W nowoczesnej stomatologii i ortodoncji dbamy nie tylko o zdrowie, ale i dobry wygląd zębów. Pacjentom bardzo zależy, aby ich uśmiech był piękny, a stomatologia estetyczna wychodzi na przeciw tym pragnieniom, oferując wiele metod uzyskania jak najlepszego wizualnego efektu. Jedną z nich, zasługującą na szczególną uwagę są licówki zębowe, które cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. O nich dziś napisze dla Was lek. stom. Agata Wojdalska – stomatolożka, z którą współpracuję w klinice L’experta.
Licówki są obecnie bardzo popularne i często stosowane. Pacjenci uwielbiają je, ponieważ potrafią odmienić wygląd zębów w spektakularny sposób. To bardzo cienkie nakładki o grubości ok. 0,5 mm, które stomatolog po wcześniejszej, odpowiedniej preparacji zębów, przykleja do ich zewnętrznej, wargowo-policzkowej powierzchni. Za pomocą licówek jednocześnie można poprawić kolor i kształt zębów, wpłynąć równolegle na zmianę ich proporcji, a nawet ustawienia.
Licówki, a leczenie ortodontyczne
To co może zainteresować czytelników bloga Mam Ortodonta to fakt, że licówki mogą być czasami pewną alternatywą dla leczenia ortodontycznego. Do takiego zastosowania kwalifikują się dorośli pacjenci, którzy mają niewielkie stłoczenia, wychylenia, przechylenia lub rotacje zębów. Wówczas można zamaskować te nieprawidłowości za pomocą licówek.
Licówki również wspaniale uzupełniają terapię ortodontyczną, gdy po wyprostowaniu zębów, pozostaje tylko dopracować efekt. W taki interdyscyplinarny sposób, holistycznie patrząc na uśmiech pacjenta i wspólnie całościowo opiekując się jego uzębieniem, bardzo często pracujemy wraz z lek. stom. Kamilą Wasiluk w klinice L’experta, co daje naszym pacjentom najlepsze efekty.’
Wskazania i przeciwskazania do założenia licówek
Jest to jednak przede wszystkim dobra metoda dla każdej osoby, która ma starte, uszczerbione, dysproporcjonalne, przebarwione lub niejednolite kolorystycznie zęby.
Z wiekiem zęby mówiąc wprost zużywają się. Mogą ulegać uszkodzeniom, Mówi się, że niektórzy „zjadają” zęby, czyli ścierają ich brzegi sieczne. Jeśli te zaburzenia w kształcie są zauważalne, ale też nie drastycznie duże, można je skorygować za pomocą licówek. Większe ubytki należy odbudowywać za pomocą innych metod. Ważne jest również to, że nie można być bruksistą, czyli osobą patologicznie zaciskającą szczęki, aby móc zastosować tę metodę stomatologiczną.
Zęby lubią zmieniać kolor pod wypływem przyjmowania niektórych leków, leczenia kanałowego, czy palenia tytoniu. Licówki są zrobione z porcelany lub kompozytu, których kolor dobieramy dokładnie do pacjenta, a następnie przykrywamy nimi zewnętrzną powierzchnię jego zębów, tym samym maskując tego typu niedoskonałości.
Czasami pacjenci mając nawet proste i jasne zęby są niezadowoleni z ich proporcji lub asymetrii. Zdarza się, że niektóre zęby są za małe, występują przerwy miedzy nimi (np. diastema). Takie wizualne niedoskonałości również można skorygować za pomocą licówek.
Indywidualne podejście
To co jest niezwykle ważne to odpowiednia kwalifikacja pacjenta i plan terapii. Stomatolog musi dobrze ocenić stan uzębienia i zastanowić się jak wykonać prace, aby uśmiech wyglądał jak najlepiej, ale też naturalnie.
Czasami wykonuje się tylko pojedyncze licówki, wówczas ich kolor dobierany jest idealnie do reszty uzębienia. Ważne jest to, że tego typu nakładki nie można już później wybielić. Dlatego, jeśli pacjent marzy o jaśniejszych zębach, powinien najpierw je rozjaśnić, a następnie wykonywać odbudowę licówką, której kolor zostanie dopasowany do nowej barwy reszty łuku.
Bardzo często licówki służą do odmiany większej części uśmiechu. Bardziej rozległe odbudowy są skrupulatnie planowane. Zależy nam na naturalnym wyglądzie, zęby nie mogą więc wydawać się ani zbyt duże, za bardzo wypukłe czy sterylnie białe. Co ciekawe nie mogą też być zbyt równe. Powinny mieć właściwe proporcje względem siebie i być ustawione w odpowiedniej wysokości. Nieco inne ustawienie może być stosowane u kobiet, a inne u mężczyzn. Znajomość kanonów i zmysł estetyczny grają tu więc olbrzymią rolę.
Jasność i tonacja zębów również są dobierane bardzo indywidualnie. Nie ma bowiem jednego odcienia bieli i nie do każdego pasuje ten sam kolor.
Wybór materiału
Licówki mogą być wykonane z porcelany lub kompozytu. Kanonem są licówki porcelanowe – o pięknej perłowej powierzchni, które są też twardsze i mniej elastyczne niż kompozytowe. W razie uszkodzenia taką licówkę należy całkowicie wymienić. Kompozytową można z kolei naprawić, a przy regularnych wizytach kontrolnych, odświeżaniu i polerowaniu ten rodzaj nakładki również może bardzo estetycznie wyglądać.
Etapy zakładania licówek
W pierwszej kolejności pacjent wymaga zdiagnozowania. Stomatolog na pierwszej wizycie konsultacyjnej przeprowadza szczegółowy wywiad, badania kliniczne i wykonuje dokumentację fotograficzną. Konstruuje plan leczenia i wyznacza zęby, na które mają być założone licówki, a także określa sposób ich przygotowania pod nie.
Kolejna wizyta to pobierania wycisku orientacyjnego, który ma wspomóc wykonanie czynności pośrednich, takich jak wizualizacja ostatecznego efektu, czy przygotowanie licówek tymczasowych. To co jest niezwykle ważne i odbywa się podczas tego spotkania to szlifowanie zębów pod licówki. Zęby są odpowiednio opracowywane, tak aby móc potem na nie przykleić nakładki, które będą jak sama nazwa wskazuje zlicowane z nimi, czyli jakby wtopione i nie będą odstawały od reszty uzębienia.
Na tej wizycie pacjent ma zakładane również licówki tymczasowe, które mają funkcję zabezpieczającą, aż do kolejnego etapu zakładania licówek docelowych.
Następnie technik przygotowuje prace. Tak jak było to wspominane, kształt, rozmiar i kolor jest dobierany bardzo indywidualnie.
Na kolejnej wizycie następuje przymiarka licówek ostatecznych. Są one naklejane za pomocą specjalnego żelu, można więc obejrzeć się w nich bardzo dokładnie. Jeżeli pacjent i stomatolog zaakceptują efekt końcowy, to licówki są odklejane i cementowane na stałe przez lekarza.
Bardzo istotnym elementem jest poinstruowanie pacjenta o tym, jak powinien dbać o higienę jamy ustnej i pielęgnację nowego uzębienia. Właściwa dbałość sprawi, że efekt estetyczny będzie długotrwały, a licówki będą służyć przez wiele lat.
Podobne wpisy
Czym jest terapia miofunkcjonalna i dlaczego mylona jest z terapią logopedyczną
4 lutego 2024Akcesoria do higieny jamy ustnej
8 sierpnia 2023Ortotropia w świetle badan naukowych.
23 stycznia 2023