Leczenie ortodontyczne podczas ciąży

Przyszła mama z aparatem na zębach? Tak, jest to możliwe, natomiast są pewne ograniczenia, o których pacjentki w ciąży muszą wiedzieć.

W moim gabinecie najczęściej zdarzają się 3 sytuacje, z którymi się stykam:

  • pacjentka jest w ciąży i przychodzi z chęcią rozpoczęcia leczenia ortodontycznego,
  • pacjentka już nosi aparat i zachodzi w ciążę,
  • pacjentka przeszła cały proces diagnostyczny czyli zdjęcia rtg, wyciski, fotografie i na wizycie omawiającej plan leczenia właśnie dowiaduje się, że jest we wczesnej ciąży.

I co dalej?

W przypadku pierwszej sytuacji zdecydowanie odradzam rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Z prostego powodu – trzeba wykonać dwa zdjęcia rentgenowskie (a czasem także poszerzyć diagnostykę o inne zdjęcia rtg). Chęć założenia aparatu ortodontycznego nie jest sytuacją nagłą, kiedy prześwietlenie jest niezbędne, więc najlepiej, by przyszła mama poczekała do urodzenia dziecka.

Druga sytuacja to taka, kiedy pacjentka jest akurat w trakcie leczenia ortodontycznego i zachodzi w ciążę. Generalnie nie ma wskazań, żeby to leczenie musiała przerwać. Dalej spokojnie możemy kontynuować, pamiętając o tym, żeby dbać o perfekcyjną higienę jamy ustnej (tak jak każdy nosząc aparat) i mieć na uwadze to, że u niektórych kobiet w ciąży z powodu zmian hormonalnych może dochodzić do stanów zapalnych, obrzęków lub krwawienia dziąseł.

Kobieta w ciąży musi być tego świadoma  i tym bardziej zwracać uwagę na dokładną higienę jamy ustnej oraz jej pilnować. Dieta jest istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka i zdrowie mamy, a w przypadku noszenia aparatu trzeba również pamiętać o niepodjadaniu słodkich i niezdrowych przekąsek.

Na wizycie kontrolnej przyszła mama nie może zapomnieć o poinformowaniu lekarza prowadzącego leczenie o swoim stanie, tak aby dostosował on je i wykluczył z niego na czas ciąży kontrolne zdjęcia rtg, które są  wykonywane w trakcie noszenia aparatu.

Natomiast trzeci rodzaj sytuacji, która mi się niedawno zdarzyła, to przypadek, gdy pacjentka miała wykonaną całą diagnostykę na pierwszej wizycie, a na kolejnej, na której omawiałyśmy plan leczenia mogła się pochwalić, że najprawdopodobniej spodziewa się dziecka. W tej sytuacji ortodonta razem z pacjentką powinien rozważyć indywidualnie, czy rozpocząć leczenie, czy nie.

Rozpoczynając leczenie w bardzo wczesnej ciąży, gdy jeszcze nie występują jej objawy, musimy sobie zdawać sprawę, że nie wiemy  jakie będzie samopoczucie pacjentki, gdy w kolejnych tygodniach ciąży dadzą o sobie znać hormony. Jest to sprawa indywidualna, ponieważ organizm każdej kobiety jest inny, a także każda ciąża nawet u tej samej pacjentki może przebiegać w różny sposób. Może czuć się bardzo dobrze, ale może też cierpieć na szereg dolegliwości ciążowych takich jak silne mdłości i wymioty, senność i gorsze samopoczucie. Dokładając do tego świeżo założony aparat ortodontyczny, który na początku jest sporym dyskomfortem może okazać się nie najlepszym pomysłem. Można rozważyć ewentualne założenie aparatu w drugim trymestrze ciąży, kiedy samopoczucie jest najlepsze, ale ja jednak sugerowałabym poczekać do czasu po porodzie.

Jak widzicie odpowiedź na pytanie, czy leczenie ortodontyczne w ciąży jest możliwe brzmi: tak. Czy rozpoczynać leczenie ortodontyczne będąc w ciąży? Raczej nie.

4 comments

  1. A co z założeniem aparatu podczas karmienia piersią? Urodziłam 5 mscy temu i myślę o aparacie, ale koleżanka straszy mnie, że zęby są wtedy słabsze, mamy niedobory witamin a aparat tylko jeszcze to pogorszy.. Czy to prawda?

    1. To, że zęby są słabsze w czasie ciąży i karmienia piersią to mit, oczywiście dbamy o prawidłową i zbilansowaną dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *