W poprzedni weekend zaproszono mnie do programu „Pytanie na Śniadanie”. Tematem rozmowy była biżuteria nazębna. Jeśli jesteście ciekawi co myślę o wpływie takich zabiegów na zdrowie zębów przeczytajcie ten wpis!
Ludzie od zawsze się zastanawiali w jakiś sposób przyozdabiać swój uśmiech. Już nawet starożytni Majowie wprawiali w szkliwo np. małe drobinki turkusu. Później przez wiele lat złote zęby były symbolem wysokiego statusu. Obecnie w modzie jest stosowanie biżuterii nazębnej tzw. tooth germs, czyli przyklejanie różnego rodzaju kryształków, cyrkonii czy ozdób ze złota. Taki trend był już widoczny kilkanaście lat temu. Teraz jednak powrócił ze zdwojoną siłą, dzięki popularności mediów społecznościach np. Tiktoka, gdzie filmy użytkowników z tego typu ozdobami nazębnymi są bardzo popularne. Moda na biżuterię nazębną więc kwitnie. Czy jesteście ciekawi co sądzą o niej stomatolodzy?https://pytanienasniadanie.tvp.pl/66585590/krysztalki-na-zebach-moda-na-blysk-podczas-usmiechu
Patrząc na ten trend z punktu widzenia mody, to osobiście nie mam nic przeciwko. Rozumiem, że są osoby, którym taka biżuteria może się podobać, mogą w ten sposób wyrażać swój styl i osobowość lub identyfikować się z różnymi osobami ze świata popkultury. Jest to kwestia gustu, co w pełni akceptuję i szanuję. Podobnie, sama mam pacjentów, którzy potrafią „bawić się” nosząc aparaty z kolorowymi lub czarnymi gumkami albo ze złotymi zamkami, ponieważ takie im się podobają. Obecnie producenci akcesoriów stomatologicznych nie tylko zwracają uwagę na to, aby ich produkty spełniały rolę terapeutyczną, ale również, aby wpisywały się w modę i potrzeby estetyki pacjentów, co uważam, że jest bardzo pozytywne.
Ale wracając do tematu. Bez względu na gust, jako stomatolog muszę zwrócić uwagę również na to, czy takie ozdoby są bezpieczne dla naszego uzębienia?! Podkreślmy, że przyklejanie tego typu elementów należy do zabiegów stomatologii estetycznej! Tymczasem takie usługi są obecnie dostępne również w gabinetach piercing’u, tatuażu oraz kosmetologicznych.
Przyklejanie biżuterii nazębnej wykonane profesjonalnie przez specjalistę w gabinecie dentystycznym na pewno jest bezpieczne. Lekarz zanim zamontuje ozdobę, dokładnie sprawdza stan zębów i jamy ustnej. Koniecznym warunkiem do takiego zabiegu jest bowiem powsiadanie zdrowych zębów, bez ubytków próchnicowych i nienaganna higiena jamy ustnej. Pacjent musi być więc odpowiednio zakwalifikowany i należy wiedzieć, że nie u każdego można założyć tego typu elementy! W tym celu wykonywana jest dokładna diagnostyka – przegląd zębów oraz pantomogram, czyli zdjęcie rtg, które pozwala wykryć stany zapalne niewidoczne gołym okiem np. przy korzeniu lub na powierzchni stycznej zębów.
Poza tym szkliwo zęba, na który chcemy nakleić ozdobę musi być zdrowe, mocne i najlepiej bez wypełnienia. Jest to konieczne dlatego, że miejsce na styku zęba z kamyczkiem powinno być gładkie, tak aby idealnie on przylegał do zęba i nie było miejsca na wytworzenie się szczeliny, w której mogłaby się osadzać płytka nazębna. Szkliwo nie może mieć również różnych wrodzonych wad np. łamliwości czy przebarwień. Tylko dentysta może tak dokładnie ocenić stanu zdrowia zębów. Idąc więc na taki zabieg, nawet do gabinetu kosmetycznego, koniecznie trzeba najpierw zapytać swojego stomatologa o kwalifikację.
Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej biżuterii. W mniej specjalistycznych miejscach mogą być oferowane zwykłe cyrkonie i szkiełka. Natomiast w gabinetach stomatologicznych częściej dostaniemy biżuterię dedykowaną do takich zabiegów. Jest kilka firm specjalizujących się w ich wytwórstwie. Produkują one ozdoby (kryształy typu cyrkonie, rubiny, kamienie szlachetne, ozdoby ze złota, srebra i złota z platyną) przeznaczone do przyklejania ich na zęby. Ważne jest to, że są one wykonane z materiałów biokompatybilnych z jamą ustną. Np. ozdoby ze złota mają właściwości przeciw próchnicowe. Montując więc takie wyspecjalizowane ozdoby mamy pewność, że nas one nie uczulą i będą sprzyjały zdrowiu zębów. Jeśli ktoś chce wykonać taki zabieg poza gabinetem stomatologicznym, radzę dopytać o to, z czego jest wykonana ozdoba oraz jaki ma certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.
Trzecim aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest sposób montażu biżuterii na zębach. Prawidłowa technika nie jest tak prosta jakby się mogło niektórym osobom wydawać. Nie wystarczy, aby kryształek się trzymał. Źle przymocowany może bowiem wyrządzić nam wiele szkód. Czy wiecie, że ząb przed przyklejeniem cyrkonii powinien być odpowiednio przygotowany?! Na styku szkliwa i zamontowanej ozdoby nie może być żadnych mikroszczelin. Jeśli zostanie to zrobione niedokładnie, to dookoła, a nawet pod naklejonym elementem zacznie rozwijać próchnica. Aby zachować tę szczelność, przystępując do zabiegu ząb musi być dokładnie oczyszczony i osuszony. Gabinety kosmetyczne lub piercing’u zwykle nie są wyposażone w wyspecjalizowane urządzenia takie jak dmuchawka wodno-powietrzna. Dzięki niej możemy najpierw starannie wyczyść szkliwo z resztek płytki nazębnej, a następnie dokładnie je osuszyć. Następnie szkliwo zęba jest wytrawiane odpowiednim preparatem, a potem ponownie spłukiwane i osuszane. Odpowiednie zaplecze sprzętowe gwarantuje, że ten proces jest wykonany profesjonalnie. Następnie na tak przygotowany ząb nakładamy system wiążący oraz klej taki jak do montowania zamków ortodontycznych lub płynny kompozyt. Tych systemów na rynku jest bardzo dużo. Stomatolog wie, jaki dla danego pacjenta będzie odpowiedni. Np. przyklejanie ozdób na korony czy licówki musi odbywać się za pomocą innych preparatów niż na naturalne szkliwo. Nie każdy to wie!
Odpowiednio założona biżuteria nazębna może trzymać się kilka lat. Ważne jest jednak utrzymywanie przy niej odpowiedniej higieny. Pacjent, który ma wykonany zabieg w gabinecie stomatologicznym jest odpowiednio instruowany jak ma dbać o zęby z kryształkami, tak aby nie nabawić się w trakcie ich noszenia próchnicy. Jest to sytuacja trochę podobna do noszenia aparatu ortodontycznego. Wszelkie elementy przyklejone na zęby powodują, że w jamie ustnej łatwiej gromadzą się resztki pokarmów, a powstała płytka nazębna jest trudniejsza do oczyszczenia z ich zakamarków. Zęby należy więc myć bardziej starannie i za pomocą specjalnych szczoteczek oraz wykonując nieco inne ruchy. W tym celu zaleca się też używania dodatkowych, czyszczących akcesoriów takich jak wyciorki, czyli mini szczoteczki doczyszczające brzegi ozdób i mikro zakamarki na ich styku z zębami oraz irygator, który pozwala dokładnie opłukiwać ozdoby wodą pod ciśnieniem. Pacjent jest poinformowany, że poza odpowiednią higieną powinien regularnie odbywać kontrole stomatologiczne. Zęby oklejone ozdobami wymagają obowiązkowego sprawdzania raz na pół roku.
Oddzielną kwestią jest zdejmowanie biżuterii z zębów. Lekarz wykonuje to za pomocą kleszczy ortodontycznych, którymi odpowiednio naciska na przyklejony element. W ten sposób klej się kruszy, a kamyczek odkleja. Następnie należy wyczyścić ząb z resztek kleju. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie i jednocześnie uważając na szkliwo. Tego typu zabiegi najlepiej wykonują ortodonci lub higienistki ortodontyczne, którzy mają największe doświadczenie z racji pracy z naklejanymi aparatami. Demontaż biżuterii nazębnej to zbliżona procedura. Należy jednak posiadać w wyposażeniu wiertarki wolno i szybko obrotowe oraz specjalne wiertła do zdejmowania kleju, które są dostosowane do szkliwa zębów.
Takiej procedury zdejmowania kamyczków nie można więc bezpiecznie wykonać w gabinecie kosmetologicznym. Dlatego też niektórzy lekarze dentyści nie są chętni na podejmowanie się ściągania kamyczków, które nie były zakładane w ich gabinecie! Mimo, że dla specjalisty jest to prosta, kilkunastominutowa procedura, to nie chcą brać odpowiedzialności za zęby, które mogą być w złym stanie nie z powodu zabiegu zdejmowania biżuterii, ale… nieprofesjonalnego ich przyklejenia kilka lub nawet kilkanaście miesięcy wcześniej przez kogoś innego. Warto więc również to mieć na względzie, wybierając osobę, której powierzamy ozdabianie swoich zębów.
Podsumowując, biżuteria nazębna może być jak najbardziej noszona, jednak najlepiej jeśli jej montaż i kontrole odbywają się w sposób profesjonalny w gabinetach stomatologicznych. Chodzi bowiem nie tylko o nasz wygląd, ale i o nasze zdrowie, o czym nie należy zapominać.
Podobne wpisy
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?
21 listopada 2024Poszerzanie szczęki i co dalej?
6 listopada 2024Dziecko z ADHD w gabinecie ortodontycznym
21 października 2024