparatu stałego, jaki pacjent ma założony, ten czas może być inny. W przypadku tradycyjnych aparatów ligaturowanych wizyty kontrolne powinny odbywać się co ok. 4-6 tygodni, tyle bowiem mniej więc czasu aparat może aktywnie oddziaływać na zęby. Natomiast w przypadku bardziej nowoczesnego aparatu samoligaturującego wizyty mogą odbywać się rzadziej, nawet co ok. 6-8 tygodni. Aparat ten ma specjalne klapki zamiast ligatur, które przytrzymują drut w aparacie, dzięki czemu wywoływane jest mniejsze tarcie w zamkach, a aparat może dłużej swobodnie oddziaływać na zęby.

To lekarz wyznacza terminy kolejnych wizyt kontrolnych. Oczywiście muszą one być dostosowane do możliwości pacjenta i lekarza. Jeśli termin kolejnej wizyty, z jakiegoś powodu zostanie jednorazowo przesunięty, efekty leczenia z reguły nie pogorszą się, jedynie czas całej terapii na pewno się wydłuży.  Bardzo długie przerwy między wizytami kontrolnymi mogą jednak sprawić, że siły w aparacie będą działać ciągle powodując nieporządne skutki co może spowodować nawet pogorszenie się zgryzu.

Każda wizyta kontrolna w zależności od przypadku konkretnego pacjenta może przebiegać nieco inaczej. Jednak pewne jej części są u wszystkich takie same. Ortodonta zawsze sprawdza, czy wszystkie elementy aparatu są na swoim miejscu i czy nic nie uległo uszkodzeniu. Jeśli wystąpiła,  jakaś awaria najczęściej już na początku wizyty albo jeszcze przed nią jest ona zgłaszana lekarzowi i musi ona być usunięta w trakcie takiej wizyty. Przykładowo złamany drut jest wymieniany, a odklejony zamek przyklejany od nowa.

Następnie lekarz sprawdza, jaki nastąpił postęp leczenia od ostatniej wizyty. Określa, czy to co zaplanował w planie leczenia rzeczywiście daje oczekiwane efekty. Sprawdza, czy nie występują, jakieś siły, które przeszkadzają w procesie zaplanowanej terapii, a jeśli występują musi wprowadzić dodatkowe kroki im przeciwdziałające.

W trakcie wizyty są też często mocowane takie elementy jak potrzebne guziczki, haczyki czy sprężynki – wszystko zależy od tego co zdecyduje lekarz widząc dany układ zębów.

Zmieniany jest również, choć też nie na każdej wizycie, drut ortodontyczny. Ortodonta ocenia, czy drut o konkretnej grubości spełnił już swoją rolę i powinien być wymieniony na grubszy tak, aby leczenie mogło przejść na kolejny etap, czy jeszcze powinien przez pewien czas popracować nad zgryzem pacjenta i jeśli jest nieuszkodzony, to po oczyszczeniu jest on z powrotem montowany w aparacie.

Na takiej wizycie może być wykonywane również doginanie drutu, choć nie wszystkie druty można doginać (to też jest uzależnione od etapu leczenia).

Jeśli pacjent nosi aparat ligaturowany oczywiście na etapie zakładania drutu ma miejsce wybór koloru gumek. Ten moment wizyty cieszy głównie młodych pacjentów. Dzieci wręcz na niego czekają. Mają bowiem możliwość dowolnego ich komponowania. Niektórzy pacjenci mają przygotowany już przed wizytą wybór kolorów ligatur i wzór ich założenia na poszczególne zamki.

Bywa również, że któryś z zębów podczas leczenia zmienił tak swoją pozycję (był wcześniej zrotowany,  pochylony, czy ukryty za sąsiadującym zębem), że zamek należy zdemontować i przykleić na nowo w lepszej na ten moment pozycji. Jeśli zamek nie był przyklejony w ogóle na ząb od początku leczenia ( z powodu takiego ustawienia zęba, że było to niemożliwe) na którejś z kolejnych wizyt przychodzi w końcu moment , że zamek już trzeba umieścić.

Podczas wizyty kontrolnej sprawdza się również wykonywane przy zakładaniu aparatu stałego podniesienie zwarcia. Czy jest ono wystarczające i po obu stronach równomierne. Lekarz kontroluje również stan higieny i w razie potrzeby higienistka raz jeszcze instruuje pacjenta jak o nią dbać.

Na koniec ortodonta pyta pacjenta o jego odczucia, czy nic mu nadmiernie nie przeszkadza i  nie uwiera. Jeśli tak jest, również jest to korygowane w miarę możliwości.

Jak widzicie wizyta kontrolna przy noszeniu aparatu stałego to nie kaprys ortodonty, ale tak jak napisałam na początku niezbędny element, a wręcz podstawa leczenia! Bez tego typu spotkań sam aparat nic nie zdziała i leczenie nie będzie postępowało, a nawet bez kontroli może wyrządzić szkody. Stosujcie się więc do zaleceń ortodonty i planujcie wraz z nim dokładnie Wasz kalendarz terapeutyczny.

Zobacz  w skrócie jak przebiega wizyta kontrolna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *