Bruksizm – problem nie tylko zębów!

W ostatnich dniach miałam przyjemność wystąpić w roli eksperta w programie Pytanie na Śniadanie. Rozmowa dotyczyła bruksizmu. Czy wiecie, że choć choroba ta objawia się mimowolnym, mocnym zaciskaniem zębów, nie jest związana jedynie z układem stomatognatycznym? To problem, który sięga naszej psychiki.

Więcej

Zgryz otwarty od ssania smoczka?

To pytanie spędza sen z powiek niejednym rodzicom! Kiedy dziecko przychodzi na świat stajemy przed dylematem, dawać smoczek czy nie? Dentyści i ortodonci ostrzegają przed nieprawidłowościami w zgryzie i koniecznością noszenia aparatu w późniejszym wieku. Ale… czy smoczek naprawdę może wyrządzić krzywdę naszemu dziecku?

Więcej

Leczenie 7-letniego chłopca ze zgryzem krzyżowym

Maks przyszedł do mnie w wieku 7 lat. Jego mama martwiła się tym, że chłopiec ma zbyt mało miejsca na wyrzynające się stałe zęby. Podczas konsultacji i szczegółowo przeprowadzonej diagnostyki okazało się, że chłopiec ma utrwalony nawyk oddychania przez usta. Górne jedynki wyrzynały się w odwrotnym nagryzie (zgryz krzyżowy), a bródka zbaczała w prawą stronę.

Więcej

Obawiasz się leczenia ortodontycznego? Niesłusznie! Prostowanie zębów to niezły fun!

Czytając wiadomości od Was oraz prowadząc konsultacje w gabinecie, widzę jak wiele obaw przed założeniem aparatu mają przyszli pacjenci ortodontyczni. Wiele osób z jednej strony chce wyprostować zęby, ale z drugiej boi się tego. Mają wątpliwości, które najczęściej wynikają z niewiedzy. Dlatego dziś poruszę kilka kwestii, tak aby oswoić Was z leczeniem ortodontycznym i pokazać, że „diabeł nie jest taki starszy, jak go malują.”

Więcej