Wyjazd wakacyjny w aparacie ortodontycznym

Latem sporo podróżujemy. Pacjenci noszący aparat martwią się sytuacją, gdy przydarzy im się awaria w momencie, gdy będą na wakacjach, z dala od swojego ortodonty. Dziś podrzucam Wam garść przydatnych porad o tym, jak przetrwać wyjazd w aparacie ortodontycznym.

Więcej

Brak zawiązków zębów – jakie badanie wykonać?

Około dwa lata  temu zgłosił się do mnie chłopiec z powodu konieczności leczenia zgryzu otwartego, Standardowo rozpoczęłam od wykonania  diagnostyki. Zrobiliśmy więc zdjęcia rentgenowskie, wyciski oraz pełen panel fotografii. Z wykonanego wówczas pantomogramu wynikało, że mamy problem z zawiązkami górnych piątek stałych – były one praktycznie niewidoczne, więc była to kwestia do obserwacji, czy się rozwiną w przyszłości. W przypadku, gdy diagnozujemy brak zawiązków oznacza to, że zęby nigdy  nie wyrosną.

Więcej

Z cyklu #wadyzgryzu – jak leczyć zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy jest dość częstą wadą występującą u dzieci. Wynika on najczęściej z niedostatecznego rozwoju szczęki, który powstaje na tle czynników środowiskowych takich jak nieprawidłowa postawa jamy ustnej, czyli otwarte usta i język, który w spoczynku nie układa się na podniebieniu.

Więcej

Jakim typem pacjenta jesteś?

Jaki styl w leczeniu wolicie – partnerski czy dyrektywny? Lubicie, gdy lekarz Was o wszystkim dokładnie informuje i tłumaczy, czy raczej nie macie do tego głowy i liczy się dla Was efekt? Porozmawiajmy o różnych podejściach pacjenta do leczenia  i o tym, jaki to ma wpływ na przebieg terapii.

Więcej

Z cyklu #wadyzgryzu – zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy objawia się nieprawidłowym – odwrotnym nachodzeniem na siebie zębów dolnych na górne. Tej wady zgryzu nie należy bagatelizować. Konieczne jest jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia ortodontycznego. Może ono zapobiec poważnym skutkom zgryzu krzyżowego takim jak: rozwój asymetrii twarzy oraz dysfunkcji jamy ustnej i różnych dolegliwości fizycznych.

Więcej