Jak zęby i zgryz wpływają na wygląd twarzy?

Drogie Mamy! Na co dzień troszczycie się o swoje dzieci, ale nie powinnyście zapominać również o sobie, bo przecież piękna, zadbana mama to szczęśliwa mama. A jeśli mowa o urodzie to ciekawa jestem czy wiecie jak duży wpływ na wygląd i zachowanie młodości twarzy ma prawidłowy zgryz i zdrowe zęby?

Oczywiście proste, białe zęby w naturalny sposób dodają nam urody. Są naszą wizytówką i w obecnych czasach dbamy nie tylko o to, żeby były zdrowe, ale również wyglądały na jak najbardziej estetyczne. Świadomy pacjent nie chce jedynie zaplombować zęba, ale pragnie by wyglądem nie różnił się on od zdrowych zębów. Nowoczesna ortodoncja i stomatologia stały się więc częścią medycyny estetycznej.

Wady zgryzu, a asymetrie i nieprawidłowe proporcje twarzy

Na to czy kogoś postrzegamy jako ładnego wpływa nie tylko jakość skóry, czyli brak zmarszczek oraz jej odpowiednia jędrność i gładkość, ale również odpowiednie proporcje i symetria twarzy. Czy wiecie, że nieprawidłowy zgryz często powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd zębów, ale co gorsze, wpływa również na budowę twarzy?
Dlatego podchodząc do leczenia wady zgryzu skupiam się nie tylko na wyprostowaniu zębów, ale zwracam też uwagę na rysy twarzy, jej profil, a także na całą postawę pacjenta.
Poważne wady zgryzu mają swe odzwierciedlenie w profilu. Na przykład wypukły profil, cofnięta bródka, mocno zaznaczona bruzda wargowa to wada tzw II klasy (tyłozgryz, tyłożuchwie). I odwrotnie- mocno zaznaczona i wysunięta do przodu bródka i wklęsły profil to wady tzw klasy III (przodozgryz, przodożuchwie).
W wadzie klasy III taka nadmiernie rozwinięta żuchwa zaostrza rysy, twarzy podkreśla bruzdy nosowo-wargowe i powoduje, że twarz wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości. Natomiast wady klasy II szczególnie u dzieci powiązane są często z wystającymi górnymi „jedynkami” i oddychaniem przez usta-stale otwarta buzia, język ułożony nieprawidłowo w dnie jamy ustnej i wystające siekacze także nie dodają uroku 🙂

Przykładów na to jak wady zgryzu wpływają na estetykę twarzy można wymienić wiele – zgryz otwarty powoduje, że dolny odcinek twarzy wydaje się dłuższy i nieproporcjonalny do reszty, a zgryz głęboki, że dolny odcinek twarzy jest krótszy. Zgryzy krzyżowe jednostronne manifestują się jako asymetria brody.
Starcia zębowe, które są często skutkiem nieleczonej wady zgryzu lub choroby okluzyjnej powodują ze zaniża się tzw. wysokość zwarcia, a to wpływa na budowę twarzy. Jej dolny odcinek traci swą pierwotną wysokość i staje się nieproporcjonalnie krótszy.

Chciałabym, abyście wiedziały, że dobry ortodonta planując leczenie, pewien dążyć do tego, aby nie tylko wyprostować zęby, ale również wpływać pozytywnie na rysy twarzy.

Nie jest to jednak zawsze takie proste, ciężkie wady o podłożu szkieletowym leczone są przez skojarzenie ortodoncji i chirurgi szczękowo-twarzowej, co oznacza, że niejednokrotnie, aby poprawić wygląd twarzy trzeba się poddać operacji na jednej lub obu szczękach.
Wyniki są jednak spektakularne! Parę lat temu pracowałam w jednej z bardziej znanych klinik chirurgii szczękowo-twarzowej i widywałam na kontroli przeszczęśliwych pacjentów po takim skojarzonym leczeniu. Jeśli jednak wada wymaga operacji szczękowo-twarzowej, a pacjent nie zgadza się na operację pozostaje tzw. kamuflaż ortodontyczny co oznacza , ze zgryz będzie wyleczony, ale w rysach twarzy zmiany niewielkie.
U dzieci, ponieważ znajdują się jeszcze w fazie wzrostu i rozwoju wady o podłożu nieprawidłowości szkieletowych są możliwe do wyleczenia, gdyż odpowiednim leczeniem i aparatami możemy działać ortopedycznie i zmieniać kierunek wzrostu szczęk.

Braki w uzębieniu, a wygląd twarzy

Na wygląd twarzy bardzo istotnie wpływają też braki w uzębieniu!
Co prawda utraty tylnych zębów – szóstek czy siódemek nie widać, ale powodują również wiele innych strat. Nie dość, że stają się przyczyną zaburzeń w okluzji, a co za tym idzie starć zębów, bólów stawów skroniowo-żuchwowych, bólów głowy, karku czy nawet pleców, to sprawiają również, że naturalne podparcie dla policzków, jakim są pełne łuki zębowe, po prostu zostaje zachwiane. Wpływa to niestety negatywnie na wygląd twarzy.

Skutki utraty pojedynczego, tylnego zęba, rys. mamaortodonta.pl
Skutki utraty pojedynczego, tylnego zęba, rys. mamaortodonta.pl

Jak to możliwe? Na to, czy odbieramy kogoś jako młodego, wpływa nie tylko gładkość skóry, ale również odpowiedni kształt twarzy. Kości szczęk i zęby są podporą dla warg, ust i policzków. Skóra z wiekiem zaczyna wiotczeć i opadać. Dzieje się tak dlatego, że przemodelowują się kości twarzoczaszki i zanikają mięśnie oraz podskórna tkanka tłuszczowa. Jeśli dodatkowo zabraknie tylnych zębów spowoduje to, że policzki będą się bardziej zapadać i skóry będzie na niej „za dużo”, a jej nadmiar wskutek grawitacji zacznie opadać tworząc obwisłe i zapadnięte policzki, bruzdy i tzw. „chomiki”. W efekcie postarza to bardzo wygląd twarzy. Jeśli chcecie więcej poczytać o starzeniu się twarzy zapraszam na blog mojego męża. Tu http://www.marekwasiluk.pl/starzenie-twarz jest bardzo ciekawy artykuł na ten temat 🙂

Zwlekając z uzupełnieniem braków zębowych twarz z wiekiem będzie wyglądała coraz bardziej niekorzystnie i może dochodzić do tworzenia się wady zgryzu, ponieważ zęby sąsiadujące z luką przechylają i przesuwają się w stronę brakującego zęba, a dodatkowo ząb przeciwstawny naturalnie dążąc do kontaktu będzie powoli wysuwał się z kości.
Nieprawidłowe ustawienie zębów przednich takie jak stłoczenia lub przechylenie do wewnątrz jamy ustnej będą też mieć swoje odzwierciedlenie w wyglądzie ust. Mogą one wydawać się mniej pełne, a kąciki ust opadające .

wpływ uzębienia na kształt twarzy, rys. marekwasiluk.pl
wpływ uzębienia na kształt twarzy, rys. marekwasiluk.pl

Jak widzicie zmiany w uzębieniu mogą znacząco wpływać na estetykę twarzy i poprawić jej atrakcyjność. I nie chodzi tu tylko o poprawę wyglądu samego uśmiechu, ale całej twarzy, a także zdrowia. Dlatego zachęcam, aby leczenie stomatologiczne i ortodontyczne stały się dla Was nieodzownym elementem dbania o swój wygląd.

3 comments

  1. Witam! Od ok 6 tyg noszę aparat bezligaturowy na górę i dół plus wyciągi góra-dół po 3 na stronę plus separatory na górnych jedynkach – mam tylozgryz, zęby przewieszone, niewielkie stłoczenia które są już prawie wyprostowane ale to co mnie przeraża to zapadnięte policzki i skronie które zaczęły tak wyglądać 2-3 tyg po założeniu aparatu 🙁 zawsze miałam wypukłe kości policzkowe ale teraz wyglądam jak wychudzona 🙁 gnijąca panna młoda to pierwsze skojarzenie Schudłam bardzo niewiele Kiedyś ważyłam 3kg mniej i tego problemu nie było 🙁 Czy to normalne? Jak to odwrócić???

  2. Witam,
    Super artykuł! Proszę o objaśnienie, jak wygląda sytuacja w przypadku opadajacego końcówka ust, spowodowany utrata zęba ( górna 4). Założyłem aparat i później chce wstawiać implant, martwi mnie czy rysy twarzy, uśmiech, kącik ust wrócę do normy, po uzupełnieniu i zdjęciu aparatu? Proszę o obszerne wyjaśnienie jakie są możliwości, jak to wygląda. Pozdrawiam.

    1. Niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie bez zbadania i zdiagnozowania jak jest przyczyna opadającego kącika ust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *