Leczenie ortodontyczne osób dorosłych

Obecnie coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne. Chcemy być zdrowsi, ładniejsi, a kilkadziesiąt lat temu nasi rodzice nie mieli raczej świadomości, że wady zgryzu wpływają na ogólny dobrostan człowieka, nie zawsze przejmowali się tak bardzo zębami dziecka i nie mieli takiego dostępu jak my obecnie do leczenia ortodontycznego. Dlatego wielu dorosłych chce to nadrobić. Nie zawsze jednak wiedzą, jakie efekty mogą uzyskać i z czym muszą się liczyć podejmując leczenie w takim wieku.

Więcej

Wada zgryzu, na którą powinien zwrócić uwagę każdy logopeda i pediatra

Mowa o zgryzie krzyżowym. Tekst ten powstał po tym, jak zaczęłam dostawać sporo wiadomości od zaniepokojonych logopedów, którzy rozpoznając zgryz krzyżowy (dostawałam także zdjęcia, więc potwierdzałam diagnozę) usłyszało zwrotną informację od rodziców, że inny ortodonta kazał czekać z leczeniem do pojawienia się zębów stałych. No nie. Nie czekamy do wyrzynania się zębów stałych!

Więcej

Wpływ odżywiania na rozwój zgryzu u przedszkolaków

Każdy rodzic na pewno wie, jak ważne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia jego dziecka jest właściwie zbilansowane odżywianie. Jednak nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednia dieta może mieć również bardzo duże przełożenie  na prawidłowy rozwój zgryzu u malucha. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam zalecenia dietetyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym z punktu widzenia ortodonty.

Więcej

Leczenie ortodontyczne dzieci w wieku przedszkolnym

W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć bardzo ważny aspekt dotyczący leczenia ortodontycznego dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. Coraz częściej przychodzą do mnie rodzice ze swoimi pociechami skierowani  przez  przedszkolnego logopedę, ponieważ oprócz wady wymowy diagnozują nieprawidłowy zgryz. Powszechnie sądzi się, że niezbędny jest aparat ortodontyczny. Chciałabym uświadomić wszystkich rodziców małych przedszkolaków, że sam aparat ortodontyczny to nie wszystko i właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis.

Więcej

Jak wygląda leczenie zębów u osób noszących aparat ortodontyczny?

Pacjenci często pytają mnie, czy można leczyć zęby nosząc aparat ortodontyczny. Odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście można. Chciałabym jednak podkreślić, że mimo takiej możliwości, zawsze przed założeniem aparatu ortodontycznego, zęby muszą być w bardzo dobrym stanie. Oznacza to, że wszelkie zabiegi i leczenie stomatologiczne, takie jak leczenie zębów czy usunięcie kamienia nazębnego i osadu powinny być wykonane i zakończone przed założeniem aparatu. Pozwala to ograniczyć do minimum potrzebę leczenia zębów w trakcie jego noszenia. Ale oczywiście są wyjątki, kiedy mimo wszystko leczenie stomatologiczne jest konieczne.

Więcej