Jak wygląda życie z aparatem ortodontycznym? 6 najczęstszych pytań pacjentów.

Dziś specjalnie dla Was odpowiadam na najpopularniejsze pytania pacjentów dotyczące życia z aparatem ortodontycznym. Jak duży dyskomfort wiąże się z jego noszeniem? Czy trzeba zawsze mieć przy sobie pastę i szczoteczkę do zębów? Czy zalecane jest przejście na dietę składającą się z płynnych posiłków? Przeczytajcie o tym, jak zmienia się życie po założeniu aparatu ortodontycznego.

  1. Czy zakładanie i noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Nie dziwi mnie fakt, że pacjenci obawiają się bólu i dyskomfortu, jakie mogą towarzyszyć założeniu aparatu ortodontycznego. To normalne, ponieważ błona śluzowa policzków i języka jest niezwykle czuła na bodźce. W końcu nawet w momencie, kiedy okruszek wejdzie nam w zakamarki zębów, natychmiast to odczuwamy i denerwujemy się, nie mówiąc już o tym, że mamy mieć coś na zębach na stałe. Trzeba jednak pamiętać, że organizm ludzki jest tak skonstruowany, że już po kilku dniach przyzwyczajamy się do aparatu, a po tygodniu lub maksymalnie dwóch od jego założenia, łapiemy się na tym, że przestajemy go zauważać.

Samo zakładanie aparatu nie boli. Po oczyszczeniu zębów i odpowiednim ich przygotowaniu aparat ortodontyczny mocowany jest do zębów za pomocą specjalnego kleju.

Podczas noszenia aparatu, szczególnie w pierwszych dniach po jego założeniu, może pojawić się ból, ponieważ na zęby cały czas oddziaływają siły, które sprawiają, że zęby delikatnie i niezauważalnie dla nas zaczynają się przemieszczać w kości. Ten ból nie jest jednak tak dominujący, jak ból odczuwany z powodu stanów zapalnych. Nazwałabym go raczej dyskomfortem lub nadwrażliwością. Są osoby, którym w ogóle to nie przeszkadza, inni muszą sporadycznie wziąć tabletkę przeciwbólową. Wszystko tak naprawdę zależy od wrażliwości osobniczej pacjenta.

Częściej jednak niż na ból, pacjenci na początku leczenia narzekają na to, że pojawiają się u nich problemy z mówieniem, jedzeniem, czy ślinotok. Taka sytuacja szczególnie ma miejsce, gdy pacjent ma założony aparat na podniebieniu. W przypadku aparatu stałego, który jej zakładany na zewnętrzną część zębów, możemy spotkać się z kolei z bolesnymi otarciami śluzówki. Adaptacja do aparatu trwa ok. 7-14  dni. Potem w naturalny sposób przyzwyczajamy się do nowej sytuacji.

 

  1. Czy konieczne jest przechodzenie na specjalną dietę?

Podczas noszenia aparatu nie jest konieczne przechodzenie na dietę płynną ani tzw. papkowatą. Niemniej, kiedy w pierwszych dniach noszenia aparatu pacjent czuje, że jedzenie w takiej właśnie formie mu pomaga, bo inaczej odczuwa ból, powinien przyjmować głównie pokarmy w formie koktajli i zup. Nie przekazuję jednak takiego wyraźnego zalecenia. Uczulam za to, aby na okres noszenia aparatu stałego jeść po prostu wolniej. Szczególnie ostrożnie należy spożywać twarde produkty np. orzechy czy jabłka (jabłka najlepiej pokroić, a orzechy zmiażdżyć), ponieważ gryzienie ich może skutkować awarią aparatu. Zdecydowanie odradzam też jedzenie lepkich pokarmów, zwłaszcza słodyczy typu krówki, które ciągną się i oklejają zęby oraz aparat. Ich doczyszczenie jest trudne i takie pokarmy sprzyjają próchnicy.

 

  1. Czy mając aparat ortodontyczny, trzeba zawsze nosić ze sobą pastę i szczoteczkę do zębów?

Tak, dobrze jest nosić ze sobą minipastę oraz szczoteczkę i myć zęby po każdym posiłku, ale kiedy zmienimy plecak bądź torebkę i nie weźmiemy takiego pakietu ze sobą, nie panikujmy. W takich sytuacjach po prostu trzeba wypłukać zęby po jedzeniu. Oczywiście mycie ich rano i wieczorem to podstawa, o której nikomu nie trzeba przypominać, ale wieczorem zalecałabym bardzo skrupulatne mycie zębów i aparatu przy lusterku. Poświęćmy trochę czasu, by dokładnie odczyścić wszystkie szczeliny i zakamarki. Dzięki temu aparat będzie wyglądał estetycznie, a zęby pozostaną zdrowe. O tym jak dbać o higienę jamy ustnej, kiedy nosimy aparat ortodontyczny pisałam bardzo dokładnie tutaj.

 

  1. Co zrobić, gdy w aparacie ortodontycznym pojawi się awaria?

Lekarz powinien wcześniej uprzedzić, że drobne uszkodzenia aparatu mogą się zawsze zdarzyć i w takich wypadkach należy po prostu umówić się na wizytę w ciągu najbliższych dni. Przestrzegam, aby żadnych elementów aparatu nie montować na własną rękę, ponieważ można w ten sposób zniweczyć dotychczasowe leczenie.

Awaria może mieć różne postaci, bywa, że odkleja się lub pęka jakiś element aparatu ortodontycznego. Gdy w takiej sytuacji wystający drucik albo zamek kłuje, doraźnie można samemu sobie pomóc używając wosku ortodontycznego, który powinniście otrzymać w gabinecie. Miejsce, które chcemy okleić powinno być w miarę możliwości suche, wtedy wosk lepiej i dużej się trzyma.    Ostre elementy aparatu zabezpieczamy woskiem, tak by nie powodowały podrażnienia śluzówki jamy ustnej. Jeśli natomiast powstała już rana, można użyć Solcoseryl – pastę dentystyczną, która przyśpiesza gojenie się uszkodzonych tkanek. Kupicie ją w aptece bez recepty. Wyjeżdżając na urlop lub do rodziny na święta, warto mieć przy sobie oba preparaty i zabezpieczyć uszkodzone miejsca do czasu wizyty u lekarza ortodonty.

 

  1. Jak często umawiać się na wizyty do lekarza ortodonty?

Na pewno w trakcie leczenia ortodontycznego zalecana jest ścisła współpraca z lekarzem, więc powinno się przychodzić na wizytę mniej więcej co 4-6, a nawet 8 tygodni w zależności od noszonego aparatu. Natomiast szczegółowe zalecenia dostaniecie od swojego lekarza. W trakcie wizyty ortodonta kontroluje stan zębów pod kątem higieny, aktywuje aparat i kontroluje postęp leczenia.  Niekiedy niezbędna jest pomoc w dokładnym oczyszczeniu zębów i zamków oraz ponowny instruktaż higieny. Nie zapominajmy, że unikając wizyt, możemy sobie tylko zaszkodzić i przedłużyć leczenie.

 

  1. Co zrobić, aby aparat był jak najbardziej estetyczny?

Pacjenci bardzo zwracają uwagę na to, aby leczenie ortodontyczne nie tylko dawało efekty, ale również, aby aparat był jak najbardziej estetyczny. Obecnie nowoczesna ortodoncja daje mnóstwo możliwości i jest również otwarta na taki typ pacjenta. W tym celu razem z ortodontą po dokładnej diagnozie i przed rozpoczęciem leczenia wybiera się rodzaj aparatu. Mamy szeroki wybór nie tylko  technik ortodontycznych, ale również materiałów, z jakich są wykonane aparaty. Pacjent może wybrać tradycyjny metalowy aparat stały, ale również mniej rzucający się w oczy np. porcelanowy lub kryształowy.

Jednym z nowoczesnych typów aparatów jest aparat stały samoligaturujący, który również może być wykonany z estetycznych tworzyw, a zamki nie wymagają zakładania ligatur, czyli gumek. To wszystko powoduje, że jest po prostu mniej widoczny i wygodniejszy, a leczenie szybsze. Jaki aparat ortodontyczny wybrać przeczytacie tu.

Jeśli jednak masz założony tradycyjny aparat stały z gumkami, pamiętaj również o odpowiednim doborze koloru ligatur oraz tym co jesz i pijesz podczas ich noszenia. Gumki przezroczyste lub perłowe dość szybko zabarwiają się na kolor żółty lub brunatny, gdy pijemy dużo kawy, herbaty lub jemy dania mocno doprawione curry. Najmniej płowieją i zmieniają kolor gumki o intensywnych barwach. Na szczęście ligatury wymieniane są podczas każdej wizyty kontrolnej.

 

***

Drodzy Czytelnicy, jeśli macie jeszcze jakieś pytania, wątpliwości lub obawy dotyczące życia z aparatem ortodontycznym, piszcie do mnie. Chętnie odpowiem i udzielę Wam rady, a być może z czasem powstanie nawet druga część.

53 comments

  1. Od prawie dwóch lat nosze stały aparat ortodontyczny. Lekarz ortodonta wprawdzie jest obecny podczas mojej wizyty, ale nigdy samodzielnie niczego nie robi: nie zdejmuje i nie nakłada gumek, nie „podkręca” aparatu, etc. Na moje pytania odpowiada bardzo lakonicznie i twierdzi, że wszystko jest ok. Za lekarza ortodontę wszystkie zabiegi wykonują panie, które lekarzami nie są. Czy taka praktyka jest prawidłowa?
    Nadmienię, że konsultowałam prawidłowość leczenia i inny lekarz stwierdził, że zęby nie są jeszcze należycie „ustawione”.

    1. W wielu klinikach asystentki ortodontyczne są w stanie wykonać niezbędne czynności przy aparacie. Lekarz nadzoruje leczenie, niejako pracuje głową i zleca paniom co mają zrobić. Nic w tym dziwnego, bowiem najtrudniejsze jest podejmowanie decyzji co w danej chwili zrobić przy aparacie. Jeśli brakuje pani rozmowy z ortodontą, proszę go otwarcie poprosić o kilka minut rozmowy.

  2. Witam, czytałam Pani wpisy i mam pytanie… 3 dni temu miałam zakładany aparat stały na zęby górne. Dziś zęby w miarę przyzwyczaiły się bolą lecz do zniesienia oprócz jednego zęba. Jeden z zębów nadal boli najmocniej ,jest taki jakby napęczniały czy to normalne?

    1. Może się zdarzyć, ze jeden ząb boli bardziej, ale dla pewności czy wszystko ok warto zgłosić się do swojego ortodonty.

  3. Miałam dziś założony aparat ortodontyczny. Aby przez przypadek nie zgryźć zamków na dolnych jedynkach pani można powiedzieć że ” nadbudowała mi piątki”. Teraz mam problem ze zjedzieniem czegoś, ponieważ inne inne żeby trzonowe nie stykają się. Co mam zrobić??

    1. Leczenie ortodontyczne wiąże się z wieloma niedogodnościami i niestykanie się zębów na pewnym etapie leczenia jest konieczne. Trzeba próbować gryźć tak „jak się da” ewentualnie miksować, kroić jedzenie.

  4. 4 dni temu mialam zakładany aparat. Jak szybko zęby się odbarwiają? Pije do 3 kaw dziennie. Obawiam się by nie pozostały żadne ślady po zdjęciu aparatu. To samo z paleniem papierosów. Pale około 4 dziennie. Czy należy całkowicie z nich zrezygnować by nie powodowały przebarwień?

    1. Przebarwienia na zębach powstają u każdego w różnym czasie. Zależy to od diety i higieny. Z papierosów najlepiej zrezygnować.

  5. Czy można leczyć zęby podczas noszenia aparatu? Od ponad miesiąca noszę aparat i zauważyłam ciemną plamę pomiędzy jedynką a dwójką, wcześniej nic nie było widać bo zęby te nachodziły na siebie, w miarę przemieszczania odkryłam że jest tam coś.

  6. Witam, od 11 dni noszę aparat i mam pytanie dotyczące jedzenia górnym dwójkami, to znaczy czy można od czasu do czasu coś nimi ugryźć, jak na przykład cheeseburgera.

  7. Czy zęby powinno się myć od razu po posiłku czy po około 20 minutach, jak było to napisane na pewnych forach?

  8. Ostatnio na wizycie zostały mi nałożone na jedynki dwie białe „kuleczki” po co one są i co one dają .

    I jeszcze mam na pomarańczowe nadbudowania na dolnych piątkach , też nałożone w gabinecie , co one dają i po co są

    1. Dlaczego nie zada pan tego pytania swojemu lekarzowi? Podejrzewam, że ma pan założone rozklinowanie zgryzu, ale jeśli nie widzę tego nie jestem w stanie ocenić.

    2. Czy to narmalne, że w trakcie leczenia, ząb się prostuje a potem po następnej wizycie wykrzywia ? Nie wiem czy się martwić i przyspieszać wizyte, czy to normalne. Pozdrawiam

  9. Noszę już aparat 7 dni, na górze jak i na dole mam nałożoną na drut tak jakby taką sprężynę, do czego ona ma prowadzić? Co ona ma zdziałać z moimi zębami?

    1. Sprężynka służy do poszerzania miejsca w łuku zębowym, najczęściej na krzywo ustawiony ząb, który nie ma miejsca. Na przyszłość proszę pytać swojego ortodonty 😊

    2. Witam, mam założone pierścienie strasznie przeszkadzają boli mnie jedna 6 przez to, czy mogę prosić ortodonte o zmianę pierścieni na rurki?

  10. Czy po jakimś czasie będę mogła normalnie gryźć przednimi zębami *bo jak narazie bardzo mnie bolą, a minął już tydzień* takie jedzienie jak np. Hamburger?

    1. Ból w aparacie jest sprawą indywidualna, a także zależy jak silne siły działają na przednie zęby. Trudno mi odpowiedzieć, bo nie znam pani przypadku.

  11. Już jako dorosła kobieta trafiłam do ortodonty w gabinecie Ortoline w Pszczynie. Wyprostowanie moich zębów było bardzo skomplikowane. Jednak wybitny fachowiec podjął się tego zadania. Po długotrwałym leczeniu terapia zakończyła się pozytywnie.

  12. Mam pytanie. Miałam już 2 aparaty stałe ponieważ po pierwszym zdjęciu aparatu wykrzywiła mi się dwójka , więc założono mi drugi aparat ,i znów ten sam ząb wpada mi do środka . Miałam aparat retencyjny ale on nic nie pomógł, po drugim aparacie dostałam przeźroczystą nakładkę na zęby (nie wiem jak się nazywa) kazano zakładać mi ja tylko na noc, i znów jest podobny problem. Byłam u mojej ortodontki, i powiedziała ze ostatni raz zakłada mi stały aparat, nie wiem czy to jest z mojej winy czy z winy ortodonty ,ze ciagle mam problem z zębami, mam nadzieje że Pani mi coś podpowie

  13. Witam. 4grudnia mam mieć założony aparat dwa, luki samoligaturujący. Bardzo, się boję że potem będzie, mnie, boleć i do świąt nie przejdzie i nic nie będę mogła jeść na, święta czy tak może być. Czy przełożyć ta wizytę, po świętach???

    1. Ból po założeniu aparatu jest sprawą indywidualną, jednak większość pacjentów znosi to dobrze.

  14. Aparatką jestem od miesiąca. Niestety ostatnio mam problem z jedynką, ponieważ trochę się ukruszyla na jej końcu i widzę na powierzchni troszkę jakby próchnicy. Chciałabym wybrać się do dentysty aby mi to pod względem estetycznym poprawiła, ale powinnam najpierw wybrać się do ortodonty zdjąć zamek? Nie wiem jak się do tego zabrać

  15. Witam, wczoraj założony mi został aparat. Chciałabym dowiedzieć się czy normalne jest to, że pierscienie znajdujące się na zębach trzonowych wystają poza ząb na dół? zaciskając zęby pierścień u góry styka się z zębem na dole- dodam, ze powoduje to niemożność gryzienia jedzenia. Mam wrażenie, że pierścienie nie sa odpowiednio wciśnięte skoro odbijają sie o dolne zęby. Jest nadzieja ze te wystające pierścienie w koncu sie wytrą i będę mogła normalnie gryźć? Miałam je piłowane jednak nic to nie dalo..

    1. Pierścienie raczej nie powinny wystawać poza powierzchnie żującą zęba, ale nie znam tej konkretnej sytuacji, żeby się wypowiedzieć czy tak jest ok.

  16. Witam! Miałam założony aparat na górne zęby 19 grudnia czyli dwa dni temu. Na jedną jedynkę została naklejona tylko gumka i zamek ale bez druta ze względów wizualnych, bo ząb jest mocno cofnięty i pani dr powiedziała że najpierw trzeba zrobic jej miejsce( usunęłam czwórkę), ale ta jedynka mnie boli chyba najbardziej. Dlaczego?

  17. Witam, mam aparat od około tygodnia i już zużyłam prawie 2 opakowania wosku, ponieważ separatory założone na siódemki są bardzo ostre i kaleczą język aż do krwi, podobnie jak wystające końce drutu których jeśli nie zakleje to przy każdym ruchu policzków wbijają się w nie i musze pomagać im się odczepić. Powinno tak być? Czy to jest jakiś błąd ortodontki?

    1. W pierwszym tygodniu adaptacji do aparatu tak się może dziać. Jednak jeśli zranienia się przedłużają należy zgłosić się do ortodonty.

  18. Witam.corka15- latka ma aparat. Ostatnio codziennie narzeka na bóle głowy .czy aparat może być tego przyczyna?

    1. Trudno powiedzieć, może się to łączyć, ale mogą być też inne czynniki.

  19. Witam, od kilku dni mam założony aparat na dolny łuk. Zaciskając zęby górne zęby opierały się o zamki dolnej szczęki. Pani Ortodontka stwierdziła że zamontuje mi na górnych 6 takie niebieskie nakładki żeby uzyskać tzw sztuczne otwarcie szczęki. Czy to prawidłowa procedura? Dodam ze mając te nakładki nie jestem w stanie nic gryźć bo mi sie pozostałe zeby nie stykają.

  20. Witam,
    Mam aparat założony póki co tylko na dolne zęby, ale w taki sposób że gdy zagryzłam górne żeby opierały mi się o zamki na dolnym łuku, wiec pani doktor założyła mi na górne szóstki rozklinowanie. Teraz nie mogę normalnie gryźć. Czy to standard czy zamki mogłyby być założone niżej żeby nie miały styku z zębami górnymi ? Bo funkcjonowanie 2 lata w ten sposób nie jest możliwe

  21. Witam serdecznie. Trzy tygodnie temu miałam leczenie kanałowe dolnej siódemki. Noszę oczywiście aparat. Od tej pory ząb stał się czulszy i wrażliwszy na dotyk, na nagryzanie. Czy to normalne?

  22. Wczoraj miałem założony aparat i na dwóch dolnych zębach mam jakby dwie duże wystające plomby? Żeby zęby się nie stykały? Nie mam pojęcia jak to nazwać i czy to jest potrzebne? Odczuwam ból jak zaciskam zęby i są one właśnie ułożone na tych „plombach”

  23. Niestety, aparat to nie takie fiołki i róże jak Pani opisuje. Ja przez pierwszy miesiąc miałem taki ból zębów, że praktycznie ŻADNE gryzienie nie było możliwe. Ból był nie do zniesienia.

    Dodatkowo, nikt nie mówi, że na zęby trzonowe nakładane są plomby, które praktycznie uniemożliwiają gryzienie. Nie ma możliwości tarcia pokarmu.

    Poza tym, na jedynki pd tyłu nakładane są „półki”, co już w ogóle uniemożliwia nie tylko jedzenie, ale i poprawną mowę. I to naprawdę w znacznym stopniu, sepleni się jak stary dziadek.

    Dla osób, które cenią zdrowe i świeże jedzenie przerzucenie się na biały chleb tostowy to prawdziwy koszmar.
    Poza tym uczący się języków obcych nie są w stanie poprawnie ćwiczyć wymowy.

    Tak jak pisałem, nikt nie wspomina o tych aspektach. Gdybym wiedział ile udręki będzie z tym aparatem to na pewno bym się nie zdecydował.

  24. Dzień dobry. Mam zaplanowane zakładanie aparatu za 2 dni, ortodonta nie widzi potrzeby leczenia ewentualnej próchnicy przed założeniem, bo można to zrobić podczas noszenia aparatu, tak samo wyrwać obie ósemki. Mam tu lekkie wątpliwości, czy to jest właściwa kolejność? Mam wytarte zęby z tyłu z próchnicą plus jedna kanałówka do naprawy u podstaw. Co Pani myśli plus minus?
    Dziękuję.

  25. Witam.
    Dzisiaj miałam założony aparat na górne zęby i mam pewne pytanie, mianowicie czy to dobrze, iż ortodonta mi zakleił całą powierzchnię górnych szóstek?
    Ciężko mi przez to przeżuwać pokarmy.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

  26. witam 5 dni temu założyłam aparat na góre i bardzo przeszkadzają mi pierścienie przy mówieniu ciągle je czuje i ocierają się o język czy tak powinno być ?boje się że się nie przyzwyczaję?

  27. Od paru dni noszę aparat.
    Zostało mi założone rozklinowanie na jedną górna jedynkę. Już nie mówię i nie narzekam, że seplenie, ale język mnie bardzo boli, wydaje mi się że „plomba”nie została wyszlifowana co rani język podczas mówienia i jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *