Przypadek chłopca ze zgryzem krzyżowym

Olek wraz ze swoją mamą pojawił się u mnie 4 lata temu. Był pacjentem, który przez większość czasu oddychał przez usta. Chłopiec  przeszedł zabieg usunięcia  trzeciego  migdałka i miał przycinane migdałki podniebienne. W Triclinium pojawił się niedługo po wspomnianej operacji, jednak już z rozwiniętą wadą zgryzu.

Zgryz krzyżowy to wada zgryzu, która  charakteryzuje się odwrotnym zachodzeniem zębów górnych  na dolne. Możemy wyróżnić:

  • zgryz krzyżowy boczny (dotyczy zęba/zębów bocznych);
  • zgryz krzyżowy przedni (dotyczy zęba/zębów przednich.

Wada ta najczęściej wynika z niedorozwoju szczęki, czemu sprzyjają  zablokowane drogi oddechowe, w związku z tym konieczność oddychania przez usta. Przewlekłe infekcje, alergie, przerośnięty  trzeci migdałek czy nieprawidłowa pozycja języka sprzyjają temu stanowi.

Wracając do mojego przypadku, chłopiec miał również dużą próchnicę, która na tamtym etapie musiała zostać najpierw wyleczona, aby w ogóle możliwe było rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.

Początkowy stan. Na zdjęciach można zauważyć zwężenie szczęki – zgryz krzyżowy boczny obustronny.

 

Olek wrócił do mnie z różnych przyczyn, dopiero po dwóch latach, ale  oddychał już nosem, wszystkie zęby zostały wyleczone i pojawiło się większość zębów stałych. Wobec tego rozpoczęliśmy leczenie ortodontyczne.

Chłopiec był leczony techniką CAD (Coordinated Arch Development, jest to Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych). Technika ta pozwala rozwiązać większość problemów ortodontycznych dając piękny stabilny uśmiech i zdrowe przyzębie bez usuwania zębów. Więcej o tej technice przeczytacie tutaj.

Zdjęcia przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

 

Szczęka była wąska, wymagała więc poszerzania. W pierwszej kolejności założyliśmy aparat Hyrax (rozbudowujący górną szczękę), oraz zastosowaliśmy maskę twarzową, czyli aparat zewnątrzustny, zakładany na noc.  W dolnym łuku zębowym założyliśmy Lip Bumper.

Aparat Hyrax jest aparatem stałym, cementowanym na specjalny klej na zębach pacjenta.  Aparat ten poszerza podniebienie, tym samym rozbudowuje łuk zębowy górny. Lip Bumper natomiast prowadzi do rozbudowy dolnego łuku zębowego. Więcej o Lip Bumperze przeczytacie tutaj. Maska twarzowa stosowana jest w przypadku niedostatecznego wzrostu szczęki w kierunku doprzednim (jest ona cofnięta w stosunku do całej części twarzowej czaszki).

Na dolnym łuku założony Lip Bumper
Na dolnym łuku założony Lip Bumper.
Na górnym łuku Hyrax:
Na górnym łuku założony aparat Hyrax.

 

Po tym, jak szczęka została rozbudowana, kontynuujemy leczenie aparatem stałym, w najbliższym czasie mamy zaplanowane założenie dolnych zamków.

Etapy leczenia: przed leczeniem, w trakcie leczenia metodą CAD i po założeniu aparatu stałego na łuk górny.

 

Zgryzy krzyżowe, niezależnie od tego czy boczne czy przednie, wymagają jak najwcześniejszego leczenia ortodontycznego u dzieci. Zwężona szczęka i odwrotny nagryz zębów sprawiają, że żuchwa zaczyna nieprawidłowo się rozwijać – rosnąc doprzednio lub zbaczając w bok (w przypadku zgryzów krzyżowych jednostronnych). Powoduje to niekorzystne zmiany w rysach twarzy, które po zakończeniu wzrostu są niemożliwe do wyleczenia jedynie aparatami ortodontycznymi. W cięższych przypadkach pacjenci decydują się na zabieg operacyjny na szczękach – operację ortognatyczną.

Wady zgryzu tego typu często współistnieją z dysfunkcjami mięśniowymi (np. języka, mięśnia okrężnego ust) i nawykami (np. oddychanie przez usta), dlatego niezwykle ważne jest, aby terapię ortodontyczną prowadzić równoległe z terapią miofunkcjonalną i ewentualną kontrolą laryngologiczną i alergologiczną.

Jesteśmy w trakcie leczenia, ale efekty są widoczne. Zdjęcia przedstawiają stan przed leczeniem i w chwili obecnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *