Apetyt na biały uśmiech

Dziś kolejny gościnny wpis.  Lek. dent. Katarzyna Dulna – stomatolog, z którą współpracuję w Triclinium wyjaśni Wam w nim na czym polega wybielanie zębów oraz czy zawsze jest ono bezpieczne. Jeśli zastanawiacie się nad tym zabiegiem, koniecznie przeczytajcie artykuł dr Kasi.

Wybielać czy nie wybielać? Oto jest pytanie. Wielu naszych pacjentów parafrazuje mistrza, myśląc o swoim uśmiechu. Najczęściej zgłaszane wątpliwości dotyczą tego, czy proces wybielania jest skuteczny u każdego i czy na pewno oraz na jak długo zapewni wymarzony biały uśmiech, czy jest szkodliwy dla zębów, czy jest bolesny oraz czy wiąże się z istotnymi ograniczeniami w stylu życia. A zatem, czy wybielanie jest dla wszystkich?

Wybielanie zębów nie jest zabiegiem terapeutycznym, lecz zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Aby można było go przeprowadzić, lekarz musi dokładnie zbadać stan Twoich zębów i dziąseł. Przystępując do wybielania,Twoje zęby powinny być wyleczone i oczyszczone z osadu i kamienia, a dziąsła zdrowe (o różowym zabarwieniu, bez oznak opuchlizny i krwawienia). Lekarz zdecyduje, które ubytki można zabezpieczyć specjalną żywicą, a które należy wyleczyć przed zabiegiem. Może się również zdarzyć, że lekarz zaleci Ci wykonanie skalingu oraz piaskowania (profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia i osadu). Zdecydowanie natomiast odradzamy wykonanie fluoryzacji.
Dodatkowe ograniczenia mogą pojawić się u osób z masywnymi przebarwieniami np. spowodowanymi antybiotykoterapią. Nie wszystkie przebarwienia poddają się wybielaniu, znacznie trudniej jest też uzyskać efekt jednolitego zabarwienia zęba. W takim przypadku Ty i Twój lekarz zastanowicie się wspólnie jaką alternatywną metodą przywrócić Ci biały uśmiech.

Należy również pamiętać, że wybielaniu nie poddają się uzupełnienia porcelanowe (licówki, korony, mosty) oraz wypełnienia kompozytowe. Jeśli na powierzchniach zębów widocznych przy uśmiechu wykonane zostały wcześniej wypełnienia, zapewne zajdzie konieczność ich wymiany po zabiegu, aby dostosować ich kolor do nowego odcienia tkanki zęba.

Także zęby poleczeniu kanałowym (martwe), nie będące oczywiście przeciwwskazaniem do wybielania, mając często nieco inny odcień, mogą wybarwić się inaczej niż zęby żywe.Efekt wybielania jest krócej widoczny u osób palących papierosy, które po zabiegu pozostają przy nałogu.

Jakimi metodami pracujemy?

W Triclinium stosujemy 2 metody wybielania zębów: wybielanie z użyciem lasera diodowego w gabinecie oraz wybielanie metodą nakładkową (samodzielne wybielanie przez pacjenta).

Metoda wybielania z użyciem lasera diodowego polega na aktywacji specjalnego preparatu wybielającego, przeznaczonego wyłącznie do wybielania laserowego, światłem lasera diodowego. Lekarz w pierwszym etapie pracy oczyszcza zęby szczoteczką, a następnie zabezpiecza szyjki zębów oraz dziąsła specjalną żywicą, aby ochronić je przed działaniem preparatu, który mógłby doprowadzić do nadmiernej wrażliwości szyjek oraz pieczenia dziąseł. W drugim etapie nakłada na powierzchnię zębów aktywny preparat i przez kilka minut aktywuje go światłem lasera, po czym pozostawia preparat na kolejnych kilka – kilkanaście minut. Następnie preparat jest usuwany z powierzchni zębów i nałożony ponownie w celu aktywacji. Taka sekwencja, w zależności od przebiegu procesu wybielania i oczekiwanego efektu może powtórzyć się jeszcze dwukrotnie. Cały zabieg trwa około godziny, przy czterech seriach nawet dłużej, jednakże przez cały czas pozwala zachować kontrolę lekarza nad jego bezpiecznym przebiegiem, bez dyskomfortu dla pacjenta. Zmniejszamy również w ten sposób prawdopodobieństwo i nasilenie nadwrażliwości pozabiegowej.

Metodą laserową jesteśmy w stanie uzyskać kolor jaśniejszy nawet o kilka odcieni. Nasze obserwacje potwierdzają, że uzyskiwany kolor jest bardzo naturalny, a zęby naszych pacjentów pozostają lśniące. Efekt, przy zachowaniu zaleceń, utrzymuje się z reguły około półtora roku, do dwóch lat. Z uwagi na możliwość kontrolowania zabiegu i wyższe bezpieczeństwo pacjenta, jest to preferowana i polecana przez nas metoda wybielania.
Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu dla pacjenta, na podstawie pobranego wcześniej wycisku, przezroczystej szyny, do której pacjent wprowadza otrzymany od nas preparat wybielający. Szynę z preparatem nakłada się przez około 10 dni na 6-8 godzin w ciągu dnia lub na czas snu. Metoda ta skraca zdecydowanie czas pobytu pacjenta w gabinecie, natomiast nie pozwala na zabezpieczenie okolicy przyszyjkowej i brzegów dziąseł oraz na kontrolę ewentualnej nadwrażliwości.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Zabieg wybielania zębów, prowadzony metodą aktywacji laserowej w gabinecie jest całkowicie bezpieczny. Dzięki zaawansowanym systemom filtracji światła, nie dochodzi do wydzielania ciepła co zapewnia komfort i bezpieczeństwo, redukując ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów w trakcie i po zabiegu. Badania dowodzą, że składniki preparatu wybielającego nie naruszają struktury zęba i są bezpieczne dla szkliwa. Z reguły zabieg prowadzony w naszym gabinecie jest bezbolesny. Jedynie w sporadycznych przypadkach może pojawić się delikatna nadwrażliwość w trakcie lub po zabiegu (zwłaszcza na zimno). Dolegliwości te mijają po około 24 godzinach.
Co się dzieje po wybielaniu?

Przez 2-3 dni, a najlepiej około tygodnia po zabiegu, zalecana jest tzw. „biała dieta”. Należy w tym czasie powstrzymać się od picia kawy, herbaty, soków, czerwonego wina i innych kolorowych napojów oraz kolorowego jedzenia. Należy również unikać kolorowych płynów oraz kolorowych past do higieny jamy ustnej, a także powstrzymać się od palenia papierosów. Lekarz udzieli szczegółowych wyjaśnień i zaleceń dostosowanych bezpośrednio do Ciebie, bezpośrednio po zabiegu.

Satysfakcja

Odkąd pracuję systemem wybielania z aktywacją laserową i przeznaczonym do niej preparatem, mam wysokie poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia moich pacjentów. Wychodzą z gabinetu z promiennym, lśniącym, białym uśmiechem, pozostawiając mnie z uczuciem satysfakcji. Co daje nam piękny uśmiech? Przede wszystkim więcej radości Tobie i Twojemu otoczeniu oraz więcej pewności siebie, a w efekcie często znacznie śmielsze sięganie po realizację własnych planów i marzeń.

A zatem zapraszam. Chodzi o uśmiech. Twój uśmiech!

Lek. dent. Katarzyna Dulna – stomatolog warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl), absolwentka Oddziału Stomatologii I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz licznych szkoleń podyplomowych. Z zamiłowania do piękna i harmonii związana z obszarami stomatologii estetycznej, obecnie z ortodoncją. Orędowniczka holistycznego podejścia do zdrowia i funkcjonowania organizmu, w swojej praktyce ortodontycznej promująca znaczenie ogólnego dobrostanu organizmu, jak również leczenia czynnościowego i umożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie struktur twarzoczaszki i układu ruchu narządu żucia. Zainteresowania związane z innymi dziedzinami medycyny rozwija we współpracy w obszarze badań klinicznych nad nowoczesnymi terapiami i rozwiązaniami w medycynie. Prywatnie – pasjonatka dalekich wypraw, dobrej muzyki i zdrowego gotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *